603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Cordycepin a hyperglykemie

Látka cordycepin, jak už její název naznačuje, se extrahuje z hub z rodiny Cordyceps, ať už se jedná o Cordyceps militaris či sinensis.

Image 1

Využití Cordipinu

Nejčastější příčinou hyperglykemie je diabetes (cukrovka). Buňky nejsou schopny využívat glukózu jako zdroj energie. Hyperglykemie je termín pro vysoký stav krevní glukózy (krevního cukru).
Vysoká hladina glukózy v krvi nastane v případě, když má tělo nedostatek inzulínu, nebo když organismus nemůže inzulín správně využít.

Jaké jsou příznaky hyperglykemie?

Za optimální stav hladiny cukru v krvi u zdravých osob nalačno se považuje hodnota okolo 3,5 - 5,5 mmol/l. U diabetiků se za optimální hladinu glykemie nalačno považuje rozmezí 4-6 mmol/l, rozmezí 6-7 mmol/l je hodnoceno jako uspokojivé a nad 7 mmol/l je neuspokojivá hladina glykemie. Závažná hyperglykemie se může vyskytovat ve formě dvou stavů, které na sebe mohou navazovat, a to hyperglykemická keto-acidóza a hyperglykemické koma. 
Hyperglykemie je tedy hlavním příznakem civilizačního onemocnění Diabetes Mellitus (cukrovka, úplavice cukrová, DM). Hyperglykémie vzniká pomalu a nemusí se několik let vůbec projevit. Příznaky se začínají objevovat, až když je hladina krevního cukru vyšší než 15 mmol/l. 

Mezi příznaky patří:

 • Vysoká hladina cukru v moči
 • Vysoká hladina glukózy v krvi
 • Zvýšená žíznivost, sucho v ústech 
 • Zvýšená četnost močení
 • Nadměrné pocení
 • Rozostřené vidění
 • Acetonový (sladký) zápach z úst
 • Hluboké rychlé dýchání
 • Zarudnutí kůže

První pomoc

U diabetika, který má zvýšenou hladinu krevního cukru je zapotřebí aplikace inzulínu. Jestliže nevíte, zda diabetik trpí hypo nebo hyperglykémií je nejúčinnější mu dát čokoládu nebo něco sladkého. Hyperglykémii tím určitě nezvýšíte a při hypoglykémii naopak člověku zachráníte život. Tyto dva stavy nejsou někdy od sebe dost dobře rozpoznatelné. Samozřejmostí je následné zavolání ZZS.

Chronická hyperglykemie vede k degenerativním změnám:

 • Poškození cév (oko, ledviny, dolní končetiny)
 • Poškození nervů (senzorických i autonomních funkcí)

Při špatné diagnostice vysoké hladiny krevního cukru může pacient spadnout do hyperglykemického kóma, který jej ohrožuje na životě.

Jak mohu ovlivnit hyperglykémii?

Jedním ze způsobů, který může tuto situaci ovlivnit je Cordipin. Cordycepin je derivát purinového nukleosidu adenosinu.
Tato látka má protirakovinné účinky, jeho fosforylovaná podoba, trifosfát, se inkorporuje do RNA a inhibuje další syntézu RNA v rakovinných buňkách. Dokáže však působit přímo cytotoxicky např. na leukemické buňky.

 • Protirakovinné účinky
 • Napomáhá udržovat hladinu cukru v krvi v rovnováze (DM)
 • Protiinfekční, dokáže zabíjet či omezovat množení mnoha druhů bakterií, virů i hub ...


Cordyceps - studie

Pro odbornou veřejnost (klinická studie)

V této studii se vědci rozhodli ověřit, zda nemá cordycepin další účinky. Jejich hypotéza byla, že cordycepin má i na krevní cukry snižující účinky.
Diabetes je nemoc, u níž prudce stoupá počet nemocných. Hlavně pak u diabetu II. typu. Zvýšená hladina cukru v krvi poškozuje cévy, nervy, zhoršuje hojení ...
Pacienti tak často trpí poruchami funkce ledvin, postižením sítnice, které přechází do slepoty, nehojícími se vředy, což mnohdy končí i amputací prstů. Léčí se pomocí inzulinu či antidiabetik a hlavně také diety. Stále se hledají nové způsoby, jak by bylo možné hladinu cukrů v krvi korigovat.
U pokusných myší byl pomocí látky alloxan, která jim byla podána, způsoben diabetes. Tyto myši dostávaly intraperitoneálně různé dávky cordycepinu, 8, 24, 72 mg/kg váhy myši. To se dělo po dobu 21 dní. Byla také stanovena akutní toxicita cordycepinu, myši tolerovaly dávku až 3 600 mg/kg denně. Po dokončení podávání se ukázalo, že u myší užívajících cordycepin došlo k téměř 50% snížení hladiny cukrů v krvi, došlo ke zvýšení hodnot jaterního glykogenu, který funguje jako zásobárna energie, a to až o více než 200 %. Upravily se též výsledky prováděného orálního glukózového tolerančního testu. Diabetes provází i zvýšená žízeň a potřeba jíst, tyto příznaky byly také potlačeny. Navíc se ukázalo, že cordycepin ochraňuje ledviny a slezinu před poškozením.

Pokus tak jednoznačně ukázal přínos cordycepinu v léčbě diabetu. Nejenže snižuje hladinu cukrů, ale reguluje glukózový metabolismus v játrech, podporuje produkci glykogenu a také zabraňuje poškození ledvin a sleziny. Tyto slibné výsledky by mohly pomoci k dalšímu zkoumání této látky a jejího zařazení i do klinické praxe (zdroj Mycomedica.cz).

Zdroj: Ma L, Zhang S, Du M. Cordycepin from Cordyceps militaris prevents hyperglycemia in alloxan-induced diabetic mice. Nutr Res. 2015 May;35(5):431-9.

Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...

Chaga je medicinální houbou, jejíž domovina je v oblasti Sibiře, Ruska. Jedná se o dřevokaznou houbu rostoucí hlavně na břízách ... 
více
Cordyceps ochraňuje buňky slinivky produkující inzulín ...
Cordyceps (housenice čínská) je parazitická houba, jejíž domovinou jsou vysokohorské oblasti Tibetu a Číny. Živí se hmyzem, jeho larvami, plodnice poté co „vysaje“, obsah zaplní prázdnou skořápku. Cordyceps je velmi cennou léčivou houbou již po tisíce let, kdy ji využívá tradiční čínská medicína.
více
Agaricus brasiliensis i Reishi Ganoderma lucidum patří mezi medicinální léčivé houby. Zatímco první jmenovaná pochází z oblasti amerických deštných pralesů, druhá je velmi důležitou houbou v tradiční čínské medicíně ... 
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup