603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Shiitake a cholesterol

Shiitake (Lentinus edodes, houževnatec jedlý) pochází z Asie, kde je hojně využíván v léčitelství, hlavně pak v tradiční čínské medicíně. Jejími účinky se zabývá i klasická medicína.  

Image 1

Využití Shiitake

Díky mnoha studiím bylo zjištěno, že Shiitake:

 • Je silným imunomodulátorem
 • Dokáže neutralizovat volné radikály
 • Má též protinádorové účinky
 • Přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi ... 

Co je vysoký cholesterol?

Cholesterol je steroidní látka přítomná v lidském těle. Pomáhá tělu zpracovávat tuky a kterou lidský organismus potřebuje pro tvorbu hormonů, buněčných membrán a vitamínu D. Cholesterol pomáhá tělu vytvářet nové buňky, izolovat nervy a produkovat některé hormony. Je pro organismus nepostradatelný, ale nesmíme ho mít v krvi nadbytek. Příliš vysoká koncentrace v krvi přináší následné onemocnění srdce.

Existují dva typy cholesterolu:

 • LDL tzv. "špatný" cholesterol
 • HDL "dobrý" cholesterol

Doporučená hladina celkového cholesterolu v krvi je 4,7 - 5,0 mmol/l. Problematika vysoké hladiny LDL cholesterolu je velmi rozšířená. Snížením "špatného" cholesterolu klesne i riziko srdečních onemocnění ...

Příčiny vysokého cholesterolu

Příčina je spojená i s úpravou jídelníčku:

 • Nezdravá strava, jídlo s přemírou živočišných tuků a jednoduchých cukrů (sladkosti, koláče)
 • Málo vlákniny (nedostatek zeleniny, ovoce, celá zrna v obilninách)
 • Nadváha (nesprávné stravovací návyky a nedostatek pohybu, porucha metabolismu)
 • Nedostatek pohybu
 • Věk a pohlaví
 • Genetická dispozice (zdravotní stránka - cukrovka, snížená funkce štítné žlázy ...)
 • Kouření a alkohol (snižuje hodnotu "dobrého" cholesterolu)

Při vysoké hladině cholesterolu dochází k „ucpávání“ cév. Zlý cholesterol se dostává do stěny cév, kde jej pohltí buňky imunitního systému, makrofágy a promění se v pěnové buňky. Dochází k zánětu, snižuje se elasticita cév, cévy „tvrdnou“ a křehnou. Vzniká aterom, který se zvětšuje a prominuje do lumina cévy, takže se průsvit cévy snižuje. Omezuje se proudění krve cévami, může též dojít ke vzniku trombů, sraženin. Tyto se však mohou i utrnout a ucpat cévy v plicích, srdci či mozku. Zvýšená hladina cholesterolu tedy může způsobit smrt, minimálně sníží délku života.

Image 2

Je tedy vhodné změnit životní styl a "užívat léky", nebo hledat pomoc v přírodní medicíně ...


Shiitake a cholesterol - studie

Pro odbornou veřejnost (klinická studie)

V této studii se autoři zaměřili na cholesterol, a zda a jak jej Shiitake snižuje.

Autoři sledovali účinky vodného extraktu Shiitake a ukázalo se, že snižuje aktivitu HMG-CoA reduktázy, která vytváří v těle cholesterol, takto fungují i léky statiny. Vodný extrakt byl tvořen hlavně alfa a beta glukany a dalšími polysacharidy. Extrakt byl nejprve použit na buněčné kultuře a sledovalo se, jak mění expresi genů, které jsou odpovědné za regulaci metabolismu cholesterolu. Pak byl extrakt podáván též myším, a to normálním a hypercholesterolemickým myším.

Ukázalo se, že největší efekt má extrakt na snižování triglyceridů. Extrakt dle pokusů účinkuje jako simvastatin, který je běžně podáván pacintům s vysokým cholesterolem, tedy blokuje tvorbu cholesterolu, snižuje jeho koncentraci v krvi, navíc snižuje i koncentraci triglyceridů v játrech i zánět probíhající v cévách.
Zdá se tedy, že by bylo možné využít extrakt z Shiitake jako hypolipidemika ‒ léku, který snižuje koncentraci lipidů v krvi, což je i prevence vzniku kardiovaskulárních nemocí. Je však nutné provést další pokusy, a to i ty, které by určily dávku nutnou k dosažení žádoucího výsledku (zdroj Mycomedica.cz).

Zdroj: Gil-Ramírez A, Caz V, Smiderle FR, Martin-Hernandez R, et al. Water-Soluble Compounds from Lentinula edodes Influencing the HMG-CoA Reductase Activity and the Expression of Genes Involved in the Cholesterol Metabolism. J Agric Food Chem. 2016 Mar 9;64(9):1910-20.

Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...

Chaga je vitální houbou, jejíž domovina je v oblasti Sibiře, Ruska. Jedná se o dřevokaznou houbu rostoucí hlavně na břízách ... 
více
Auricularia (ucho jidášovo) pochází z Asie, kde je ceněna nejen v lidovém léčitelství, ale patří též do gastronomie, kdy se stává součástí salátů, polévek, příloh k masu ...
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup