603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Fytonutrienty

Fytonutrienty

Látky nacházející se v rostlinách, které napomáhají jejich ochraně před vnějšími hrozbami, jako jsou bakterie, houbové choroby.Díky těmto účinkům se využívají ve farmacii, kosmetickém a potravinářském průmyslu ... 

Image 0

Potraviny rostlinného původu obsahují přirozeně fytonutrienty. Vedle ovoce a zeleniny se jedná o celozrnné produkty, ořechy, semena, luštěniny nebo čaj. Fytonutrienty nejsou na rozdíl od vitamínů a minerálů, klíčové pro zdraví organismu. Mohou nicméně působit preventivně proti mnoha negativním projevům a onemocněním a podporovat správné fungování organismu.

Z potravin rostlinného původu známe na 25 000 různých fytonutrientů ...

Karotenoidy

Více, než 600 různých typů barviv karotenoidů propůjčuje žlutou, oranžovou a červenou barvu mnoha druhům ovoce a zeleniny. V organismu působí jako antioxidanty, což znamená, že dokáží zvrátit negativní vliv volných radikálů a zabraňují jejich aktivitě, co se týče poškozování tkání.

 • Vitamín A
  Organismus ho potřebuje pro zdraví zrakové soustavy. Organismus je schopen jen syntetizovat z karotenoidů alfa-karotenu, beta-karotenu a beta-kryptoxantinu.
 • Lykopen
  Je červené barvivo, jehož dostatečná hladina je podle některých odborníků vhodnou terapií prostaty.
 • Lutein a zeaxanthin
  Napomáhají ochraně oka před kataraktrem a makulární degenerací.

Flavonoidy a resveratrol

Mezi flavonoidy zapadá mnoho typů fytonutrientů. Nachází se v řadě potravin rostlinného původu.

Mezi nejznámější patří:

 • Katechiny
  Významným zdrojem je zelený čaj o jehož konzumaci se usuzuje, že může působit jako terapie rozvoje nesprávného buněčného dělení. 
 • Hesperidin
  Který se nachází v citrusech a funguje jako silný antioxidant, redukuje zánětlivé procesy v organismu, čímž jej chrání před chronickými onemocněními
 • Quercetin
  Nacházející se v jablcích, lesních plodech, kapustě a cibuli, o němž se uvažuje, že snižuje rizika dýchacího ústrojí a kardiovaskulárních onemocnění.

Resveratrol se nachází ve slupkách a jadérkách hroznového vína a v červeném víně, stejně jako džusu z modrých vinných odrůd. Dále v arašídech, slupkách a jadérkách černého rybízu, v borůvkách a moruších, kakau a ve slupkách grapefruitu. V organismu působí antioxidačně a proti zanícení.

Fytoestrogeny a lignany

Díky své struktuře mohou v organismu vyvolávat stejné reakce jako vlastní estrogeny. Blokují také přirozenou produkci estrogenů. Mezi hlavní fytoestrogeny patří isoflavony, které se nachází v sójových bobech. Některé z průzkumů naznačují, že by produkty ze sóji mohly snižovat riziko rozvoje rakoviny děložní sliznice a působit preventivně proti úbytku kostní hmoty u žen.

Obdobně by se v organismu měly chovat také další fytonutrienty, lignany, jejichž významnými zdroji jsou lněná a sezamová semínka. 

 • Glukosinoláty
  Glukosinoláty se nachází v brukvovité zelenině (kapusta, růžičková kapusta, zelí, brokolice), jíž propůjčují aroma a chuť. 
 • Kyselina elagová
  Tento silný fytonutrient dle výzkumů může optimalizovat růst nesprávně dělených buněk. 

Veškeré další informace a klinické studie byly odstraněny na základě Nařízení EU ...

Vyvážená strava pro zdraví a krásu je bezpodmínečně nutná. Ne vždy lze ovšem veškeré potřebné živiny ze stravy získat. Proto je ideální si jejich příjem pojistit konzumací doplňků stravy ...
více
Mnoho lidí se trápí špatnou náladou, nedostatkem energie, nebo dokonce depresí. Proč se ale soužit, když je často možné tyto nedostatky vyřešit příjmem vhodných vitamínů a minerálů?
více
Krevní tlak, pokožka ... 
více
Menopauza, imunita ...
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Máte problémy s řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech odlupující se pokožku?
Více info zde ...

S nemocemi je to stejné jako s ledovcem, nad hladinou je vidět jen daleko menší část, než se skrývá pod hladinou. Program detoxikace znamená zjednodušeně odstraňování jedů, toxinů. Tyto látky vyvolávají v našem organismu vážné zdravotní komplikace. Nepřetěžujte Váš vnitřní detoxikační systém a udržujte jej v čistém a kvalitním stavu. Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup