603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Psyllium a jeho využití

Psyllium

Psyllium BIO Zdravýden® rozpustná vláknina pěstovaná podle pravidel ekologického zemědělství. Napomáhá k normální funkci vylučování nestrávených zbytků potravy z našeho organismu ... 

Image 0

Psyllium je přírodní látka, která je získávána z vyčištěných obalů semen indického jitrocele. Je skvělým zdrojem vlákniny, která napomáhá k řádnému vylučování nestrávených zbytků potravy z našeho organismu. Navozuje pocit sytosti při hubnutí. Nedráždí stěny žaludku i střev a je velmi citlivá k celému trávícímu ústrojí. Je to unikátní doplněk stravy, zvyšuje denní spotřebu vlákniny.

Co je Psyllium?

Jedná se o rozemleté osemení jitrocele indického (plantago ovata). Nejčastěji se vyskytuje v Indii, kde jej tradiční indická ajurvédská medicína využívá již více než 2000 let. Obsahuje velké množství rozpustné vlákniny a tím má schopnost vázat vodu. Má nízkou kalorickou hodnotu. Jeho užívání je vhodné při redukčních dietách a na zlepšení trávení. Dokáže po několika dnech navodit správnou hustotu stolice a není návykové. V trávicím traktu zvětšuje až 40 x svůj objem. Vzniklý gel pohlcuje nadbytečnou tekutinu a nabobtnáním s mechanickou silou odsouvá z trávícího traktu škodlivé látky. Tyto látky jsou ve střevech gelem absorbovány a tak se snižuje jejich kontakt se sliznicemi.

Psylium a jeho využití 

Kdy pomáhá:

 • Snížení tělesné hmotnosti
  Při konzumaci nalačno zbavuje pocitu hladu, vyvolává pocit nasycení a neobsahuje žádné cukry. Má vysoký obsah rozpustné vlákniny a tím zabraňuje ukládání přebytečných tuků v těle. Organismus díky vláknině funguje efektivně, že z potravy vstřebává všechny potřebné živiny a nepotřebné zbytky potravy jsou vyplavovány pryč, tím podporuje správné vyprazdňování. Udržuje hladinu cholesterolu v organismu v normě.
 • Zácpa
  Dochází ke zvětšení objemu stolice, jejímu změkčení, zvýšení pohybu střeva za den a snížení celkového času, po který se potrava nachází ve střevním traktu.
 • Hemoroidy
  Díky měkčí stolici dochází k nižšímu tlaku na konečník při vyprazdňování.
 • Průjem
  Díky vysoké absorpční schopnosti a bobtnavosti psyllia dochází k zpevnění stolice. V případě úpravy řídké stolice není nezbytně nutné zvýšovat příjem tekutin.
 • Hyperglykémie
  Vláknina zpomaluje vyprazdňování žaludku, částečně brání přístupu trávicích enzymů k trávenině a tím zpomaluje trávení a vstřebávání živin. Výsledkem je, že hladina krevního cukru (glykémie)se po jídle zvyšuje postupně a není ani potřeba tak velkého množství inzulínu. Vzhledem k možnému snížení hladiny cukru v krvi, způsobené psylliem, se může snížit potřeba inzulínu, nebo jiných léků na diabetes. Hladina cukru v krvi by měla být důsledně sledována.
 • Snížení hladiny cholesterolu
  Dochází ke snížení hladiny cholesterolu celkového a LDH  „špatný cholesterol“. Neprojevily se významné účinky psyllia na HDL („dobrý cholesterol“), nebo na triglyceridy. Snížení hodnoty cholesterolu je také prevencí vzniku srdečních onemocnění. Vzhledem k pozorovanému pouze malému snížení by lidé s vysokým cholesterolem měli zvážit užití účinnějších léků. Účinky byly pozorovány na dospělých a dětech, ačkoliv dlouhodobá bezpečnost při užívání dětmi nebyla ověřena.
 • Krevní tlak
  Vláknina obsažená v psylliu pomáhá snižovat jak systolický, tak diastolický krevní tlak
 • Interakce s léky, bylinnými a potravinovými doplňky
  Produkty obsahující psyllium mohou posunout čas vyprazdňování a snížit absorpci některých léků, bylin, doplňků, vitamínů a minerálů. Doporučuje se užívat je v jinou dobu než psyllium, aby se minimalizovala případná interakce (například jednu hodinu před nebo několik hodin po užití psyllia).
  Psyllium může ovlivňovat také další léčiva, jako antikolaguanty, antidepresiva, prostředky proti dně, protizánětlivé přípravky, diuretika, salicyláty, tetracykliny (širokospektrá bakteriostatická antibiotika), nitrofurantoin (chemoterapeutikum močových cest), inzulín, lithium, dioxin. Před užíváním psyllia by se měli pacienti poradit se svým lékařem. Může být třeba upravit dávkování užívaných léků.

Image 1

Může být ovlivněna také absorpce vápníku, železa, zinku a vitamínu B12, zejména při užívání nadměrných dávek psyllia. Teoreticky by mohlo psyllium snížovat absorpci bylin a doplňků snižujících srážlivost krve, ačkoliv studie neprokázaly efekt společně užívaného psyllia na hladinu warfarinu.
Psyllium může být příležitostně užíváno také s ostatními projímadly. Psyllium a chitosan užívané společně mohou zvýšit vylučování tuku ve stolici.
Psyllium se může vzájemně ovlivňovat s bylinami a doplňky s antidepresivními, zklidňujícími a diuretickými účinky a s přípravky proti dně.

Užívání a doporučení

Psyllium v tekutině nabobtná a vytváří hustý gel. Psyllium v tekutině několikanásobně zvětší svůj objem (až 40x), proto je nutné pro správný účinek zvýšit příjem tekutin, minimálně na 2 l denně. Psyllium by se nejlépe mělo užívat ráno nalačno alespoň 30 minut před jídlem. Tímto způsobem dochází k nejefektivnějšímu pročišťování. Psyllium se užívá minimálně 1 hodinu před nebo 2-4 hodiny po případném užitím léků nebo doplňků stravy.

Rozmícháme ½ - 2 čajové lžičky psyllia ve sklenici vody nebo jiné tekutiny (čaje, šťávy, džusu). Ihned vypijeme, nečekáme až psylium nabobtná. Poté je vhodné psyllium ještě zapít další sklenicí nápoje. Psyllium je neutrální chuti, můžeme jej přidávat také např. do jogurtu, polévek (zdroj Zdravyden.cz) 

Vitální houby jsou známé svými výraznými léčivými účinky. Jsou nositeli vitality a energie, ochraňují a posilují mnohé orgány, hlavně pak podporují imunitní systém, a to nejen k aktivitě, ale také jej dokáží tlumit. Přičemž právě aktivace imunitního systému je potřebná při nádorových onemocněních. Nejinak je tomu u Coriolu.
Polysacharid krestin z něj extrahovaný je využíván i v klinické praxi, kdy je používám jako adjuvantní terapie při léčbě mnoha typů rakovin.
více
Agaricus blazei Murill (AbM), též braziliensis, pochází z oblasti brazilských deštných pralesů, ale díky svým schopnostem pozitivně ovlivňovat zdraví člověka se rozšířil a je využíván po celém světě ...  
více
Aktuality

Nejen covid, očkování, ale i jiné infekce a silná míra stresu ovlivňují kvalitu Vašich vlasů či jejich padání. Anti Hair Loss program Vám pomůže znovu obnovit zdravý stav vlasů, jejich pevnost a kvalitní růst.
Více info zde ...

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Jak napomáhat při odstranění akné? Více info zde ...

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup