603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89

Polyporus - Choroš oříš

Polyporus FOTO

Jiné názvy:

 • latinsky - Polyporus umbellatus
 • čínsky - Zhu ling
 • japonsky - Chorei, choreimaitake

Co je Polyporus?

Jako tradiční přírodní antibiotikum se v TCM choroš Polyporus používá dle dostupných údajů již více než 1000 let. Jeho silný antibakteriální účinek se osvědčuje při dezinfekci ran a rovněž v celkovém posílení organismu. Tato houba je také dodnes známa jako močopudný prostředek, který je schopný i regulovat průtok lymfy. Pro tyto účinky je využíván v čínské medicíně (Shennongův kánon).

Použití v praxi

V Číně s úspěchem napomáhá:

 • Diuretický efekt, močové kameny, potíže s vylučováním moči
 • Brání rozvoji nádorů močového měchýře, karcinom plic
 • Optimalizovat růst rakovinných buněk u karcinomu jater
 • Antibiotický efekt (Staphylococcus aureus a E.coli)

Podpora mediciálních hub: 

 • Boj s bakteriálními infekcemi + Coriolus, Cordyceps, Reishi
 • Modulace imunitního systému + Reishi, Agaricus, Shiitake
 • Podpora odvodňování a průtoku lymfy + Reishi
 • Otoky, regulace tlaku krve (regulace diastolické hodnoty) + Reishi, Shiitake, Maitake, Auricularia
 • Zlepšení růstu vlasů + Reishi, Hericium, Cordyceps
 • Po chemoterapii + Cordyceps
 • Onemocnění kůže - psoriáza (lupénka) + Auricularia
 • Hepatoprotektivní účinek (ochrana jater) + Maitake  

Pro více info Terapeutické účinky
Pro více info využijte naši poradnu, Magazín, nebo informace o produktu ZDE

TCM charakteristika

 • teplota – svěží
 • chuť – lehce sladká
 • tropismus – slezina, ledviny, močový měchýř

Účinky podle tradiční čínské medicíny (TCM)

 • podporuje močení
 • odstraňuje otoky
 • odvádí vlhkost

Prášek nebo extrakt?

Užívání prášku nebo práškových kapslí je všeobecně doporučováno jako zcela preventivní opatření. Pro terapeutickou léčbu je jednoznačné použití extraktů z medicinálních hub.

 Polyporus FOTO 2.

Vědecké studie týkající se Polyporu

Pro odbornou veřejnost

1. Ledviny a diuréza

Nejvýraznějším působením Polyporu je jeho vliv na močové cesty. Má jednak účinky močopudné, jednak ochranné. U mnohých stavů spojených s tvorbou otoků, zadržováním tekutin či u vysokého krevního tlaku je nutné podpořit diurézu. Jeho močopudné vlastnosti jsou dány obsahem triterpenů ‒ ergonu, ergosterolu a d-mannitolu a zakládají se na zvýšené exkreci vody a antialdosteronových účincích.
Ochranné ledvinové funkce jsou pak ověřené např. v případě tvorby kalcium oxalátových kamenů. Kdy prostředek obsahující krom jiného i Polyporus snižuje jejich produkci, i když neinhibuje jejich růst, pokud už jsou vytvořeny. Vytvořené kameny často poškozují a dráždí ledvinnou tkáň, mohou působit záněty.
Další produkt obsahující i Polyporus dokáže chránit ledviny v případě diabetu. Vysoká hladiny cukrů poškozuje cévy i ledviny a pacienti často končí na dialýze. Pokus byl prováděn na myších, kdy se prokázalo, že podávání přípravku s podílem Polyporu snižuje, až zastavuje intenzitu fibrotizace ledvinné tkáně, dokonce i odbourává extracelulární matrix a snižuje zánět.

2. Protirakovinné účinky

Polyporus dokáže potlačit nádorové bujení vícero způsoby. Potlačení rakovinného bujení dokáže Polyporus zajistit pomocí posílení funkce imunitního systému, a to hlavně vrozené složky. Polysacharidy, tedy glukany, dokáží stimulovat např. TLR receptory, které aktivují a posilují odpověď imunitních buněk, makrofágů, dendritických buněk ... 
Krom toho má Polyporus přímý účinek na rakovinné buňky, tyto pokusy se provádějí přímo na buněčných kulturách. Navozuje apoptózu, snižuje životaschopnost rakovinných buněk a omezuje mutagenezi. Např. u leukemických buněk snižuje viabilitu až o 45% a inhibuje mutagenezi po podání 2-nitrofuranu a azidu sodíku u bakterií Salmonella typhi murium. V případě hepatocelulárního karcinomu ergon blokuje/zastavuje buněčný cyklus ve fázi G2/M, tj. buněčné dělení, takže se rakovinné buňky nemnoží. Navíc dochází k poškození buněk, dochází ke kondenzaci chromatiku, fragmentaci jádra…, dochází k apoptóze, neboť jsou aktivovány proapoptotické mechanismy ‒ snížení funkce Bcl-2, zvýšení aktivity kaspáz, Bax atd.

V humánní medicíně se potvrdila schopnost Polyporu snížit riziko recidivy rakoviny močového měchýře.
V případě užívání Polyporu byla recidivy 34,9%, zatímco při léčbě mytomicinem C 52,6%.

3. Imunitní systém

Hlavní složkou medicinálních hub, která má imunostimulační účinky jsou beta glukany, jež se v hojné míře nacházejí i v Polyporu.
Jejich stimulační funkce se projevuje např. vázáním se na receptor TLR-4, jak je tomu v případě pokusů s dendritickými buňkami z kostní dřeně. Polyporus u nich podporuje dozrávání, tedy i plnou funkčnost, schopnost stimulovat další buňky imunitního systému, hlavně T lymfocyty, díky zvýšené expresi CD86, interleukinu 12. Polyporus stimuluje i makrofágy a zlepšuje jejich funkce, např. produkci NO a cytokinů jako TNF-α, IL-1β, což vede k celkovému posílení imunitní odpovědi.
Krom aktivačních schopností vykazuje Polyporus i imunosupresní účinky, což je potřebné u autoimunitních či alergických nemocí.

Polyporus FOTO 3.

4. Protivirové a antibakteriální účinky

Polyporus posiluje imunitní systém, tím i schopnost vypořádat se s infekcemi.
Dokáže však ovlivnit i průběh chronických infekcí, jakou je hepatitida B. Prováděly se pokusy na 90 pacientech s chronickou hepatitidou B, u nichž docházelo k replikaci viru, a játra vykazovala poškození, zvýšily se hodnoty ALT. U pacientů, jimž byl podáván Polyporus, došlo po 3 měsících léčby ke zlepšení stavu jater až z 60% a k negativnímu výsledku HBeAg (ukazuje na aktivitu, replikaci viru) u 25%. Pokud byl podáván Polyporus s Salvia miltiorrhizae, byly hodnoty 83,3%a 66,7%.

Nejen virové infekce jsou ovlivnitelné Polyporem, podléhají mu i bakterie. Inhibuje aktivitu a dělení „zlatého stafylokoka“ či E. coli.

5. Růst vlasů

Polyporus dokáže stimulovat tvorbu vlasů. Toto bylo testováno na myších, kterým byly odstraněny telogenní chlupy (ve fázi vypadávání) na zádech. Testovaný výtažek z Polyporu obnovil jejich růst, za což jsou patrně odpovědné tyto složky acetosyringonu, polyporusteronu A a polyporusteronu B.

6. Ochrana jater

Ačkoli mají játra obrovskou regenerační schopnost, jsou i snadno zranitelná. Mnohé stimuly, např. léky, aflatoxiny, viry v nich mohou započít fibrotický proces, který může vést v cirhózu a k jaternímu selhání. Polyporus se osvědčil jako možný ochranný prvek jaterní tkáně. 

7. Aktivní principy a oblasti použití

 • Zlepšení diurézy a použití u urogenitálních infekcí

Polyporus umbellatus je používána u infekcí urogenitálního traktu hlavně ze dvou důvodů: za prvé, tato medicinální houba prokázala antibiotický účinek tím, že umožňuje nalezení patogenních bakterií cíleným způsobem. To je zejména pravdivé u chlamydiových infekcí. Za druhé, byl zdokumentován diuretický účinek určitých složek, zejména ergonu (ergostatetraenon), základní látky ze sklerocia, která slouží jako antagonista aldosteronu. Hormon aldosteron podporuje opakované vstřebávání sodíku a vyměšování draslíku. Inhibicí aktivity aldosteronu je tento účinek obrácen a vede ke zvýšení vyměšování vody bez zvýšení vyměšování draslíku – to je jasná výhoda v porovnání s léčebnými diuretiky, které rychle přinášejí nedostatek draslíku.

 • Posílení imunitního systému

Pokusy již prokázaly, že polysacharidy v Polyporus umbellatus mohou posílit všeobecnou imunitní činnost. Speciální triterpeny, nazývané polyporusterony A a B, také vykazují silný antioxidační účinek. Zejména polyporusteron B je účinný radiální interceptor. Díky tomu je houba zajímavá nejen pro všeobecnou imunomodulaci, ale také jako cílená podpora, pokud je součástí nádorové terapie.

 • Vypadávání vlasů a poruchy růstu vlasů

Acetosyringon a 3,4-dihydroxybenzaldehyd byly identifikovány jako další látky obsažené v Polyporus. Tyto aktivní složky jsou pravděpodobně schopné stimulovat růst nových vlasů. Přesný mechanismus, který je za toto odpovědný, však ještě není znám.

 • Podpora rekonvalescence u poruch jater

Existují indikace, že Polyporus umbellatus má terapeutický účinek, pokud je užíván při poruchách jater. Bylo například prokázáno, že léčba s Polyporus po třech měsících významně zlepšila laboratorní parametry u pacientů s chronickou hepatitidou B. Studie také ukázala, že tato houba má rakovinu potlačující účinek u jaterních nádorů. Kromě toho se zdá, že Polyporus je schopna stabilizovat imunologický výkon v případě poškození jater.

Odkazy na klinické studie je možno na vyžádání (zdroj Mycomedica.cz). 
Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...

Polyporus a Reishi patří mezi medicinální léčivé houby, které mají mnoho zdraví prospěšných účinků. Jsou využívány po staletí tradiční čínskou medicínou ...
více
Polyporus umbellatus, choroš oříš je vzácná houba rostoucí v listnatých a smíšených lesích na bázích kmenů, kořenech či pařezech. Jedná se o jedlou houbu, ale má své využití i v tradiční čínské medicíně, kdy se používá hlavně na léčbu močových cest ...
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup