603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

LDL cholesterol a riziko srdečně-cévního onemocnění

LDL cholesterol

LDL „zlý cholesterol“ ...

Image 0

Cholesterol je látka na bázi tuku. Tuk, protože není ve vodě rozpustný, nemůže být samostatně transportovaný krví. Cholesterol se proto váže na určité typy bílkovin, které působí jako transportační činidla. Ta mohou vedle cholesterolu přenášet také triglyceridy a fosfolipidy, tedy další typy tuků. Tato propojení tuku a bílkovin se nazývají lipoproteiny.

Kornatění tepen

Nízkohustotní lipoprotein (LDL – Low Density Lipoprotein) je jedním z pěti hlavní typů tělesných lipoproteinů a významné transportační činidlo cholesterolu. Nízkohustotní lipoprotein se nazývá, protože jeho částice mají nižší hustotu než ostatní druhy cholesterolových částic. Jeho větší množství v krvi bývá spojována se zvýšeným rizikem srdečně-cévních onemocnění.
LDL cholesterol je důležitým markerem rizika rozvoje kardiovaskulárních onemocnění, jeho vyšší hladiny bývají spjaty s vyšším rizikem ateriosklerózy. Na povrchu buněk jsou specializované receptory, které na sebe LDL-cholesterol váží. Jejich nedostatek může snižovat absorpci cholesterolu buňkami, v důsledku čehož zůstává cholesterol v oběhu a roste jeho hladina.
Hladina cholesterolu se v Evropě obvykle měří v milimolech na litr krve. Hladina samotného LDL-cholesterolu se poté dopočítává kalkulací tzv. Friedewaldovou rovnicí, která zahrnuje celkový cholesterol, HDL-cholesterol a triglyceridy.

Jak ovlivnit hladinu LDL cholesterolu?

Nejprve je potřebné upravit životosprávu a pohybovou aktivitu. Produkty, jako olivový olej, ovoce a zeleninu dodávat ve větší míře. Omezit byste naopak měli saturované tuky, tedy především masné a mléčné výrobky, a zcela vyhnout byste se měli trans mastným kyselinám. Přestat kouřit. Také konzumace vlákniny napomáhá LDL cholesterol snižovat, napomoci může i úprava hmotnosti. Lékař také může předepsat klasickou medikaci.

Veškeré další informace a klinické studie byly odstraněny na základě Nařízení EU ...

Cukrovka je metabolické onemocnění, při kterém neprobíhá správně přeměna cukrů v těle, což souvisí s narušením zpracování tuků, bílkovin, minerálních látek i vody ...
více
Játra jsou jediným orgánem v lidském těle, který se umí regenerovat. I přesto je postihují nemoci, které mohou mít i závažnou zdravotní komplikaci ...
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Máte problémy s řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech odlupující se pokožku?
Více info zde ...

S nemocemi je to stejné jako s ledovcem, nad hladinou je vidět jen daleko menší část, než se skrývá pod hladinou. Program detoxikace znamená zjednodušeně odstraňování jedů, toxinů. Tyto látky vyvolávají v našem organismu vážné zdravotní komplikace. Nepřetěžujte Váš vnitřní detoxikační systém a udržujte jej v čistém a kvalitním stavu. Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup