603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Únava, úzkost a deprese

Sílu bylinek jako je Rozchodnice růžová využívá tradiční lidová medicína po staletí jako terapie přii únavě, depresím a dalším zdravotním komplikacím. Dnes si tyto dary přírody nacházejí cestu také do zdravotnictví, farmakologie a kosmetiky ... 

Image 1

Kde rhodiolu rosea najdeme?

Rozchodnice růžová (rhodiola rosea) je drobná bylinka která se přirozeně vyskytuje v Evropě, Severní Americe a Asii, především v horských oblastech. Lze ji nicméně pěstovat, poté vyšší nadmořskou výšku nepotřebuje. Kvete drobnými kvítky, jejichž vůně připomíná vůni růží, dokáže proto zkrášlit zahrádku či skalku. Pěstuje se ale především pro své blahodárné vlastnosti, jež přináší lidskému organismu. Právě díky této vůni má přídomek růžová, roseum. 

Pro zdravotní a terapeutické využití nehrají prim voňavé kvítky, ale podzemní kořenové hlízy. Již od šedesátých let se zkoumáním účinků zabývají týmy ruských vědců. Podněty, proč se účinkem rozchodnice zabývat, pramení od populací na Sibiř, v Tibetu a horských oblastí Číny. Tamní obyvatelstvo po staletí využívá rozchodnici růžovou na oživení organismu a pro překonání nedostatku kyslíku vzhledem k vyšší nadmořské výšce. Doklady o využívání rozchodnice existují také od skandinávských Vikingů a z Islandu, jako součást léčiv je vedená i ve starých evropských lékařských herbářích.

Adaptogen proti stresu

Indikována je jako adaptogen vhodný pro použití:

 • Při únavě, slabostech, depresích
  Zvyšuje odolnost organismu vůči širokému spektru vnějších chemický, biologických i fyzických stresorů. Mezi další adaptogeny se řadí ženšen korejský, ženšen sibiřský nebo eleuteriokok ostnitý. Společně s rozchodnicí růžovou mají vliv na řadu fyziologických funkcí, ovlivňují hladiny neurotransmiterů, aktivitu centrálního nervového systému a srdce. Kromě toho, že působí adaptogenně, chrání nervovou a kardiovaskulární soustavu a působí stimulačně, antialergicky a protizánětlivě.
   
 • Součást doplňků stravy pro sportovce
  Extrakt z rozchodnice je vhodný pro fyzicky aktivní osoby a sportovce. Při užití hodinu před sportovním výkonem dochází k nárůstu fyzických sil, odolnosti a posílení svalů, díky čemuž se zlepšuje vytrvalost a fyzický výkon, což potvrzuje dvojitě slepě kontrolovaná randomizovaná studie provedená v roce 2004 v Belgii, která byla zaměřená na mladé, fyzicky aktivní osoby.
   
 • Podpora zachování a posílení svalů
  Ideální i pro seniory, kterým hrozí sarkopenie, tedy ztráta svalové hmoty a tím pádem zhoršení mobility a bolesti při pohybu.
   
 • Na srdeční sval
  Napomáhá normalizaci srdečního tepu bezprostředně po fyzické námaze a ochraňuje kardiovaskulární soustavu. Reguluje i distribuci kyslíku krví do tkání, které okysličuje. Pravděpodobně navyšuje schopnost červených krvinek vázat na sebe kyslík. Větší okysličení se opět hodí sportovcům, ale těžit z něj může kdokoliv, kdo je pod tlakem, a to jak fyzickým (sport), tak mentálním.

Dvě hlavní aktivní složky rozchodnice růžové, rosavin a salidrosin, stimulují transport prekurzorů serotoninu, tzv. hormonu štěstí a v mozku navyšují jeho dostupnost. Právě proto napomáhají odolat fyzickému i mentálními stresu a depresím. Kvůli lepší dostupnosti serotoninu se rozchodnice využívá i při terapií sezónních depresí, které bývají způsobeny nedostatkem světla v zimě.

Image 2

Při únavě ...

Rozchodnice růžová zlepšuje:

 • Koncentraci a paměť
 • Podporuje jasnou mysl
 • Podpora mentální kapacity
 • Proti únavě a letargii
 • Podpora funkce jater
 • Vyloučení škodlivin a toxinů z organismu

Jako doplněk stravy je proto ideální pro studenty , jimž napomáhá s učením, ale zároveň inhibuje negativní vliv stresu, například ze zkoušek.

Extrakt z rozchodnice růžové podporuje obranyschopnost tím, že stimuluje produkci NK buněk (označení plyne z anglického natural killers, tedy přirození zabijáci). Tito „zabijáci“ patří k nejsilnějším buňkám imunitního systému a dokáží zlikvidovat nádorové buňky, či buňky napadené viry. Rozchodnice se tímto způsobem podílí na přirozené ochraně organismu před nádorovými onemocněními. Působí také antimutagenně, tedy podporuje opravné mechanismy DNA.

Kořenová hlíza rhodioly růžové obsahuje řadu antioxidantů, napomáhá tak ochraně tělesných tkání a orgánů před zhoubným účinkem volných radikálů a předčasným stárnutím. Zkoumá se také její vliv na hladinu krevního cukru, coby prevence diabetu či prevenci hypertenze (zdroj Brandeis Clinic).
Extrakt z rozchodnice je dokonce v některých státech využíván ve farmakologii, a to především jako složka stimulačních přípravků, přípravků pro léčbu neuróz a neurologických poruch či psychopatií.

Veškeré další informace a klinické studie byly odstraněny na základě Nařízení EU ...


Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...

Fytoestrogen obsažený v kurkumě, kurkumin je populární indické koření. Výzkumy ukázaly, že je tato aktivní složka schopna zlepšit paměť lidí a zmírnit depresi ...
více
Enoki (penízovka sametonohá) je drobnější houba, ale přesto se v ní skrývá velká síla. Je rozšířená po celém světě, roste u kmenů stromů či pařezů v trsech a vzhledem k poptávce je i pěstována „ve velkém“. Tato houba je totiž nositelkou mnoho složek, které mají účinky pozitivně ovlivňující lidské zdraví.    
více
Koncentrace, paměť, dodává energii, antidepresivum ... 
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup