603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Telomerová teorie stárnutí

Telomerová teorie stárnutí

Teorie, která předpokládá, že za mechanismem stárnutí stojí zkracování koncových částí chromozomů, telomer ...

Image 0

Tato nová teorie stárnutí přináší mnoho příslibů na poli anti-agingu, farmacie a lékařství. Teorie se zrodila z technologických průlomů v genetice a genetickém inženýrství. Poprvé byly telomery objeveny ruským teoretikem Alexejem Olovnikovem v 70. letech, o rozvoj teorie a jeho propojení s enzymem telomerázou se postaraly Elizabeth Blackburnová, Carol W. Greiderová a Jack Szostak v roce 1984. Za tento objev byli v roce 2009 oceněni Nobelovou cenou za fyzilogii a medicínu.

Nežádoucí krácení telomer

Telomery se ukázaly jako sekvence nukleových kyselin napojených na konec ramen chromozomu (chromatid). Telomery se chovají tak, že napomáhají zachovat integritu chromozomů a jejich existence je společná všem savcům.
Vždy, když se buňky dělí, dojde ke zkrácení telomer!
Po mnohonásobném opakování tohoto cyklu se stane, že telomer dojde své kritické délky a nemůže již dále chránit chromozom. V důsledku toho dochází k buněčnému poškození a buněčné smrti, které bývají spjaty se stárnutím organismu.

Enzym obnovující telomery

Klíčovým prvkem v znovubudování mizejících telomer je podle vědců enzym telomeráza, který může způsobit až buněčnou nesmrtelnost. Tento enzym se v organismu nachází pouze v pohlavních a rakovinných buňkách, v běžných tělesných buď není, nebo je jeho aktivita mizivá. Aktivní telomeráza dokáže podle všeho opravit a doplnit telomery tím, že ovlivní životnost dělících se buněk.

Budoucí výzkum tak přislibuje velké naděje v léčbě rakoviny a zotavení z onkologických onemocnění bez rizika návratu choroby (zdroj Medaprex).

Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup