603 48 77 89      Po-Čt 9:00 - 16:00

B-komplex vitamínů

B-komplex

Termín vztahující se ke všem známým ve vodě rozpustným vitamínům kromě vitamínu C, tedy jmenovitě thiaminu (vitamín B1), riboflavinu (vitamín B2), niacinu (vitamín B3), kyselině pantotenové (vitamín B5), pyridoxinu (vitamín B6), biotinu, kyselině listové a kobalaminu (vitamín B12) ...

Image 0

V minulosti se předpokládalo, že „vitamín B“ je pouze jediná živina, která se vyskytuje v rýži, játrech či kvasnicích. Později však bylo objeveno, že extrakty z těchto potravin obsahují hned několik vitamínů, kterým byla přidělena rozlišující čísla. Naneštěstí toto rozdělení vedlo k tomu, že se nyní mnoho lidí domnívá, že mezi sebou mají tyto vitamíny specifickou vazbu. Tak tomu ovšem není.

Každý vitamín z B-komplexu má zcela unikátní strukturu a hraje v lidském organismu unikátní roli.

 • Vitamíny B1, B2, B3 a biotin ovlivňují produkci energie v organismu
 • Vitamín B6 je důležitý pro metabolismus aminokyselin
 • Vitamín B12 a kyselina listová umožňují kroky potřebné pro bunečné dělení

Využití vitamínů

 • B1 (Thiamin) 
  Vitamín B1 napomáhá tělu vytvářet nové zdravé buňky. Obvykle se také nazývá antistresovým vitamínem, protože podporuje ochranu imunitního systému. Podle některých studií je právě thiamin zodpovědný za rozkládání jednoduchých sacharidů a jejich přeměnu na energii.

Zdroje thiaminu:

Celozrnné produkty, arašídy, fazole, špenát, kapusta, melasa, pšeničné klíčky

 • B2 (Riboflavin)
  Vitamín B2 působí jako antioxidant, napomáhá chránit organismus před útoky volných radikálů (poškozují buňky v organismu) a může působit proti předčasnému stárnutí a rozvoji kardiovaskulárních onemocnění.Je také důležitý pro vznik červených krvinek, které jsou nezbytné pro transport kyslíku do organismu. Některé naznačují, že riboflavin může pomoci i v případě úporných migrén.

Zdroje riboflavinu:

Mandle, divoká rýže, mléko, jogurt, vejce, růžičková kapusta, špenát, sojové boby

Image 1

 • B3 (Niacin)
  Jeden z hlavních využití niacinu v organismu je zvýšení hladiny „hodného“ HDL cholesterolu. Čím vyšší je hladina HDL cholesterolu, tím nižší je hladina škodlivého cholesterolu v krvi. Nedostatek vitamínu B3 je v rozvinutých společnostech nepříliš častý, jeho viníkem však může být alkoholismus. Topicky i orálně užívaný niacin napomáhá při léčbě akné.

Zdroje niacinu:

Kvasnice, červené maso, mléko, vejce, fazole, zelená zelenina

 • B5 (Kyselina pantotenová)
  Malé množství kyseliny pantotenové lze nalézt v každé skupině potravin, což dokládá i její název, který je odvozený z řeckého výrazu „pantothen“, tedy „odkudkoliv“.  Napomáhá rozkladu tuků a sacharidů a jejich přeměně na energii, je zodpovědný za produkci stresových a pohlavních hormonů včetně testosteronu. Vitamín B5 také podporuje zdraví kůže a má schopnost eliminovat projevy jejího stárnutí jako je například hypergigmentace. 

Zdroje kyseliny pantotenové:

Avokádo, jogurt, vejce, maso, luštěniny

 • B6 (Pyridoxin)
  Společně s vitamínem B12 a B9 reguluje pyridoxin hladiny aminokyseliny homocysteinu, který je spjatý s kardiovaskulárními onemocněními. Hraje také výraznou roli v kvalitě spánku a náladě, protože napomáhá v organismu produkci serotoninu, melatoninu a norepinefrinu (stresový hormon). Podle některých studií působí pozitivně na zánětlivá onemocnění jako je revmatoidní artritida.

Zdroje pyridoxinu:

Kuře, tuňák, losos, čočka, slunečnicová semínka, sýr, hnědá rýže, mrkev

Image 2

 • B7 (biotin)
  Vzhledem k jeho vztahu ke zdraví vlasů, pleti a nehtů se vitamínu B7 často přezdívá také vitamín krásy. Lidem s cukrovkou II. typu napomáhá také kontrolovat hladinu krevního cukru. Biotin je velmi důležitý v těhotenství, protože je nezbytný pro zdravý vývoj plodu.

Zdroje biotinu:

Ječmen, játra, kvasnice, věpřové, kuřecí, ryby, brambory, květák, vejce, ořechy

 • B9 (kyselina listová)
  Označení kyselina listová se využívá pro syntetickou formu vitamínu B9, která se objevuje v potravinových doplňcích a obohacených potravinách. Vitamín B9 působí proti depresím a podporuje dobrou paměť. Je také velmi důležitý v období těhotenství, protože podporuje správný vývoj plodu a působí proti neurologickým vrozeným defektům. Důležitou roli také hraje při krvetvorbě (tvorba červených krvinek).

Zdroje vitamínu B9:

Tmavá listová zelenina, chřest, červená řepa, losos, kořenová zelenina, mléko, bulgur, fazole

 • B12 (kobalamin)
  Kobalamin je skutečně „týmový hráč“. Společně s vitamínem B9 podporuje produkci červených krvinek a napomáhá využití železa v organismu – vytváří bílkovinu hemoglobin, který přenáší kyslík. Vitamín B12 se nachází pouze v živočišných zdrojích, proto se jeho nedostatek objevuje zejména u vegetariánů a veganů.

Zdroje kobalaminu:

Ryby, mušle, mléčné výrobky, vejce, hovězí, vepřové

Veškeré další informace a klinické studie byly odstraněny na základě Nařízení EU ...


Na základě nařízení EU č. 432/2012 nesmíme u produktů uvádět žádná zdravotní tvrzení, která by odkazovala na jejich léčivé účinky či mohla jen vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku bylin, vitálních hub. Ony bylinky a houby se používají stovky let a pomohly miliónům lidí. Nesmíme již uvádět ani vědecké výzkumy s prokázanými účinky bylin, hub, pokud se nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný lék. Původní informativní texty jsme tedy přizpůsobili platné legislativě. U produktů mnoho informací nenajdete, neboť nesmíme ani uvádět či propojovat pro více informací dostupné zdroje ... 

Mnoho lidí se trápí špatnou náladou, nedostatkem energie, nebo dokonce depresí. Proč se ale soužit, když je často možné tyto nedostatky vyřešit příjmem vhodných vitamínů a minerálů?
více
Jednou z nejčastějších mystifikací je, že by člověk měl získávat všechny důležité živiny ze stravy ...
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Máte problémy s řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech odlupující se pokožku?
Více info zde ...

S nemocemi je to stejné jako s ledovcem, nad hladinou je vidět jen daleko menší část, než se skrývá pod hladinou. Program detoxikace znamená zjednodušeně odstraňování jedů, toxinů. Tyto látky vyvolávají v našem organismu vážné zdravotní komplikace. Nepřetěžujte Váš vnitřní detoxikační systém a udržujte jej v čistém a kvalitním stavu. Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup