603 48 77 89      Po-Čt 9:00 - 16:00

Poznáte příznaky cukrovky?

Cukrovka je metabolické onemocnění, při kterém neprobíhá správně přeměna cukrů v těle, což souvisí s narušením zpracování tuků, bílkovin, minerálních látek i vody ...

Image 1

Co je diabetes mellitus?

Diabetes mellitus (cukrovka, úplavice cukrová, DM) je chronické onemocnění, která se projevuje poruchou metabolismu sacharidů (cukrů). Hlavním a společným projevem je hyperglykemie vzniklá v důsledku absolutního či relativního nedostatku inzulínu. Postihuje až 5 % obyvatelstva. Při onemocnění je zvýšená hladina cukru v krvi (hyperglykémie), může být i snížená (hypoglykémie) a cukr v moči (glykosurie).
Neléčená cukrovka se projevuje zejména žízní, zvýšeným močením. Základem léčení diabetes mellitus je dieta s omezeným množství sacharidů, tuků. Pokud nestačí dieta přechází se na léky či inzulín.

Rozlišujeme 2 typy:

  • Diabetes I. typu (autoimunitní onemocnění)
    Zde jsou ničeny buňky slinivky břišní, které produkují inzulín vlastním imunitním systémem, tj. absolutní nedostatek inzulínu. Tento typ je zcela závislý na dodání inzulínu a projevuje se především v mládí. Má sklon k těžkým akutním komplikacím. 
  • Diabetes II. typu
    Je způsobeno sníženou citlivostí tkání vlastního těla k inzulínu, tj. relativní nedostatek inzulínu. Nezávislý na inzulínu (mohou být pouze tbl.), projevuje se spíše u starších osob s nadváhou, ale i s výskytem cukrovky geneticky.

Oba typy tedy vznikají v důsledku nedostatku inzulínu produkující ze slinivky břišní.

Jaké jsou příznaky?

Mnoho pacientů v počátečním stádiu cukrovky 2. typu nevykazuje žádné příznaky.

Časté močení

Nejčastějším příznakem cukrovky 2. typu je časté močení. Je to proto, že vaše ledviny musejí pracovat přesčas, aby filtrovaly a vstřebávaly přebytečný cukr (glukózu). Ledviny ředí cukr v krevním řečišti přidáváním tekutiny z jiných tkání v těle. Tato další tekutina odchází z těla močí, což vede ke zvýšenému močení a dehydrataci. Dehydratace vyvolává v těle potřebu více pít, což vás nutí močit ještě častěji.

Zvýšená únava

Protože se snížila schopnost využívat cukr k dodávání energie tělu, cítíte se unavení. S vysokou hladinou cukru v krvi se také krev zahušťuje, což ztěžuje přenos kyslíku do buněk. Na únavě se může podílet i dehydratace organismu.

Zvýšený pocit hladu

Vaše tělesné buňky nejsou schopny vstřebávat většinu živin z krve, nemůže vaše tělo přeměnit snědenou potravu na energii. Nedostatek energie v těle způsobuje zvýšený pocit hladu.

Mravenčení končetin

Narušená hladina cukru v krvi může poškodit nervy v těle (neuropatie). Nejčastějším typem je periferní neuropatie, která způsobuje pocit brnění nebo pálení v nohou a chodidlech a následně v rukou.

Pomalu se hojí modřiny

Když cévy ztuhnou, krev hůře proudí tělem. To ztěžuje přístup živin a kyslíku k ranám, aby se mohly zahojit.

Snížení imunity

Tělo pacienta s cukrovkou 2. typu produkuje enzymy a hormony, které snižují účinnost imunitního systému.

Rozostřené vidění

Vysoká hladina cukru v krvi vytahuje z vašich tkání, včetně očních čoček, tekutinu. To ovlivňuje vaši schopnost zaostřit. Pokud je hladina cukru v krvi příliš vysoká několik let, může to vážně poškodit cévy v sítnici. Pokud se neléčí, může dojít k nevratným změnám vašeho zraku.

Veškeré další informace a klinické studie byly odstraněny na základě Nařízení EU ...


Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...
Látka cordycepin, jak už její název naznačuje, se extrahuje z vitální houby, ať už se jedná o C. militaris či sinensis. Je využívána pro své účinky po staletí v tradiční čínské medicíně ...
více
Cukrovka je závažné autoimunitní chronické onemocnění, které se projevuje poruchou metabolismu sacharidů (cukru). Rozlišují se dva základní typy: diabetes I. a II. typu ...
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Máte problémy s řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech odlupující se pokožku?
Více info zde ...

S nemocemi je to stejné jako s ledovcem, nad hladinou je vidět jen daleko menší část, než se skrývá pod hladinou. Program detoxikace znamená zjednodušeně odstraňování jedů, toxinů. Tyto látky vyvolávají v našem organismu vážné zdravotní komplikace. Nepřetěžujte Váš vnitřní detoxikační systém a udržujte jej v čistém a kvalitním stavu. Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup