603 48 77 89      Po-Čt 9:00 - 16:00

Bez černý

Latinský název: Sambucus nigra L.
Lidové názvy: Bezinka, psí bez, smradlavý bez, black eldet, european elder, european elderberry
Čeleď: bezovité Sambucaceae
Sbíraná část: květ, list, plod, kůra

Přispívá:

Bez černý je mezi lidmi velmi známá a oblíbená bylina, která je hojně využívána v léčitelství, farmacii i v kuchyni.

Schválená zdravotní tvrzení dle platných nařízení EU


Bez černý (Sambucus nigra L.., plody)

  • Vylučování - pročištění těla
  • Kontrola tělesné hmotnosti a hubnutí
  • Normální funkce močových cest a prostaty
  • Antioxidant
  • Vylučování vody z organizmu

Veškeré další informace a klinické studie byly odstraněny na základě Nařízení EU ...


Na základě nařízení EU č. 432/2012 nesmíme u produktů uvádět žádná zdravotní tvrzení, která by odkazovala na jejich léčivé účinky či mohla jen vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku bylin, vitálních hub. Ony bylinky a houby se používají stovky let a pomohly miliónům lidí. Nesmíme již uvádět ani vědecké výzkumy s prokázanými účinky bylin, hub, pokud se nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný lék. Původní informativní texty jsme tedy přizpůsobili platné legislativě. U produktů mnoho informací nenajdete, neboť nesmíme ani uvádět či propojovat pro více informací dostupné zdroje ... 

Lidová medicína

Bezinka má široké uplatnění, jak terapeutické, tak v potravinářském odvětví. V potravinářství se používá především bobule bezu. Šťáva má velmi sytou, intenzivní tmavě červenou barvu. Jeho slisovaná šťáva má totiž široké uplatnění jako potravinářské barvivo. Typickou tmavě červenou barvu mají na svědomí anthokyany. Tyto látky lze nalézt také v borůvkách či černém jeřábu a jsou známé jako silné antioxidanty. Bez černý hraje velikou roli v likérnictví při výrobě lihovin a směsných destilátů. Bezová šťáva se dá vyrobit také z květů bezu a kvašením lze připravit osvěžující limonádu. Z květů se v domácích kuchařkách objevuje také výroba sirupů. Sušené květy jsou vhodné k výrobě čaje.

Všechny části rostliny jsou využitelné a většina farmaceutických firem, které se zabývají bylinnými produkty, je hromadně odkupují na výrobu čajových a jiných směsí. V rámci lidového léčitelství se cíleně sbírá květ, list, bobule a kůra v období od června do července, bobule však trochu později (říjen-listopad). Dříve se terapeuticky aplikoval téměř na všechno, od zmírnění obtíží zubů, až po obtíže s pokožkou. Prášek z nadrcených suchých listů se používal k zastavení krvácení z nosu.


Image 1

Botanický popis

Bez černý je velmi široce větvený vytrvalý strom nebo keř, který může dorůstat až do 8m výšky. Povrch kmene a větví je zprvu hladký a šedý (takřka lysý), postupně přechází na jemně ochmýřený až na chlupatý, jehož zbarvení je poté hrubě šedé. Listy jsou vstřícné, s řapíkem, lichozpeřené (2-3 jařmy) s obvykle 9 lístky. Lístky bezu jsou dlouhé až 8 cm a široké i 3 cm. Bývají téměř přisedlé, kopinaté, jemně oválné až vejčité, okraje mají jemně zubaté. Květenstvím rostliny je vrcholovitý chocholík, mívá 15-30 cm v průměru. Květy jsou oboupohlavné. Bez kvete od června do července. Plodem je černofialová bobulka, která může být velká až 8 mm, plozená v období slunného pozdního podzimu. Jedná se o významnou potravu pro ptactvo živící se plody.

Původ a rozšíření

Bez černý je rozšířen takřka po celém světě. Existuje pouze několik málo lokalit v Evropě, kde nemá vhodné podmínky pro přežití, a sice část Skandinávie, většiny Ruska a Kavkaz. Jeho výskyt byl rozšířen od Černého moře, Malou Asii, Arménii, Írán až po střední části Asie. Uměle byl roznesen do dalších částí světa. Na území České republiky je vyjma horských poloh vcelku hojně rozšířen.
Vyskytuje se na vlhkých nalezištích (lesní mýtiny nejsou výjimkou), ale i na kamenitých místech. Další místa, kde můžeme bez černý nalézt je v roklích, u cest, silnic a dalších místech zmíněných v oddělení Pěstování. Na venkově je běžný podél domů, plotů a na zahradách. Jeho výskyt není jedinečný, je často součástí běžné flóry okolí mírného pásu. Díky ptákům, kteří se bezovými plody živí, jsou jeho stanoviště roznesena po velmi dlouhých vzdálenostech.

Účinné látky

Významnými obsahové látky jsou glykosidické povahy. V květech je běžný glykosid sambunigrin a rutin, bioflavonoidy, cholin, éterické oleje, tanin (a další třísloviny), anthokyany (barviva s antioxidačním působením)), látky slizového charakteru (bobtnavého) a mastné kyseliny. V plodech se nachází podobné látky kvalitativně i kvantitativně, nicméně v plodech se nachází navíc karoteny, vitaminy B a vitaminu C. Syrové nebo nezralé peckovičly Bezu černého (bezinky) jsou jedovaté.

Tradiční dávkování

Bez kvete v červnu a červenci, plody zrají v závěru podzimu. Květy, pokud intenzivně páchnou, lze sbírat za suchého počasí (nejlépe před plným rozvinutím), sušit (co možná nejrychleji), zalévat a užívat jako čaj. Uchovávají se v suchu a chladu. Takovýto čaj lze připravit 5-10 gramy zalitý 500 ml vody, po 15 minutách louhování. Přílišná dávka nebo příliš časté popíjení může mít mírný projímavý účinek. Smíchaný s heřmánkem, kozlíkem a octem se v historii používal na potírání zánětlivých ran či ložisek, mazaných po 2-4 hodinách.Sušené plody se doporučují spařit vroucí vodou.1 lžičku (10min louhovat) popíjet 1x - 2x denně.

Pěstování

Bez černý se dnes pěstuje nejen kvůli terapeutickým účelům, ale také jako okrasná dřevina. Okrasné odrůdy bezu mohou být zakrslé, převislé, s různě barevnými lístky, plnokvěté nebo s různě zbarvenými plody, závisí na způsobu šlechtění a na celkovém výsledku, kterého chtějí zahradníci dosáhnout. K řádnému růstu a kvalitnímu vývoji bezu je zapotřebí dusíkaté, humózní půdy. Bez vyžaduje vlhkou půdu a místo, které může být stinné nebo slunné.
Volně rostoucí bez lze nalézt na pasekách, okrajích lesů, rumištích, uvnitř obcí nebo podél vodních toků. Vždy však s výše zmíněnými podmínkami. Lze jej pěstovat v domácím prostředí, chce to ovšem péči a patřičnou starostlivost.


Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Máte problémy s řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech odlupující se pokožku?
Více info zde ...

S nemocemi je to stejné jako s ledovcem, nad hladinou je vidět jen daleko menší část, než se skrývá pod hladinou. Program detoxikace znamená zjednodušeně odstraňování jedů, toxinů. Tyto látky vyvolávají v našem organismu vážné zdravotní komplikace. Nepřetěžujte Váš vnitřní detoxikační systém a udržujte jej v čistém a kvalitním stavu. Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup