603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

HDL cholesterol na podporu srdeční soustavy

HDL cholesterol

HDL „hodný“ cholesterol ...

HDL cholesterol je zván „hodným“ cholesterolem proto, že z krevního oběhu odstraňuje škodlivý LDL cholesterol. Jeho dostatečná hladina díky tomu může snižovat náchylnost ke kardiovaskulárním onemocněním, ale pozor – jeho nedostatek může riziko zvyšovat.

Image 0 

Zkratka HDL pochází z anglického výrazu „high-density lipoprotein“, tedy vysokohustotní lipoprotein. Každá jednotka HDL cholesterolu sestává z cholesterolového středu, který obklopuje lipoprotein. Oproti ostatním typům cholesterolu má tato částice vysokou hustotu, odtud pramení označení vysokohustotní.

Aby mohl cholesterol putovat krevním oběhem, potřebuje transportační činidlo, tedy právě lipoprotein. Cholesterol totiž není jen škodlivý, ve skutečnosti se jedná o základní typ tuku nezbytný pro fungování organismu a všech tělesných buněk.

HDL cholesterol a stav kardio soustavy

Cholesterol obecně pomáhá tělu zpracovávat tuky, je také důležitý při tvorbě buněčných membrán. Je potřeba pro tvorbu hormonů a vitamínu D. Příliš vysoká koncentrace v krvi však nese pro organismus zdravotní rizika, především onemocnění srdce.

Pozitivně působí na škodlivý LDL cholesterol.

HDL cholesterol vyhledává v krevním oběhu jeho molekuly, které redukuje a odesílá je směrem do jater, kde dojde k jejich přeměně. HDL cholesterol navíc působí blahodárně na krevní cévy, z jejichž vnitřních povrchů odstraňuje usazený plak a neutralizuje jejich poškození. Má pozitivní vliv na kardiovaskulární onemocnění, především aterosklerózy.
Existuje ale více typů HDL, z nichž některé například zhoršují zánět, takže je důležitá i kvalita HDL.

Jak navýšit hladinu HDL cholesterolu?

Ke zvýšení hodnot přirozenou cestou dochází pravidelným pohybem a vhodnou stravou. Zlepšete svůj životní styl – přestaňte kouřit, zařaďte pravidelnou fyzickou aktivitu a snažte se udržet si optimální tělesnou váhu, nebo hmotnost alespoň upravte. Další možnost je samozřejmě úprava hladiny cholesterolu medikací (statiny).

Shiitake (Lentinus edodes, houževnatec jedlý) pochází z Asie, kde je hojně využíván v lidovém léčitelství, hlavně pak v tradiční čínské medicíně. Jejími účinky se zabývá i klasická medicína.  
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup