603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Osteoporóza a úbytek kostní hmoty

Osteoporóza

Osteoporóza čili řídnutí kostí je onemocnění, které způsobuje postupný úbytek a oslabování kostí, což je činí náchylnější k frakturám ...

Image 0

Co je příčinou řídnutí kostí?

Ačkoliv může osteoporóza postihnout všechny typy kostí, páteř, kyčle a zápěstí podléhají frakturám nejčastěji. U seniorů jsou zlomeniny krčku obzvlášť nebezpečné kvůli dlouhému období hojení, kdy pacient není mobilní a může dojít k rozvoji zápalu plic nebo vzniku krevní sraženiny, přičemž obojí může mít fatální následky.

Ženy jsou k osteoporóze náchylnější, protože jejich kosti jsou lehčí a mají menší hustotu, vedle toho po menopauze podléhá ženský organismus výraznějším hormonálním změnám, které úbytek kostní hmoty urychlují.

Přesná příčina osteoporózy není v současnosti známá, nicméně proces, během něhož se kost stává porézní, je objasněn poměrně dobře. V raném věku, když dojde k fraktuře, je kost postupně nahrazena. Před třicátým rokem věku je hustota kostní hmoty nejvyšší. K úbytku kostní hmoty dochází, když je rozklad rychlejší než formování nové kostí hmoty. Dochází k němu obvykle po 35. roce života. Kosti začínájí ztrácet vápník, minerál zodpovědný za jejich pevnost, rychleji, než je jeho obsah nahrazován, a výsledkem je úbytek kostní hmoty.

U žen dochází ke zrychlení ztráty kostní hmoty během prvních pěti až sedmi letech po menopauze, posléze se úbytek opět zpomalí. Vědci věří, že tento mechanismus ovlivňuje rapidní snížení produkce estrogenu, o němž se lékaři domnívají, že napomáhá vápník zadržet v kostech.

Ženy v ohrožení

Ačkoliv je úbytek hustoty kostí přirozenou součástí stárnutí, u některých žen je riziko osteoporózy vyšší. Zejména u těch s drobou tělesnou konstrukcí, kuřaček, pravidelných konzumentek alkoholu a se sedavým způsobem života, stejně jako u žen s rodinnou historií fraktury krčku a těch, které si nechaly odstranit vaječníky před 40. rokem života.

Symptomy osteoporózy nemusí být na první dojem zřetelné, mezi první příznaky může patřit až viditelná změna držení těla či přímo fraktura. Prvním známkou, že něco není v pořádku, může být bolesti zad způsobená změnami páteřních obratlů.

Veškeré další informace a klinické studie byly odstraněny na základě Nařízení EU ...

Řídnutí kostí je chronické onemocnění kostry, charakterizované úbytkem kostní hmoty a poruchami stavby kosti s následným zvýšením její křehkosti s navazujícím rizikem zlomenin ...
více
Pro artrózu, jedno ze skupiny revmatických onemocnění je typický zánět a omezená funkčnost jistých částí těla ...
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Máte problémy s řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech odlupující se pokožku?
Více info zde ...

S nemocemi je to stejné jako s ledovcem, nad hladinou je vidět jen daleko menší část, než se skrývá pod hladinou. Program detoxikace znamená zjednodušeně odstraňování jedů, toxinů. Tyto látky vyvolávají v našem organismu vážné zdravotní komplikace. Nepřetěžujte Váš vnitřní detoxikační systém a udržujte jej v čistém a kvalitním stavu. Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup