603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Kurkuma dlouhá

Latinský název: Curcuma longa
Čínský název: Jiang Huang
Lidové názvy: Kari, Africký šafrán
Čeleď: Zázvorovité (Zingiberaceae)
Sbíraná část: oddenek

Účinně napomáhá při:

 • Nadýmání, žaludeční vředy (snižuje sekreci dráždivých faktorů)
 • Regulace trávicí funkce + Chaga, Hericium
 • Překyselení
 • Bolestivé a zánětlivé stavy (revmatoidní artritida)
 • Regulace úrovně krevního cukru  + Maitake
 • Ochrana před civilizačními nemocemi (ateroskleróza, cukrovka)
 • Poruchy menstruace, diarylheptanoidy mají estrogenní efekt
 • Astma a kašel 
 • Uvolňuje kontrakce hladkých svalů
 • Ochrana jater a žlučníku 
 • Léčba infekcí, včetně parazitárních
 • Hypercholesterolémie
 • Protinádorové účinky

Image 1

Popis

Kurkuma, oddenek pochází z rostliny kurkumovník dlouhý (Curcuma longa), která pochází z jihovýchodní Asie. Nejvíce se pěstuje v Číně, Jávě či na Tchajwanu.
Jedná se o vytrvalou bylinu, která má řapíkaté kopinaté listy, žluté květy uspořádané do klasovitého květenství. Plodem jsou třípouzdré mnohosemenné tobolky.
Důležitý je pak článkovaný oddenek. Právě z něj se vyrábí známé koření kurkuma, která je součástí směsi koření pod názvem kari.

Složení

Prášek z oddenku, kurkuma, obsahuje velké množství bioaktivních látek. Jedná se např. o terpenoidy (β-elemen, δ-elemen, furanodien, furanodienon, curcumol, germacron, curcumanolidy), esenciální oleje (ar-turmerone), steroly, alkaloidy, fenolické sloučeniny (kurkuminy), diarylheptanoidy ‒ kurkumoidy, steroidy (zdroj Mycomedica.cz) 

Co jsou blokády?

Blokády (krevní stáze) jsou podle čínské medicíny nádory.
Kurkuma se odedávna v tradiční medicíně používá k rozbíjení krevních stází. Toho se využívá při léčbě bolestivých stavů různé etiologie. Je výborná třeba u různých revmatoidních problémů, kde se využívají její výrazné protizánětlivé účinky.
Kurkuma též rozhýbává Qi, harmonizuje játra a žlučník. Je tedy výborná u různých trávicích disharmonií. 


Vědecké studie týkající se Curcuminu

Pro odbornou veřejnost

1.   Protirakovinné účinky

Proběhlo mnoho studií in vitro na kulturách vytvořených z rakovinných buněk, in vivo na zvířatech i klinických studiích, které potvrzují účinnost kurkuminu na různé typy rakovin, ať už se jedná o rakovinu plic, prostaty, prsu, slinivky atd. V případě klinických studií je kurkumin podáván v kombinaci s další protinádorovou léčbou.

Kurkumin využívá k omezení nádorového bujení mnoha mechanismů. Snižuje oxidační stres, snižuje tvorbu volných radikálů, čímž působí protirakovinně, protektivně, neboť volné radikály mají schopnost poškodit DNA a může tak dojít k mutaci v buňce a její transformaci do rakovinné.

 • Kurkumin blokuje buněčný cyklus. Tím musí buňka projít, pokud se chce rozmnožit. Zástava buněčného cyklu (v tomto případě inaktivace na cyklinu závislé kinázy) tedy znamená, že se buňka nemůže dělit a nedochází k zvětšování počtu nádorových buněk a objemu nádorové masy.
 • Posiluje imunitní systém, který se zapojí do boje s rakovinnými buňkami, tj. např. zvýšit počty a aktivitu Th1 lymfocytů v neprospěch Treg lymfocytů, které imunitní odpověď tlumí.
 • Snižuje metastazování rakovinných buněk. Nádorové buňky, které se velmi rychle dělí, potřebují velké množství živin a kyslíku, proto vylučují látky, které podporují tvorbu nových cév. Tyto nové cévy jim pak přivádějí potřebné nutrienty. Pokud je angiogeneze omezena, snižuje se růstový potenciál nádoru. Metastazování je pak sníženo díky omezení rozkladu mezibuněčné hmoty. Pokud je tato „rozvolněná“, snáze se z nádoru uvolněná buňka dostane dále do organismu, krevního oběhu atd. Kurkumin blokujue enzymy, které štěpí mezibuněčnou hmotu, jedná se metaloproteinázy. Dále také omezuje výskyt povrchových molekul, které umožňují uchycení rakovinné buňky k podkladu a jejímu dalšímu cestování, jedná se o tzv. adhezní molekuly.
 • Kurkumin však rakovinné buňky taky zabíjí, tj. spouští v nich signální cesty, které vedou k apoptóze buňky. Aktivuje faktory, které podporují apoptózu a vedou k aktivaci „zabíjecích“ kaspáz, a blokuje faktory, které brání apoptóze.

Kurkumin a typy rakovin

 • V jedné ze studií se kurkumin prokázal jako účinný u žen, které měly dysplazii na děložním krčku, tj. byly prerakovinné změny. Globule s kurkuminem byly zaváděny do vagíny a po ukončení léčby, která byla dobře tolerovaná, se zlepšil nález na čípku. Kurkumin také může pomoci ženám s jiným typem rakoviny, a to s rakovinou prsu, kdy bylo prokázáno, že spouští apoptózu, takže nedochází k růstu nádoru, ale dokonce k jeho zmenšení. Není to jen dysplazie, kterou kurkumin zlepšuje, ale také rakoviny děložního čípku. V kombinaci s qurcetinem, zeleným čajem a resveratrolem ničí rakovinné buňky.
   
 • Kurkumin je také často testován v případě rakoviny prostaty, a to na myších, které měly tento typ rakoviny. Část dostávala dietu s 2 % kurkuminu a část obyčejnou dietu po 6 týdnů. U myší s kurkuminem došlo k výraznému snížení proliferace, tj. množení buněk, a zvýšila se také apoptóza. Důležité také bylo zjištění, že je omezena vaskularizace nádoru.

 • Dalším typem rakoviny, která je citlivá na působení kurkuminu, je i malobuběčný karcinom plic. Jedná se o typ, který je většinou neoperabilní a je nutné na něj cílit hlavně chemoterapií. I zde je kurkumin aktivní v navození apoptózy, zastavení buněčného cyklu atd. Krom jiného je také prokázáno, že kurkumin u pacientů zvyšuje aktivitu protinádorové imunity, a to i tím, že snižuje počty T regulačních tlumivých lymfocytů ve prospěch těch „aktivačních“.

 • Dobré výsledky byly získány také v případě rakoviny jater, jejíž buňky mají aktivní transkripční faktor NF-kappaB, který kurkumin blokuje, tudíž blokuje i aktivitu těchto buněk a navodí u nich apoptózu. V tomto ohledu funguje podobně jako např. doxorubicin a cisplatina. Navíc pokud je kurkuma podávána v kombinaci s těmito léky, zvyšuje se výrazně protirakovinné účinky.

 • Kurkumin působí i proti rakovině slinivky, což je rakovina s nejvyšší úmrtností. Kurkumin byl testován ve studii, které se účastnilo 25 pacientů s pokročilou rakovinou slinivky, kteří dostávali 8 g kurkuminu denně. U 2 došlo ke zlepšení některých parametrů, 1 byl bez progrese nemoci déle než 18 měsíců a u 1 pacienta došlo dokonce k regresi nádoru.

 • U pokročilého karcinomu tlustého střeva vede ke zvýšení poštu Th1 lymfocytů, tj. těch, které podporují obranu proti nádorům, a naopak se snižují počty Treg, tj. regulačních, které imunitní odpověď proti nádorům tlumí. Imunitní systém je tak schopný pustit se do boje s rakovinou. Kurkuminu neodolá ani rakovina žaludku. Při léčbě myší s adenokarcinomem žaludku se tento zmenšil a posílala se také imunitní odpověď.

Kombinace kurkuminu a piperinu a kurkuminu a quercetinu zvyšuje citlivost rakovinných buněk k chemoterapii. Toto bylo testována na rakovinných buňkách necitlivých k většině chemoterapeutik a jejich kombinací. Krom chemoterapie také zlepšuje výsledky u radioterapie. A to třeba v případě rakoviny hlavy a krku.

2.   Protizánětlivý vliv

Kurkumin je velmi potentní zbraní proti autoimunitním zánětům, ale tlumí také záněty alergické, tedy hypersenzitivní, je vhodný tedy také při astmatu a alergické rýmě.

3.   Střevní choroby spojené se zánětem

 • Nevolnosti, špatné trávení, žaludeční vředy, bolest břicha je dle všeho možné řešit i pomocí kurkuminu.
 • Dráždivý tračník je velmi problematicky léčitelný. Pacienti bojují hlavně s bolestí břicha, nadýmáním, průjmy atd. Roli v tom hraje patrně i mírní zánět ve střevní sliznici.
 • Ulcerózní kolitida a Crohnova nemoc jsou také závažné nemoci trávicího traktu, které jsou způsobeny nepřiměřenou reakcí imunitního systému, kdy se ve střevě rozvíjí zánět, které vede k obtížím, jimiž jsou nejčastěji bolesti břicha, průjmy, ale hlavně v případě Crohnovy nemoci se mohou objevit i příznaky systémové.

4.   Revmatoidní artritida

Jedná se o autoimunitní zánětlivé onemocnění, které vede k destrukci kloubů, ale může mít i systémové příznaky. Kurkumin v pokusech na zvířatech prokázal, že má protizánětlivé účinky. Při podávání kurkuminu došlo k redukci otoku, zlepšení pohyblivosti postižených kloubů, a to v akutní i chronické fázi nemoci.

5.   Alergie

V případě alergií byl kurkumin testován u alergické rýmy. U rýmy to však nekončí, v jiné studii autoři sledovali vliv kurkuminu na zánět v plicích astmatických myší.

6.   Pankreatitida

Zánět slinivky je velmi těžce léčitelné onemocnění, které pacienta může ohrozit i na životě, pokud se jedná o zánět akutní. Kurkumin dle pokusů zvyšuje šanci na přežití, snižuje poškození slinivky během zánětu. U pacientů s kurkuminem a piperinem došlo k výraznému zlepšení stavu, snížily se hodnoty, který signalizují oxidační stres, zmírnily se bolesti pacientů (viz klinické testy zdroj MycoMedica.cz)

Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup