603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Ostropestřec mariánský

Latinský název: Silybum marianum
Čínský název: Shui Fei Ji
Lidové názvy: Ostropestřec, bodlák, silymarin, silymarine
Čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae)
Sbíraná část: plod

Účinně napomáhá při:

Jeden ze způsobů užívání ostropestřce mariánského je vaření čaje z roztlučených plodů rostliny. Roztlučení plodu zaručuje dostatečné vyluhování obsahových látek a zalití plodů se doporučuje za studena, jelikož horkem dochází k rozpadu účinných látek.

 • Prevence před ztučněním jater (jaterní steatóza)
  Schopnost přispívat k normální činnosti jater
 • Záněty jater, detoxikace a podpora trávení
  Obsahové látky semen ostropestřce k podpoře trávení, očistné funkci jater (přírodní detox), k pročištění trávicího traktu a krve.
 • Protinádorový efekt
  Pravidelné podávání obsahových látek ostropestřce mariánského v případě onkologických onemocnění (prostaty, kůže, prsu a děložního čípku) a pozitivního ovlivnění T-lymfocytů, čímž dochází k protizánětlivému efektu.
 • Antioxidant
  Antioxidační efekt obsahových látek ostropestřce má být natolik silný a významný, že by měl dokonce přinést protizánětlivý účinek a v lidském těle navíc podpoří stav a funkce některých složek imunitního systému.
 • Alkoholismus a drogová závislost
  Zdroje popisují výhody podávání ostropestřce při drogovém postižení jater, ale také při rekonvalescencích, po ozařování, chemoterapiích a po dlouhodobém podávání antibiotik, či alkoholismu. 

Navíc mají obsahové látky snižovat periferní plasmatické koncentrace cukru, přispívat k normální činnosti srdce u některých patologických stavů a obecně by měly podporovat funkci a stav kardiovaskulárního systému. Trávicí trakt by měl být těmito látkami očišťován a zdá se, že mají obsahové látky ostropestřce mírný laxativní účinek. Naší pozornosti by nemělo uniknout, že některé flavolignany mají vykazovat částečný antivirotický a protinádorový efekt.

Homeopatika a lidová medicína

V homeopatii se podává Silybum marianum ke zlepšení funkce žlučníku, proti žlučovým kamenům a při depresivních stavech.

V lidové medicíně se užití ostropestřce mariánského opírá o zkušenosti podávání byliny obzvláště při jaterních a žlučových chorobách. Některé extrakty však mají podporu v užívání byliny jako silného antioxidantu, protizánětlivého a protektivního prostředku vůči jaterním chorobám.

Pro více info ZDE

Image 1

Botanický popis

Obyčejný bodlák s neobyčejnými vlastnostmi. Ostropestřec mariánský je jednoletá nebo dvouletá bylina s kůlovým kořenem, chudě větvenou lodyhou, dosahující až 2 metrů výšky. Šířka na bázi rostliny může dosahovat 160 centimetrů. Lodyha ostropestřce je zaobleně hranatá a s bílou dření. Listy jsou v přízemní růžici až 40 cm dlouhé, pak jsou listy přisedlé, výše postavené jsou poloobjímavé, obvejčité, tvarem jsou kopinaté, poskládány jsou peřenolaločnatě s drobně ostnitými okraji. Úbory jsou jednotlivé, velké 3-7 cm, zákrov se skládá z nepravidelně ostnitých listenů. Květy jsou červenofialové, asi 4 cm dlouhé, s bílou korunní trubkou a objevují se od června do srpna na severní polokouli a od prosince do února na jižní polokouli. Plodem je několik milimetrů dlouhá, zploštělá, lesklá nažka s opadavým chmýrem. Pokud je ostropestřec jednoletka, na jaře vypučí trsem bodlinatých listů s bílými žilkami. Poté se zhruba koncem června objevují na lodyhách purpurově červená květenství, z nichž se koncem léta vyvíjejí plody. Plod se následně sklízí.

Původ a rozšíření

Ostropestřec mariánských pravděpodobně pochází z oblasti Středomoří, Malé Asie a Kanárských ostrovů. Jahn a Schoenfelder stanovují domovinu rostliny na horské oblasti Kréty a Řecka. Z jiného zdroje pochází teorie, že ostropestřec mariánský má domovinu na pobřeží jihovýchodní Anglie. Rostlina se dnes vyskytuje daleko od jeho obou potencionálních domovů, od Severní Ameriky, přes Austrálii a Nový Zéland, kde je rostlina považována za invazivní plevel, až po Írán a střední Asii. Do střední Evropy se tak rostlina zřejmě rozšířila sekundárně a zdomácněla zde. Pro farmaceutický průmysl se dnes rostlina pěstuje v Rakousku, Německu, Maďarsku, Polsku, Číně, Argentině, ale také v České republice.

Obsahové látky

Nejvýznamnější a biologicky nejúčinnější obsahovou látkou ostropestřce mariánského je silymarin, který je v semenech rostliny obsažen ze 4-6%. Pro lepší představu, silymarin vlastně není jedna chemická látka, ale jedná se o celkem komplexní směs polyfenolických molekul včetně sedmi chemicky příbuzných flavolignanů (konkrétně se jedná o silydianin, isosilybin A a B, silybin A a B, silychristin a isosilychristin) a jednoho flavonoidu (taxifolin). Někdy se v literatuře můžeme setkat se silibininem, což je částečně čištěná frakce silymarinu obsahující směs dvou diastereoisomerů, silybinu A a silybinu B, ve vyváženém poměru 1:1. Nažky obsahují až 35% s vysokým podílem nenasycených mastných kyselin (linolová, olejová, linoleová a arachidonová) a nízkým podílem nasycených mastných kyselin (stearová, palmitová, kapronová). Další obsahové látky jsou silice, slizotvorné látky a bílkoviny.

Tradiční dávkování

Jednou z forem léčby je konzumace drcených semen, plodu. Přímou konzumací semen se totiž efektivně vstřebávají účinné látky. Nejvhodnější jsou nadrcená semena, která nepřišla do kontaktu s kovy a nebyla vystavena vyšším teplotám než 80 °C. Takto se semena ostropestřce podávají v množství 3-4 gramů 3-4x denně nalačno, tedy zhruba 2 hodiny po jídle nebo 30 minut před jídlem. Ve formě čaje se používá dostatečné množství semen (kolem 4 gramů) a může se zalévat vodou s teplotou asi 80 °C. Směs se může nechat louhovat 15 minut a poté se popíjí několikrát denně. Jinde se doporučuje podat až lžíci semen, 15 minut mírně vařit na ohni a po vychladnutí popíjet. Nadrcená semena se mohou vařit pouhých 5 minut, jelikož se obsahové látky nacházejí pod slupkou a voda k nim má přímý přístup.

Auricularia (bolcovitka) je houbou, která našla využití i v gastronomii Asie. Její jméno vychází z tvaru a konzistence plodnice. Krom kulinářství je zde podstatnější a důležitější fakt, a to, že Auricularia je také především vitální houbou.  
více
Hericium je vitální houba, jejichž účinky na zdraví jsou známé v lidovém léčitelství po mnoho let. Prováděné pokusy a studie u této houby potvrdily mnoho pozitivních účinků ...
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup