603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00
Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89

Vědci odhalili důvod stárnutí

Mohou za to telomery!
A s objevem tohoto mechanismu stárnutí organismu jde samozřejmě ruku v ruce také teorie, jak proces přirozeného stárnutí zpomalit ...

Image 1

Co jsou telomery?

Telomery jsou koncové části chromozomů. Při buněčném dělení se telomery zkracují z důvodu neschopnosti enzymu syntetizovat konce nukleových kyselin. Postupné zkracování telomer vede ke stárnutí buňky a její programované buněčné smrti. Enzym telomerázy "doplňuje - replikuje" konce chromozomů ...

Telomerová teorie tedy vychází ze zjištění, že telomery v tělesných buňkách se obvykle po každém buněčném dělení zkracují. Když dosáhnou určité délky, buňky se již nemohou dále dělit a odumírají, nebo se mění v buňky rakovinné.

Udělena Nobelova cena za objev

Objev telomer zcela změnil způsob, jakým vědci nahlížejí na dlouhověkost a proces stárnutí. Tým amerických vědců, který telomery, konkrétně ochranu chromozomů prostřednictvím telomer, a enzym telomerázy objevil, vyhrál v roce 2009 Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství.

Největší hodnota objevu tkví v tom, že nastínil cestu, jakým způsobem lze zpomalit stárnutí, zpomalením nebo zabráněním zkracování telomer, což má za následek prodloužení života buňky.

V našem Poradenském centru využíváme produkt na vnitřní užití s tímto účinkem. Pro více info poradenství ...

2 faktory které zkracování telomer ovlivňují

Vědci identifikovali, proč dochází ke zkracování telomer. Enzym telomerázu a roli, kterou hraje oxidativní stres ovlivňují (je tvořen aktivitou volných radikálů) ve zkracování telomer a stárnutí jako takovém.

Prodlužte svůj život a zpomalte stárnutí organismu

Doporučujeme Vám exkluzivní výživový doplněk stravy jak ve formě kapslí, nebo v tekutém produktu.
Kapslový produkt Light of life je vyvinutý na základě studie oceněné Nobelovou cenou a dokáže nejen pozastavit, ale dokonce redukovat projevy přibývajících let. Tekutý produkt je zcela přírodní mlezivo ... 

Zachovejte si své mládí, zdraví i vitalitu!

Image 2

Chrání chromozom

Telomery jsou sekce opakujících se sekvencí DNA, které překrývají konce chromozomů. Ačkoliv jsou součástí DNA, jedná se v podstatě o její odpadní část, protože neobsahují genetickou informaci.

Jejich úkolem je chránit DNA chromozomu, který genetickou informaci obsahuje. Brání třepení chromozomů a jejich vazbám k dalším chromozomům, protože překrývají jejich zakončení. Telomery lze tak chápat podobně jako plastové konečky na koncích tkaniček od bot, které je chrání před třepením.
Vždy, když se somatické buňky dělí, enzymy jsou schopny kompletně zkopírovat DNA, která obsahuje genetickou informaci buňky. Telomery se však v tomto procesu zcela nezreplikují a části jejich koncovek jsou při každém buněčném dělení ztraceny. Většina buněk se dokáže replikovat průměrně padesátkrát, než se telomery maximálně zkrátí. V momentě, kdy k tomu dojde, se buňky nemohou dále dělit.

Záchranou je enzym telomeráza

V tuto chvíli se již DNA nemůže kopírovat a buňky začínají stárnout nebo odumírat, nebo se mění v buňky rakovinné. Aby došlo ke zpomalení, zastavení nebo dokonce zvrácení stárnutí, je třeba se zaobírat právě telomery.

Enzym telomeráza je odpovědí na prodloužení života buněk. Obsahuje bílkovinu a RNA, která je schopna zpětně zkopírovat ztracené úseky telomer a telomery rozšířit. Jako příklad lze brát rakovinné buňky, které neodumírají díky tomu, že aktivují tento enzym, který se připojuje na telomery v momentě dělení buněk. Problém je, že primárně je enzym telomeráza aktivní v zárodečných buňkách (vejce, spermie), aktivovaných lymfocytech, bílých krvinkách a jistých kmenových buněk a nikoliv v buňkách somatických (tělesných). Zkracování telomerů tyto buňky s aktivní telomerázou neovlivňuje, v průběhu života se musí replikovat více než padesátkrát.

Vědci zjistili, že starší lidé mají telomery v somatických buňkách kratší. Tento jev ovlivňuje více a více buněk, což vede k poškození tkání a vzniku tolik obávaných známek stárnutí. Kratší telomery ovšem nesouvisí pouze s věkem, ale i různými nemocemi. Zkrácená délka telomer a snížená aktivita telomerázy bývá spojována s chronickými chorobami, proti nimž lze však mnohdy snadno preventivně působit, jako je například vysoký krevní tlak, onemocnění kardiovaskulární soustavy, rezistence na inzulín, cukrovka II. typu, deprese, osteoporóza a obezita.

Image 3

Aktivitu enzymu telomerázy lze zvýšit

Naštěstí pro nás je možné zvýšit aktivitu telomerázy a tato aktivita zase prodlužuje telomery somatických buněk.

Jak je toho možné docílit?

  • Stravou založenou na vysokém podílu rostlinných zdrojů
  • Pravidelnou fyzickou aktivitou
  • Snahou vyvarovat se a zvládat stres

Aktivitu enzymu telomerázy podporuje i vynechání živočišných saturovaných tuků, protože oxidativní stres, který z jejich konzumace plyne, aktivitu telomerázy redukuje a naopak urychluje krácení telomerů. Oproti tomu rostlinná strava je plná antioxidantů působících proti škodlivému oxidativnímu stresu (zdroj Medaprex.cz).

Víme, proč vám konzumace doplňků stravy s jeho obsahem zaručí krásnou pleť, nehty,  vlasy a zdravé klouby. Hlavní důvod není ten, že skrze doplňky stravy přijmete kolagen ústně ...
více
Vyvážená strava pro zdraví a krásu je bezpodmínečně nutná. Ne vždy lze ovšem veškeré potřebné živiny ze stravy získat. Proto je ideální si jejich příjem pojistit konzumací doplňků stravy ...
více
Ideální spojenec v boji proti viditelným známkám stárnutí pleti je kyselina hyaluronová! Tentokrát však nemáme na mysli injekčně aplikované výplně či topicky aplikované krémy či séra, ale kyselinu hyaluronovou užívanou ústně v podobě doplňků stravy ...
více
Stav, kdy se na pleti začínají objevovat vrásky a další příznaky stárnutí dříve, než je běžné je předčasné stárnutí.
Pleť v oblasti obličeje je mnohem jemnější a slabší, než na zbytku našeho těla ...
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup