603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Bojíte se artrózy?

Pro artrózu, jedno ze skupiny revmatických onemocnění je typický zánět a omezená funkčnost jistých částí těla ...

Image 1

Revmatická artróza

Mezi nejčastější artritická onemocnění patří osteoartróza (OA). Artróza (lidově revma) je bolestivé onemocnění kloubů, při kterém dochází k poruše obnovy kloubní chrupavky a v návaznosti na ní, také ke změnám kostí a přilehlých měkkých tkání.
Osteoartróza postihuje prakticky všechny klouby našeho těla ...

Revmatická artróza poškozuje:

 • Chrupavky
 • Pohyblivost kloubů
 • Kosti

Postihuje asi 12% populace a u osob starších 65 let postihuje dokonce 70% populace! Není jen průvodním znakem stárnutí, ale postihuje stále častěji i mladé lidi, především sportovce, těžce fyzicky pracující nebo lidi se sedavým zaměstnáním.

Příčiny bolestivosti kloubů

 • Extrémně přehnaná a stereotypní zátěž
 • Kloubní záněty a zlomeniny
 • Chybné postavení kloubů/genetická dispozice
 • Zhoršená činnost ledvin
 • Výživa

Příznaky

 • Citlivost na chlad a počasí
 • Ztuhlost kloubů při začátku pohybu
 • Bolestivost v kloubech při pohybu i v klidu
 • Bolesti svalů a výrazné zhoršení pohyblivosti

Revmatoidní artróza je tedy dalším typem tohoto onemocnění, které útočí na kloubní výstelky a způsobuje tak bolestivost, ztuhlost, otoky a omezenou pohyblivost kloubů.
Stále více studií však v současnosti naznačuje, že změna stravování může od chronické bolesti spojené s artrózou ulevit.

Na co se zaměřit?

1.  Omega-3 tuky

Omega-3 mastné kyseliny mohou působit preventivně proti rozvoji zánětu v organismu a redukují projevy spojené s artritidou.
Enzymy které jsou zodpovědné za zánět kloubů (COX-2) jsou totiž výrazně aktivnější, je-li ve stravě více omega-6, než omega-3 mastných kyselin.
Omega-6 mastné kyseliny však bohužel v naší stravě převládají, protože se nachází v mase, pamlscích a slunečnicovém oleji, které často konzumujeme ve větší míře. Pro zdravé klouby je proto vhodné zvýšit příjem zdravých omega-3 tuků konzumací lososa, sardinek, makrel, pstruhů, lněných semínek či vlašských ořechů a snížit příjem omega-6 tuků. A poděkují vám nejen vaše klouby!

Image 2

2.  Brokolice, květák 

Podle studie provedené na prestižní americké klinice Mayo Clinic chrání konzumace brokolice, květáku a další brukvovité zeleniny organismus před rozvojem artrózy.

3.  Vitamín D

Další rozsáhlá studie provedená na 29 000 ženách u nichž se artróza nikdy nerozvinula naznačuje, že artróza ohrožuje výrazně méně ženy, které mají dostatečné hladiny vitamínu D. Vedle toho jsou vyšší hladiny vitamínu D spojeny také s nižším stupněm rozvoje artrózy u už postižených jedinců.

4.  Olivové "zlato" a zázvor

Strava bohatá na olivový, lněný olej ulevuje od bolesti a ztuhlosti pacientům postiženým revmatickou artrózou. Oleje v organismu totiž působí protizánětlivě stejně jako zázvor. Tato další oblíbená potravina, která se konzumuje jak pro svoji pronikavou chuť, tak kvůli zdraví. Stovky let se zázvor využíval pro léčbu nachlazení, závratí, migrén a vysokého krevního tlaku, v současnosti je stále oblíbenější i pro své schopnosti ulevovat od artritických bolestí.

5.  Antokyany

Tyto silné antioxidanty jsou zodpovědné za červeně zbarvené pigmenty u ovoce a zeleniny, jako jsou třešně, ostružiny, maliny, jahody, hroznové víno a lilek. Napomáhají snižovat zánět, protože snižují hladiny C-reaktivních bílkovin. Jejich obsah v organismu je jedním ze znaků zánětlivých procesů.

Jakým jídlům se vyhýbat?

Kromě doporučení, co pro zdravé klouby jíst, existuje i pár typů potravin, kterým byste se artrózou měli vyhýbat.

 • Červené maso
  Nadbytek bílkovin, zejména těch z živočišné stravy, může omezit hybnost kloubů
 • Mléčné výrobky a mléko
  Jsou známé alergeny, které způsobují zánět a zhoršují symptomy artrózy. Vynechání těchto potravin může stav artrózy výrazně zlepšit.
 • Kofein
  Dehydratuje organismus a zbavuje jej minerálů, bývá někdy spjat s bolestí kloubů

Veškeré další informace a klinické studie byly odstraněny na základě Nařízení EU ...


Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...

Tato internetová stránka je koncipována pro vzdělávací program našich kurzů.

Řídnutí kostí je chronické onemocnění kostry, charakterizované úbytkem kostní hmoty a poruchami stavby kosti s následným zvýšením její křehkosti s navazujícím rizikem zlomenin ...
více
Při revmatoidní artritidě je to právě váš imunitní systém, který napadá klouby, nezvratně je poškozuje a vyvolává v nich chronické obtíže ...
více
Jednou z nejčastějších mystifikací je, že by člověk měl získávat všechny důležité živiny ze stravy ...
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Máte problémy s řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech odlupující se pokožku?
Více info zde ...

S nemocemi je to stejné jako s ledovcem, nad hladinou je vidět jen daleko menší část, než se skrývá pod hladinou. Program detoxikace znamená zjednodušeně odstraňování jedů, toxinů. Tyto látky vyvolávají v našem organismu vážné zdravotní komplikace. Nepřetěžujte Váš vnitřní detoxikační systém a udržujte jej v čistém a kvalitním stavu. Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup