603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Bacopa drobnolistá

Latinský název: Bacopa monnieri
Lidové názvy: Brahmi, Bacopa, Water hyssop
Čeleď: jitrocelovité (Plantaginaceae)
Sbíraná část: nať
Vhodné kombinace: Gotu Kola, Withania Somnifera

Účinně napomáhá při:

Bacopa drobnolistá (Bacopa monnieri) je velice oblíbená v tradiční indické medicíně, Ayurvédě (pod jménem Brahmi) k posílení a reneneraci nervové soustavy. Je také jednou z velice oblíbených bylin v japonské lidové medicíně pod názvem "Paměť jako dítě" ...
Je považována za účinný “mozkový nutrinet”. V praxi to je označení pro rostliny, které podporují kocentraci, zlepšují paměť a okysličují mozek. Zklidňuje při nervově vypjatých situacích, pomáhá při depresích, úzkostech a stresu. Zvyšuje aktivitu mozkových buněk, zklidňuje a osvěžuje mysl. Podporuje relaxaci i duševní rovnováhu ...

 • Na bystrost, uvolnění, rychlejší učení, paměť
  Pro studenty, pracující a starší lidé. Lidoví léčitelé popisují revitalizující účinky na mozkové buňky, zvýšený průtok krve mozkem (roztažením cév), zlepšení krátkodobé a dlouhodobé paměti. Zmíněnými efekty by bylina měla působit podle léčitelství při potížích s koncentrací nebo s učením, proti senilitě, stárnutí, projevům Alzheimera a Parkinsonovy choroby. 
 • Nervové tonikum, při nervovému napětí a úzkosti 
  Zvýšení krevního průtoku v mozku. Několik studií se zabývalo působením extraktu bakopy na protekci mozkových buněk v modelech neurodegenerativních procesů.
 • Silný antioxidant, imunita
  Pročišťuje nejen krev, ale celý organismus. Pravidelné užívání může zabránit chronickým kožním onemocněním (ekzém či lupénka). Také podporuje imunitní systém a obranyschopnost organismu.
 • Nedokrvování periférií

  Účinky této bylinky zlepšují prokrvení a mikrocirkulaci v cévních kapilárách. Tím se celkově zvyšuje prokrvení periférií. 

Botanický popis

Bakopa drobnolistá je malá plíživá letnička, kterou si můžeme pěstovat i doma, v závěsném květníku. Brahmi má zelené stonky, dorůstající až 30 cm, které nosí silné, vodnaté, oválné lístky. Jeden list doroste 5 – 25 mm do délky a šířka se obvykle pohybuje do 8 mm. I když je to rostlinka milující vodu a roste v bažinách, má kvítky bílé, světle modré a někdy narůžovělé barvy. Okvětní lístky jsou čtyři až pět, rostou naproti sobě, jako když se koukáte do zrcadla.
Bacopa Monnieri je původem z Afriky , Severní a Střední Ameriky, Karibiku ale také z Asie. Dnes Brahmi hojně roste v jižní Indii, kde se jí nejvíce daří v bažinatých oblastech.

Obsahové látky

Nejznámnější a nejvíce prozkoumané jsou látky bacosidy/bakosidy se postupem času staly tématem mnoha výzkumných zařízení zabývajících se nemocemi souvisejícími se stářím. Jedna zvířecí studie potvrdila příznivý účinek dlouhotrvající suplementace bacosidů jako terapeutika proti rychlým degenerativním procesům (Alzheimerova choroba, demence) ...

Tradiční dávkování

Sušený prášek: podáváme jednu vrchovatou čajovou lžičku ráno a večer. Pár minut necháme sušenou bylinu nasáknout vodou (cca 100 ml) a poté důkladně rozmícháme a vypijeme. Je to nejjednodušší způsob s maximální využitelností Brahmi.

Čajový odvar: v dávce na jeden den 5 – 15 g. Při poctivém užívání výsledky zpozorujete již po dvacátém dni.

Užívání v kapslích: podáváme jednu kapsli ráno a druhou odpoledne. Doporučená doba dávkování je alespoň jeden měsíc.

Nežádoucí účinky

Užívání Brahmi se považuje za bezpečné a nejsou známy žádné vedlejší účinky ani z hlediska dlouhodobého užívání. Nekombinujte s Ginkgo bilobou. Těhotné a kojící ženy by se měly poradit se svým ošetřujícím lékařem a to samé doporučujeme i lidem s nízkým krevním tlakem. 

Fytoestrogen obsažený v kurkumě, kurkumin je populární indické koření. Výzkumy ukázaly, že je tato aktivní složka schopna zlepšit paměť lidí a zmírnit depresi ...
více
Víte co může být příčinou Vaší únavy? 
více
Sílu bylinek jako je Rozchodnice růžová využívá tradiční lidová medicína po staletí jako terapie přii únavě, depresím a dalším zdravotním komplikacím. Dnes si tyto dary přírody nacházejí cestu také do zdravotnictví, farmakologie a kosmetiky ... 
více
Koncentrace, paměť, dodává energii, antidepresivum ... 
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup