603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89

Auricularia - Boltcovitka ucho Jidášovo

Auricularia FOTO

Jiné názvy:

 • latinsky - Auricularia polytricha/Auricularia auricula-judae 
 • čínsky - Heimuer, sanger
 • japonsky - Kikurage

Co je Auricularia?

Za své české jméno Jidášovo ucho vděčí auricularia křesťanskému výkladu, podle něhož se Jidáš, zrádce Ježíše se oběsil na kmeni bezu, na němž posléze začaly růst houby tvaru ušního boltce.
Léčivé medicinální účinky této houby jsou nezaměnitelné. Auricularia polytricha je jedna z nejstarších jedlých hub a v Číně se pěstuje již cca 1.500 let. Auricularia byla používána k léčebným účelům po staletí jak v Číně, tak v Evropě.

Je užívána hlavně na posílení krevních cév a kardiovaskulárního systému.

Použití Auricularia v praxi

V Číně s úspěchem napomáhá:

 • Imunomodulační účinky
 • Zastavuje krvácení (děloha, slabost po porodu, hemeroidy)
 • Posiluje pohyb střev
 • Leukorea (bělavý hlenovitý výtok)
 • Stimulace střevní peristaltiky (zácpa, křeče)
 • Napomáhá k úbytku váhy
 • Podílí se na snížení hypertenze (krevní tlak) 
 • Snižuje cholesterol využití při zánětu kloubů
 • Slabost po porodu, tinnitus, lumbago
 • Silný antioxidant

Podpora mediciálních hub:

 • Normální stav oběhového systému + Reishi
 • Snižování rizika trombózy + Reishi
 • Terapie arteriosklerózy + Reishi, Shiitake
 • Regulace úrovně krevních tuků + Shiitake
 • Redukce kožních zánětů, slizničních a očních + Shiitake + Reishi

Pro více info Terapeutické účinky
Pro více info využijte naši poradnu, Magazínnebo informace o produktu

TCM charakteristika

 • teplota – neutrální
 • chuť – sladká
 • tropismus – játra, slezina

Účinky podle tradiční čínské medicíny (TCM) 

 • vyživuje yin a zvlhčuje
 • doplňuje qi a vyživuje krev (zvyšuje přísun kyslíku do krve)
 • vyživuje plíce

Auricularia prášek

Prášek nebo extrakt?

Užívání prášku nebo práškových kapslí je všeobecně doporučováno jako zcela preventivní opatření. Pro terapeutickou léčbu je jednoznačné použití extraktů z medicinálních hub.

Vědecká studie týkající se Auricularie

Pro odbornou veřejnost

1. Nádorové bujení 

Stejně jako ostatní medicinální houby dokáže i Auricularia bojovat s rakovinou. Její polysacharidy byly testovány na buňkách lidské rakoviny plic. Zjistilo se, že inhibuje jejich proliferaci a DNA syntézu. Dochází k zástavě buněčného cyklu a je indukována apoptóza díky aktivaci kaspáz 3 a

2. Imunitní systém

Auricularia moduluje aktivitu imunitního systému, dokáže tlumit zánět, ale také jej aktivovat, a to např. myší splenocyty, zvyšuje u nich proliferaci i produkci cytokinů a oxidu dusnatého.

3. Antioxidant

Auricularia patří mezi silné antioxidanty, za což vděčí mimo jiné i obsahu fenolů. Tato schopnost se nejčastěji testuje v roztocích např. 1,1-diphenyl-2-pikrylhydrazylu. Je měřena vychytávací schopnost, chelatace železa, redukování jeho železnatých iontů. Oboje dokáže Auricularia a síla úspěchu koreluje s obsahem právě fenolických sloučenin.
Je prokázáno, že Auricularia snižuje peroxidaci lipidů, vychytává hydroxylový radikál atd., čímž ochraňuje hlavně buněčné membrány a snižuje aktivaci imunitního systému.

4. Ochrana jater

Ochranný efekt vztahující se k jaterní tkáni vyplývá hlavně ve schopnosti snižovat akumulaci lipidů v játrech a antioxidační aktivitě Auricularie. Toto bylo prokázáno na krysách, které byly krmeny vysokotučnou dietou, aby u nich byla vyvolána steatóza, ztukovatění jater. Skupiny krys, kterým byla podávána i houby byla přerušena progrese nemoci započatá nevhodnou dietou, v játrech docházelo k nižší akumulaci lipidů a byla přítomno méně volných radikálů. Není tedy překvapením, že i došlo i k utlumení imunitního systému, podávání houby působilo protizánětlivě. Snížila se exprese prozánětových cytokinů, jakými jsou TNFα, IL-6.
Výsledky tedy jednoznačně prokazují komplexní ochranné funkce Auricularie na jaterní tkáň.

5. Protisrážlivé účinky

Polysacharidy obsažené v Auricularii dokáží inhibovat agregaci destiček, trombocytů a to in vitro, tak i in vivo.Tento efekt souvisí s působením na trombin, kdy dochází k jeho inhibici. Další mechanismus zahrnuje snížení ADP indukované agregace.

Antikoagulace (shlukování krevních destiček)

Díky svému antikoagulačnímu účinku byla Auricularia polytricha dlouho užívána jako doplňková terapie pro zlepšení průtoku krve. Dobré výsledky léčby byly hlášeny po podání náhrady Auricularia, především s ohledem na snížení rizika mrtvice a infarktu a oběhových problémů.
Na rozdíl od některých syntetických přípravků na ředění krve, může tato houba při preventivním užívání nebo užívání při existujících arteriosklerotických změnách podpořit mikrocirkulaci krve bez poškození cévních stěn.
Zatím ještě nebyly identifikovány všechny složky a režimy činnosti, které mohou být odpovědné za antikoagulační a antitrombotické účinky. Vysoký obsah hořčíku a draslíku však jistě přispívá k posilování srdce a oběhu.

6. Cholesterol

Auricularia je známá též svými schopnostmi snižovat hladinu lipidů v krvi. Testy byly prováděny na myších, jimž byla podávána vysokocholesterolová dieta, z nichž pak některé dostávaly i houbu. Došlo u nich ke snížení celkového cholesterolu, LDL, zvýšila se také aktivita lipidové lipázy. V jiných studiích se pak ukazuje i snížení triglyceridů, zvýšení hladiny LDL, vše doprovázené silnými antioxidačními účinky.

7. Kardiovaskulární soustava

Vzhledem k tomu, že je Auricularia schopná snižovat hladinu lipidů a oxidační stres, je jen logické, že snižuje riziko rozvoje kardiovaskulárních nemocí.
Krom jiného však má přímé účinky na srdeční sval. Testováno to bylo u stárnoucích u nichž dochází k poklesu funkce imunitního systému, snížení ejekční frakce a jejímu zkrácení, pokud však myším byla podána i houba, došlo ke zlepšení sledovaných parametrů. Vzhledem ke svým antioxidačním schopnostem je Auricularia i ochranným prvek v případě ischemicko-reperfúzního poškození srdce.

8. Diabetes

K široké škále účinků Auricularie patří i schopnost ovlivňovat hladinu cukrů v krvi. V in vitro pokusech se ukázalo, že extrakt z ní je schopen absorbovat glukózu, což může snížit její koncentraci v krvi. Dalším zjištěním bylo, že snižuje aktivitu alfa amylázy, což by mělo vliv na postprandiální hladinu cukru v krvi.

9. Vysoká úroveň krevních tuků

Regulace úrovně krevních tuků (triglyceridů a cholesterolu) je důležitá pro zdravý kardiovaskulární systém. V Auricularia byl identifikován specifický biopolymer, který je odpovědný za jasnou schopnost této medicinální houby snižovat vysokou úroveň krevních tuků. Látka známá pod akronymem EBP se chlubí vysokým podílem glykoproteinu ve své struktuře.

10. Imunomodulace

Mnoho věcí také naznačuje, že Auricularia má imunomodulační účinky nejen díky polysacharidům, které obsahuje. Byl popsán specifický protein, který prokázal zlepšení produkce imunocytů ve slezině in vitro a zvýšení sekrece interferonu gama v těchto buňkách. Bylo oznámeno také zvýšení NO syntézy a nádor nekrotizujícího faktoru alfa. Zdá se tedy, že Auricularia polytricha – jako všechny medicinální houby – se dobře hodí k posílení imunologických parametrů nádorů.

11. Redukce zánětů

Auricularia polytricha prokázala, že má protizánětlivý účinek, především na kůži, sliznicích a v očích. Současné studie přičítají tento účinek hlavně obsahu beta-D-glukanu v houbě. Jak dokumentují staré bylinkářské knihy, tento účinek je využíván již několik století.

Odkazy na klinické studie je možno na vyžádání (zdroj Mycomedica.cz).
Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...

Auricularia (bolcovitka) je houbou, která našla využití i v gastronomii Asie. Její jméno vychází z tvaru a konzistence plodnice. Krom kulinářství je zde podstatnější a důležitější fakt, a to, že Auricularia je také medicinální léčivou houbou.  
více
Auricularia (ucho jidášovo) pochází z Asie, kde je ceněna nejen jako léčivá, ale patří též do gastronomie, kdy se stává součástí salátů, polévek, příloh k masu ...
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup