603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Proč tělo potřebuje cholesterol?

Cholesterol

Látka povahy tuku, která se přirozeně nachází v krvi ...

Cholesterol je látka steroidní povahy, je přirozenou součástí lidského (i zvířecího) organismu. Primárně cholesterol produkují játra, do těla nicméně přichází i konzumací červeného masa, tučných sýrů, másla či vajec. Nemylte se, cholesterol je nezbytný pro zachování zdraví organismu, problém se objevuje pouze ve chvíli, naroste-li jeho množství přes únosnou míru.

Image 0

Důležitý i nebezpečný cholesterol

Organismus cholesterol potřebuje pro produkci hormonů, syntézu vitamínu D a látek, které napomáhají trávení potravy. Zvýšený cholesterol je běžným problémem. Rizikovým faktorem je zvýšená hladina cholesterolu pro onemocnění kardiovaskulární soustavy. Cholesterol je transportován v krvi na lipoproteinech složených z tuku na povrchu a bílkovin uvnitř.

Existují dva druhy:

  • LDL „zlý cholesterol“ (low density lipoprotein, nízkohustotní lipop rotein) 
    Může se pomalu ukládat v tepnách, postupně je zužuje, a tím zvyšuje riziko kardiovaskulárního onemocnění.
  • HDL „hodný cholesterol“ (high density lipoprotein, vysokohustotní lipoprotein)
    Napomáhá odstranit nadbytečný nežádoucí cholesterol z krevního oběhu a navrací jej zpět do jater, kde se rozkládá a může být následně vyloučen z organismu.

Image 1 

Onemocnění bez symptomů

Ke stavu vysokého cholesterolu dochází, je-li v krvi cholesterolu příliš mnoho. Toto onemocnění nemá viditelné příznaky či symptomy, dotyční jsou nicméně vystaveni vyššímu riziku ischemické choroby srdeční. K té dochází, když se plak usazuje na vnitřních stranách srdečních tepen.
Plak utváří cholesterol, tuk, vápník a další látky, které se nachází v krvi. Plak ucpává tepny a dochází k ateroskleróze. V průběhu času dochází ke tvrdnutí plaku a dalšímu zužování tepen, důsledkem je snížený přívod okysličené krve do srdce (zdroj Medaprex).

Rizikový pro srdce

V oblasti zanesené plakem může dojít k ruptuře (prasknutí), kdy se na povrchu plak utvoří krevní sraženina. Ta se může natolik zvětšit, až zcela zablokuje průchod krve tepnou. Pak přichází na řadu srdeční infarkt.

Auricularia (ucho jidášovo) pochází z Asie, kde je ceněna nejen v lidovém léčitelství, ale patří též do gastronomie, kdy se stává součástí salátů, polévek, příloh k masu ...
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup