603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Thiamin (vitamín B1)

Thiamin

Je jeden z vitamínů z B-komplexu. Všechny vitamíny ze skupiny B napomáhají přeměně sacharidů na energii (glukózu).

Napomáhají organismu také metabolizovat tuky a bílkoviny. Všechny vitamíny ze skupiny B jsou ve vodě rozpustné, což znamená, že si je tělo nemůže uchovat do zásoby. Tento vitamín má v těle dosti nepřátel. Například soda jej rozkládá. Je důležitý pro zdravá játra, pleť, vlasy, oči a kardiovaskulární a nervovou soustavu.

Image 0

První z B-komplexu

Thiamin se někdy nazývá také antistresovým vitamínem, protože organismu pomáhá překonat stresové situace a posiluje obranyschopnost. Své jméno „B1“ získal díky tomu, že byl objeven jako první. Hraje významnou roli v mnoha metabolických reakcích. Organismus jej potřebuje k formování adenozintrifosfátu (ATP), díky němuž dochází ve všech tělesných buňkách k uvolňování tolik potřebné energie.

Hlavní znaky nedostatku thiaminu:

 • Při obtížích hlavy
 • Nevolnost
 • Únava, podrážděnost, stres
 • Problémy s pamětí 
 • Poškození nervů centrálního a periferního nervového systému

Schválená zdravotní tvrzení dle platných nařízení EU


Vitamín B1 (thiamin)

Pokud je v jedné dávce alespoň 0,21 mg vitaminu B1, tak lze tvrdit:

 • Přispívá k normální činnosti nervové soustavy
 • Přispívá k normální psychické činnosti
 • Přispívá k normální činnosti srdce
 • Přispívá k normálnímu energetickému metabolismu

Protože nedostatek thiaminu vede k problémům s trávením sacharidů, může způsobit rozvoj choroby zvané beriberi, pro níž jsou typické otoky a brnění rukou a nohou, zmatení, problémy s dýcháním způsobené přítomností tekutiny v plicích a nekontrolované oční pohyby.

Dostatek thiaminu, společně s dostatkem další živin (vitamín A, C, E B komplex) může snižovat riziko rozvoje šedého zákalu a zlepšovat náladu, brání únavě, podporuje srdeční sval, podporuje chuť k jídlu a dobré trávení. 

Image 1

Thiamin a potraviny

Thiamin můžeme získat z rostlinných i živočišných zdrojů:

 • Vepřové a hovězí maso, drůbež, vnitřnosti
 • Celozrnné potraviny, pohanka 
 • Rýže, luštěniny, otruby 
 • Pšeničné klíčky
 • Pivovarské kvasnice
 • Ořechy, mandle
 • Listová zelenina 

Potřeba tohoto vitamínu stoupá při léčbě antibiotiky, při psychickém vypětí, průjmech, rekonvalescenci po nemocech, onkologických problémech či chemoterapiích.

Veškeré další informace a klinické studie byly odstraněny na základě Nařízení EU ...


Na základě nařízení EU č. 432/2012 nesmíme u produktů uvádět žádná zdravotní tvrzení, která by odkazovala na jejich léčivé účinky či mohla jen vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku bylin, vitálních hub. Ony bylinky a houby se používají stovky let a pomohly miliónům lidí. Nesmíme již uvádět ani vědecké výzkumy s prokázanými účinky bylin, hub, pokud se nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný lék. Původní informativní texty jsme tedy přizpůsobili platné legislativě. U produktů mnoho informací nenajdete, neboť nesmíme ani uvádět či propojovat pro více informací dostupné zdroje ... 

Mnoho lidí se trápí špatnou náladou, nedostatkem energie, nebo dokonce depresí. Proč se ale soužit, když je často možné tyto nedostatky vyřešit příjmem vhodných vitamínů a minerálů?
více
Víte co může být příčinou Vaší únavy? 
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Máte problémy s řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech odlupující se pokožku?
Více info zde ...

S nemocemi je to stejné jako s ledovcem, nad hladinou je vidět jen daleko menší část, než se skrývá pod hladinou. Program detoxikace znamená zjednodušeně odstraňování jedů, toxinů. Tyto látky vyvolávají v našem organismu vážné zdravotní komplikace. Nepřetěžujte Váš vnitřní detoxikační systém a udržujte jej v čistém a kvalitním stavu. Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup