603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89

Reishi - Lesklokorka lesklá

Reishi FOTO

Jiné názvy:

 • latinsky - Ganoderma lucidum
 • čínsky - Língzhī
 • japonsky - Reishi

Co je Reishi?

Reishi je jedním z nejceněnějších léčiv tradiční čínské medicíny. V překladu znamená„božská houba nesmrtelnosti“. Její léčebné účinky se využívají již více jak 4.000 let. Je zmiňována i v základním díle čínské medicíny ve Vnitřním kánonu Žlutého císaře. V přírodě se vyskytují různé druhy Reishi, z nichž terapeuticky nejcennější je ta, která má červenou barvu. Je velmi vzácná. Parazituje především na odumřelých větvích listnatých stromů.

Použití v praxi

V Číně s úspěchem napomáhá:

 • Brání rozvoji nádorů kostní dřeně
 • Onemocnění sítnice oka
 • Posiluje kardiovaskulární systém (zvyšuje kontraktilitu, brání hypoxii srdečního svalu)
 • Svalová atrofie, dystrofie a RS, revmatoidnímu onemocnění
 • Doplňková terapie u žaludečního onemocnění
 • Antibiotické působení (proti streptokokům, stafylokokům

Podpora mediciálních hub: 

 • Posílení imunitního systému + Agaricus, Shiitake, Coriolus
 • Terapie alergií + Agaricus, astma 
 • Podpora fyzického a mentálního zdravotního stavu + Cordyceps
 • Doplňková terapie proti rozvoji nádorů + dle typu nádoru
 • Podpora srdce a oběhu + Shiitake, Agaricus, Maitake, Auricularia, Cordyceps
 • Pomoc při poruchách spánku, nervovém neklidu a vyčerpání + Hericium, Cordyceps
 • Doplňková terapie u poruch jater + Maitake, Agaricus, Shiitake
 • Podporuje vykašlávání, sedativně, analgeticky, antihistaminový efekt

Pro více info Terapeutické účinky
Pro více info využijte naši poradnu, Magazín, nebo informace o produktu ZDE

TCM charakteristika

 • teplota – neutrální
 • chuť – sladká a lehce hořká
 • tropismus – srdce, játra, plíce (podle některých pramenů má tropismus i k ledvinám či slezině)

Účinky podle tradiční čínské medicíny (TCM) 

 • doplňuje Qi a vyživuje krev
 • uklidňuje ducha
 • transformuje hleny a zastavuje kašel
 • utišuje dušnost
 • posiluje esenci ledvin

Prášek nebo extrakt?

Užívání prášku nebo práškových kapslí je všeobecně doporučováno jako zcela preventivní opatření. Pro terapeutickou léčbu je jednoznačné použití extraktů z medicinálních hub.

Vezměte na vědomí: Obvykle se užívá Cordyceps ráno a Reishi večer.

Reishi prášek

Vědecká studie týkající se Reishi

Pro odbornou veřejnost

1. Rakovina

Vzhledem k závažnosti diagnózy a léčbě, která je velmi náročná, a ne vždy úspěšná, vědci stále hledají nové a nové možnosti léčby. Pokusy jsou prováděny i s medicinálními houbami, tedy i s Reishi. Zasahuje proti rakovinným buňkám v podstatě dvěma způsoby. Jednak posiluje imunitní systém, jednak působí přímo na rakovinné buňky.
Pokusy in vitro byly prováděny na velkém množství rakovin, např. leukémiích, sarkomu, hepatomu, karcinomu prsu a prostaty, plic, močového měchýře, vaječníků ...
Těmito pokusy je prokazováno, že Reishi zastavuje buněčný cyklus rakovinných buněk, nedochází k jejich dělení. Dokáže navodit apoptózu, tlumí aktivaci antioapototického proteinu Bcl-2, ale aktivuje kaspázy a další proapototické mechanismy.
Zabraňuje též metastazování a to např. tak, že tlumí aktivitu metaloproteáz, jež štěpí mezibuněčnou matrix a umožnují tak lepší vycestování rakovinných buněk, či snižuje expresi faktoru odpovídajícího za novotvorbu cév.
Pokusy na zvířatech se prokázalo, že tlumí Reishi růst nádorové hmoty a dokonce může vyvolat regresi, zmenšení tumoru. Klinické studie pak také přinášejí zprávy o pozitivním vlivu Reishi. Např. v preklinické studii, do které bylo zařazeno 34 pacientů v pokročilém stádiu rakoviny. Dostávali ganopoly po dobu 12 týdnů. U těchto pacientů došlo k vylepšení parametrů imunitního systému, zvýšila se produkce IL-2, IL-6, INF gamma, vzrostl počet imunitních buněk schopných eliminovat rakovinné buňky. Ke stejnému závěru dospěla i studie na pacientech s rakovinou plic.

2. Cholesterol, kardiovaskulární nemoci

Reishi je známá též svou schopností ovlivňovat lipémii.
Toto je opakovaně potvrzováno v mnoha studiích. Reishi obsahuje složky, které dokáží inhibovat syntézu cholesterolu, ale dokáže také hladinu snížit, tj. hladinu celkového cholesterolu, LDL, triglyceridů, a zvýšit hladinu HDL.
Krom tohoto faktu je zjištěno, že Reishi snižuje krevní tlak a srážlivost krve. U pacientů ve dvojitě zalepené studii vedlo užívání Reishi ke snížení bolestí na hrudi, omezení palpitací, méně se vyskytoval pocit zkráceného dechu atd.

3. Psychika

Reishi ovlivňuje i nervový systém. Je možné ji využít v případě nespavosti, úzkostí, ale i depresí.

Reishi FOTO 2.

4. Imunita

Reishi má významný vliv na imunitní systém, má stimulační i aktivační účinky. Je tedy možné ji využít při autoimunitních, alergických onemocněních, stejně jako v posílení proti infekcím či rakovinným buňkám. Bylo prokázáno, že v oblasti posílení imunitní odpovědi podporuje proliferaci a zrání imunitních buněk. Zvláště pak má silný vliv na zvýšení funkcí makrofágů ‒ fagocytózu, produkci cytokinů.
Co se týká tlumení imunitního systému, ukazuje se, že Reishi má protialergické účinky. Jedna ze studií dokládá, že Reishi snižuje uvolnění histaminu z imunitních buněk hrajících úlohu v alergických reakcích.
Krom alergických reakcí dokáže Reishi tlumit i autoimunitní odpověď. Např. u revmatoidní artritidy. Polysacharid z Reishi snižuje produkci zánětových cytokinů v synoviálních fibroblastech.

5. Ochrana jaterní tkáně

Jaterní tkáň je zatěžována množstvím metabolitů a látek, které musí zpracovat. Mnohdy může dojít k jejich poškození. Tomuto může předejít Reishi, která dokáže i následně zlepšit stav jater. I v případě přítomnosti jaterní fibrózy je možné Reishi využít. I takto vážný stav dokázala zlepšit, což se potvrdilo při jaterní histologii.Neurodegerenativní nemoci.

6. Neurodegenerativní nemoci jako Parkinson, Alzheimerova choroba 

Reishi byla testována v případě Parkinsonské nemoci, zjistilo se, že má neuroprotekční účinky, jež jsou dány schopností tlumit imunitní systém, tedy i imunitní buňky v nervové soustavě, mikroglie, chránit před volnými radikály, tím zůstávají ochráněny dopaminergní neurony. Dalším výrazným efektem je, že ochraňuje synaptická spojení i v přítomnosti beta-amyloidu, udržuje správnou koncentraci proteiny synaptofyzinu, což je důležité hlavně v různých typech demencí, včetně Alzheimera.

7. Protivirové i protibakteriální účinky

Zjistilo se, že působí inhibičně na herpetické viry, HSV-1 i HSV-2 aj. Navíc je doloženo, že působí i proti viru HIV, kdy snižuje, či blokuje aktivitu reverzní transkriptázy, čímž tlumí replikaci tohoto viru. Dalšími viry, které je Reishi schopná ovlivnit, jsou i viry hepatitid. V případě bakterií se jedná např. o E. coli, S. aureus, Pseudomonáda, Bacillus subtilis, Salmonelly…

8. Diabetes

Diabetes se vedle kardiovaskulárních nemocí stává strašákem současné doby. Dochází k výraznému nárůstu počtu nemocných, a to hlavně u druhého typu. Vhodnou možností léčby by mohla být i Reishi. Prováděné pokusy ukazují, že dokáže regulovat hladinu cukru v krvi. Po podávání Reishi došlo ke snížení glykémie a dalších parametrů, zvýšila se sekrece inzulinu. Zlepšuje se též odpovídavost tkání na inzulin.
Navíc byly prováděny i studie klinické u 72 diabetiků II. typu. Jednalo se o studii, kdy skupina dostávala ganopoly a druhá placebo. Došlo ke snížení glykovaného hemoglobinu, rychlého nárůstu glykémie po jídle, i celková glykémie oproti pacientům s placebem.

Reishi FOTO 3.

9. Aktivní principy a oblasti použití

 • Posílení imunitního systému a imunomodulace

Imunomodulační vlastnosti Reishi jsou hlavně připisovány polysacharidům, konkrétně beta-glukanům. Také pacienti s revmatoidní artritidou mohou mít užitek z použití náhrady z Reishi. V klinickém testu vykazovali tito pacienti méně zánětlivých znaků než kontrolní skupina – známka toho, že užití Reishi může být také považováno za všeobecně velmi slibné pro autoimunní procesy.

 • Účinky potlačující a předcházející nádory

Polysacharidy v Reishi vykazují široké spektrum protinádorových účinků. Mají prokázaný cytotoxický účinek na rakovinné buňky, zlepšují proliferaci makrofágů a stimulují jejich činnost proti nádorovým buňkám. Ganodermic kyseliny zvyšují interleukin a distribuci interferonu, vedou k apoptóze rakovinných buněk zasahováním do mitochondriálních funkcí a potlačují formování DNA a RNA v nádorových buňkách, čímž je buněčná schopnost proliferace dramaticky snížena.
Většina studií se týká posilujícího účinku Reishi na imunitní systém pacientů s rakovinou. Tyto účinky mohou být použity ve prospěch imunologické integrity, především u chemoterapie a/nebo radioterapie.

 • Činnost snižující lipidy a cholesterol

Polysacharidy mohou také regulovat metabolismus lipidů a zabraňovat lipidové peroxidaci krevních tuků. To potvrzuje použití Reishi v prevenci kardiovaskulárních poruch a metabolického syndromu.

 • Prevence kardiovaskulárních poruch

Schopnost Reishi chránit před arteriosklerózou je již dlouho uznávána. Kromě podpory normalizace hodnot krevních tuků a kontrolování úrovně cholesterolu tato medicinální houba vyniká také díky svým antioxidačním vlastnostem. To má pozitivní účinek na procesy stárnutí, zejména co se týká srdce a cév, ale i všeobecně.

Obecné znaky kvality

Je důležité, aby výrobek z medicinální houby měl dokonalou kvalitu, aby byl lidský organismus schopen mít prospěch ze zdraví podporujícího potenciálu medicinálních hub. Dalším přínosem k nejlepší možné bezpečnosti výrobku je zpracování suroviny na prášek nebo výtažek v souladu se striktními normami kvality vydanými v Německu, jejichž dodržování je dokumentováno pečetí.

Prášek z medicinální houby, který je vyráběn metodou známou jako metoda zlámaných skořápek, je považován za mimořádně vysoce kvalitní díky dobré biologické dostupnosti. Tato metoda dosahuje mimořádně jemného zrna o velikosti 0,125 mm, což optimalizuje příjem látek obsažených v houbě.
Mezi nejdůležitější složky medicinálních hub patří polysacharidy z čistých hub. Vysoce kvalitní výtažky z medicinálních hub jsou standardizovány podle polysacharidů; optimální hodnota polysacharidů je cca 30%, protože ta také odpovídá přírodnímu složení hub.

Odkazy na klinické studie je možno na vyžádání (zdroj Mycomedica.cz).
Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...

Reishi je dobře známá a velmi silná vitální houba. Její účinky jsou velmi pestré. Využívá se po tisíciletí v tradiční čínské medicíně ...
více
Polyporus a Reishi patří mezi vitální houby, které mají mnoho zdraví prospěšných účinků. Jsou využívány po staletí tradiční čínskou medicínou ...
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup