603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Brusnice brusinka

Latinský název: Vaccinium vitis-idaea
Lidové názvy: Brusinka obecná, kyselinka, kalina, kalinka, brusinka, červená borůvka
Čeleď: vřesovcovité (Ericaceae)
Sbíraná část: plod, list

Účinně napomáhá při:

Brusinka je velice oblíbená díky svému širokému využití v lékařství, ale i při zpracování v potravinářství, jako příloha k divočině, na vaření marmelád a kompotů. Listy rostliny se využívají ve formě nálevu ze sušených listů na urologické čaje.

 • Při pocitu řezání močových cest (desinfekční efekt)
 • Pomáhá jako prevence zánětu ledvin
 • Při bolestivé menstruaci (uvolňuje křečové stahy dělohy)
 • Potlačuje únavu
 • Pomáhá při zánětu střev a průjmech
 • Na regulaci krevního cukru
 • Posiluje inumitu
 • Působí jako antioxidant
 • Disponuje mírnými antibiotickými účinky

Image 1

Botanický popis

Brusinka obecná je nízký keřík. Kožovité listy, na lícové straně lesklé a tmavě zelené a na rubové světlé s hnědými tečkami, to jest "poznávací znak" brusinky. Brusnice oplývá na jaře hroznovitým květenstvím, ze kterého se postupně vyvinou lesklé červené bobule. Plodem jsou brusinky o průměru 5 až 8 mm. Jsou jedlé, kyselé a nahořklé. 

Původ a rozšíření

Brusince obecné se daří výtečně v nadmořských výškách do tisíce metrů. Klimaticky jí nejvíce vyhovuje mírné pásmo a nalezneme jí tedy převážně v lesích střední a severní Evropy, Asie a Ameriky. Díky jejím mrazuvrdorným schopnostem přesahuje její výskyt mnohdy i za polární kruh.

Účinné látky

Hlavní účinnou látkou brusnice brusinky je arbutin, množství antioxidantů, flavonoidů, kyselin, vitaminu A, vitaminu B5, vitaminu C, vitaminu E.
Z minerálů hořčík, železo, vápník, draslík, fosfor, sodík, chrom, jód. Dále tato rostlina obsahuje například třísloviny, díky kterým má její bobule charakteristickou svíravou chuť. Za zmínku stojí též obsah hořčíku, který má protikřečové působení.

Pěstování

Brusinka obecná vyžaduje přiměřenou vláhu, kyselou půdu a polostinné stanoviště. Při dodržení těchto tří specifik jí lze pěstovat i v malém květináči. Sklizně sladce trpkých červených bobulí je možno se dočkat dvakrát ročně a to poprvé na konci května a podruhé na přelomu září a října, kdy jsou plody chutnější.

Tradiční dávkování

V léčitelství se z brusnice brusinky využívá nejvíce její plod a list. Nejhojněji se s listy brusinky lze setkat zejména v čajových směsích. Příprava nálevu s co nejvyšším obsahem účinných látek je ovšem problematická. Zvýšenou teplotou, tedy varem, se eliminuje funkce tříslovin, které jsou žádoucí pro své protiprůjmové působení.

TIP:

 • Macerát
  15 gramů nadrcených listů brusinky přelít 500 mililitry studené vody, přidat 15 mililitrů vinného octa a ponechat deset hodin louhovat. Užívá se po jídle čtyřikrát denně po sto mililitrech. Tento výluh má desinfekční, protizánětlivé a protiprůjmové účinky. Prakticky stejný účinek má jemný prášek z usušených bobulí brusinky. Malá špetka se podává třikrát denně po jídle.

List brusinky lze připravit i následujícím způsobem: list necháme macerovat ve studené vodě alespoň 8h, poté přivedeme k varu a ihned odstavíme. Další způsob přípravy je méně efektivní, ale za to nejrychlejší a sice, 2 čajové lžičky zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme odstát a vypijeme.

U p o z o r n ě n í

Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám. Maximální doba používání jsou 2 měsíce bez přerušení, ale pouze 4 měsíce v roce.

Kurkuma pochází z usušeného mletého oddenku rostliny Curcuma Longa. Její zářivě žluto-oranžová barva připomíná koření kari. Oblíbené koření v jihovýchodní Asii je také používáno v přírodní Ayurvédské medicíně ...
více
Počty nemocných různými druhy rakoviny rostou, nejinak je tomu u rakoviny ledvin. Hledají se nové možné léčebné a podpůrné metody, které by pacienty dokázaly vyléčit či snížit obtíže ...
více
Cordyceps (housenice čínská) patří mezi známé vitální houby, a to nejen v Asii, kde je i výraznou součástí čínské medicíny. Jedná se o cizopasnou houbu cizopasící na housenkách motýla tak dlouho, až je zahubí, vyplní její chitinový obal housenky. Díky své odolnosti se vyskytuje i v tibetských horách.
více
Kornatění tepen, krevní tlak, zánět žaludeční sliznice ...
více
Bolesti kloubů, revmatismus, čistí krev, analgetikum ...
více
Aktuality

Nejen covid, očkování, ale i jiné infekce a silná míra stresu ovlivňují kvalitu Vašich vlasů či jejich padání. Anti Hair Loss program Vám pomůže znovu obnovit zdravý stav vlasů, jejich pevnost a kvalitní růst.
Více info zde ...

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Jak napomáhat při odstranění akné? Více info zde ...

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup