603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Fytonutrienty

Fytonutrienty

Látky nacházející se v rostlinách, které napomáhají jejich ochraně před vnějšími hrozbami, jako jsou bakterie, houbové choroby.Díky těmto účinkům se využívají ve farmacii, kosmetickém a potravinářském průmyslu ... 

Image 0

Potraviny rostlinného původu obsahují přirozeně fytonutrienty. Vedle ovoce a zeleniny se jedná o celozrnné produkty, ořechy, semena, luštěniny nebo čaj. Fytonutrienty nejsou na rozdíl od vitamínů a minerálů, klíčové pro zdraví organismu. Mohou nicméně působit preventivně proti mnoha negativním projevům a onemocněním a podporovat správné fungování organismu.

Z potravin rostlinného původu známe na 25 000 různých fytonutrientů ...

Karotenoidy

Více, než 600 různých typů barviv karotenoidů propůjčuje žlutou, oranžovou a červenou barvu mnoha druhům ovoce a zeleniny. V organismu působí jako antioxidanty, což znamená, že dokáží zvrátit negativní vliv volných radikálů a zabraňují jejich aktivitě, co se týče poškozování tkání.

 • Vitamín A
  Organismus ho potřebuje pro zdraví zrakové soustavy. Organismus je schopen jen syntetizovat z karotenoidů alfa-karotenu, beta-karotenu a beta-kryptoxantinu.
 • Lykopen
  Je červené barvivo, jehož dostatečná hladina je podle některých odborníků vhodnou prevencí rakoviny prostaty.
 • Lutein a zeaxanthin
  Napomáhají ochraně oka před kataraktrem a makulární degenerací.

Flavonoidy

Mezi flavonoidy zapadá mnoho typů fytonutrientů. Nachází se v řadě potravin rostlinného původu.

Mezi nejznámější patří:

 • Katechiny
  Významným zdrojem je zelený čaj o jehož konzumaci se usuzuje, že může působit jako prevence rozvoje rakoviny
 • Hesperidin
  Který se nachází v citrusech a funguje jako silný antioxidant, redukuje zánětlivé procesy v organismu, čímž jej chrání před chronickými onemocněními
 • Quercetin
  Nacházející se v jablcích, lesních plodech, kapustě a cibuli, o němž se uvažuje, že snižuje riziko astmatu, jistých typů rakovin a kardiovaskulárních onemocnění.

Image 1

Resveratrol

Resveratrol se nachází ve slupkách a jadérkách hroznového vína a v červeném víně, stejně jako džusu z modrých vinných odrůd. Dále v arašídech, slupkách a jadérkách černého rybízu, v borůvkách a moruších, kakau a ve slupkách grapefruitu.
V organismu působí antioxidačně a protizánětlivě. Některé studie naznačují, že hraje v roli v prevenci kardiovaskulárních onemocnění a jistých typů rakovin, Alzheimerovy choroby a diabetu.

Fytoestrogeny a lignany

Díky své struktuře mohou v organismu vyvolávat stejné reakce jako vlastní estrogeny. Blokují také přirozenou produkci estrogenů. Mezi hlavní fytoestrogeny patří isoflavony, které se nachází v sójových bobech. Některé z průzkumů naznačují, že by produkty ze sóji mohly snižovat riziko rozvoje rakoviny děložní sliznice a působit preventivně proti úbytku kostní hmoty u žen.

Obdobně by se v organismu měly chovat také další fytonutrienty, lignany, jejichž významnými zdroji jsou lněná a sezamová semínka (zdroj Medaprex). 

 • Glukosinoláty
  Glukosinoláty se nachází v brukvovité zelenině (kapusta, růžičková kapusta, zelí, brokolice), jíž propůjčují aroma a chuť. Během úpravy zeleniny vařením a v průběhu trávení se přeměňují na jiné látky, které podle některých studií působí proti rozvoji některých typů nádorů.
 • Kyselina elagová
  Tento silný fytonutrient napomáhá prevenci rakoviny mnoha způsoby. Podle některých výzkumů může zpomalovat růst rakovinných buněk a v játrech podporovat neutralizaci rakovinotvorných látek. 
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup