603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Astma a vitální houby

Prof. Ing. PAVEL VALÍČEK, DrSc. poukazuje na použití medicinálních hub u léčby astmatu. Významný účinek pozorujeme hlavně u Reishi.
Mezi rozšířené choroby dýchacího ústrojí patří bezesporu astma (astma bronchiale). Je to závažné chronické plicní onemocnění, při kterém dochází k dlouhodobému zánětu sliznic v dýchacím ústrojí.
V dětství patří astma mezi nejčastější onemocnění, neboť jím trpí 10-15 % dětí, u dospělých je to potom asi 5 % populace.  

Projevy astma bronchiale

Image 1

Astma je chronický zánět dýchacích cest a průdušek, který postihuje stále více lidí.

Prvotní projevy:

 • Záchvatová náhlá dušnost
  Obtíže bývají více při výdechu a námahy, kterou nám dá snaha se znova nadechnout. Výdech je provázen sípavými a pískavými zvuky (zapříčiněno otokem sliznice).
 • Kašel
  Obtížné vykašlávání
 • Napětí v hrudníků
  S dušností se pojí také lapání po dechu a nepříjemný tlak, který astmatik pociťuje na prsou.

Dochází k otoku sliznice průdušek dolních cest dýchacích, které se zužují, omezuje se proudění vzduchu a tím i vlastní dýchání. Tato skutečnost vede postupem času ke stíženému dýchání až k dechové nedostatečnosti. Celá situace je vyvolána mimo jiné uvolněním histaminu, což je látka vznikající z aminokyseliny histidinu. Jeho nadměrné uvolnění při alergii zvyšuje otoky i záněty a způsobuje silné vylučování hlenu.

Příčiny vzniku astmatu 

Vznik astmatu má vnější a vnitřní příčiny:

 • Široká škála alergenů
  Některé potraviny, srst domácích zvířat, roztoče, bodnutí hmyzem.
 • Stres, změny teploty, fyzická námaha, infekce dýchacích cest
 • Poruchy imunity
  Alergie je především poruchou imunitního systému organismu.
 • Genetická dispozice 
  Jestliže trpí alergií nebo astmatem někdo z vaší rodiny, riziko propuknutí tohoto onemocnění u vás se významným způsobem zvyšuje.
 • Znečištěné prostředí 
  Člověk by se měl také vyvarovat dlouhodobé práce v prašném prostředí.
 • Kouření
  Vysokou skupinu astmatiků představují náruživý kuřáci. Právě kouření náleží k nejčastějším důvodům vzniku tohoto onemocnění.

Image 2

V léčbě napomáhají především vitamín C, který je výrazným antioxidantem a navíc brání buňkám uvolňovat histamin. Velmi cenný je i vitamin B6, neboť zlepšuje dýchání. Z minerálních látek je to hořčík, který zabraňuje stahům průduškových svalů.

Je to také kvercetin, který je jedním z nejsilnějších biologicky aktivních flavonoidů. Patří mezi významné protinádorové látky, neboť zabraňuje poškození buněčné DNA a omezuje působení enzymů, které podněcují růst nádoru. Dále tlumí alergické reakce a jako antioxidant neutralizuje nestabilní kyslíkové molekuly, které mohou způsobit zánět průdušek.
Rovněž brání uvolňování histaminu. Jeho zdrojem je především cibule, ale také červené hrozny a brokolice. Velmi dobré jsou i některé léčivé rostliny, např. šalvěj lékařská (Salvia officinalis) nebo pepřovník černý (Piper nigrum).

Léčba astmatu a léčivé houby

Na léčbě astmatu se však mohou podílet i některé houby. Je to především Reishi (Ganoderma lucidum), která je zvláště vhodná pro osoby s astmatem a dalšími dýchacími potížemi.


Astma - studie

Pro odbornou veřejnost (klinická studie)

V 70. letech minulého století proběhl v Číně pokus, kdy pacienti s dýchacími potížemi užívali sirup s Lesklokorkou lesklou (Reishi - Ganoderma lucidum) a u zhruba 75 % se jejich stav zlepšil. Obdobné účinky byly zjištěny také u housenice čínská (Cordyceps sinensis).

Jiná studie ukázala, že Žampion brazilský (Agaricus blazei) je účinnější jak kortizon při snižování leukotrienů, které tělo produkuje během astmatického záchvatu. Zatímco u žampionu to bylo až o 82 %, u kortizonu jen o 69 %. Kromě uvedených druhů jsou vhodné například  Trstnatec lupenitý (Grifola frondosa), nebo Choroš oříš (Polyporus umbellatus) a další.

Image 3

Na druhé straně houby, respektive jejich výtrusy, mohou být samy jedním z alergenů, což je ostatně dostatečně známo. Vyskytují se však především u lidí zaměstnaných ve velkovýrobních pěstírnách. Alergenní reakce se u nich projevují jak komplikacemi na kůži (vyrážkami, kopřivkou, ekzémy, svěděním kůže), tak poruchami trávicího ústrojí, nebo dýchání.
Bylo zjištěno, že výtrusy, respektive jejich bílkoviny, u houževnatce jedlého (Lentinula edodes), žampionu dvouvýtrusého (Agaricus bisporus), nebo Hlívy ústřičné (Pleurotus ostreatus) mohou vyvolat respirační alergii. Jak již bylo uvedeno, tyto alergie se však projevují pouze při oslabení imunitního systému organismu, a ten většina hub naopak stimuluje. Také lékové formy, které se u přípravků z hub užívají (tablety, pastilky apod.), jsou zárukou, že nedochází k alergickým reakcím.

Na závěr je tedy možné konstatovat, že vybrané houby mají významný vliv na průběh a léčbu astmatu. Je to dáno nejen některými obsahovými látkami hub, např. flavonoidy, ale také antioxidační aktivitou a schopností výrazně zvyšovat imunitu lidského organismu (zdroj Mycomedica.cz)

Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...

Reishi je dobře známá a velmi silná vitální houba. Její účinky jsou velmi pestré. Využívá se po tisíciletí v tradiční čínské medicíně ...
více
Mohly by extrakty z vitálních hub posílit váš imunitní systém více, než vitamíny C a D?
Imunitní systém nás chrání proti infekcím a nemocem, protože dokáže identifikovat a zabíjet patogeny a nádorové buňky. Zbavuje organismus toxinů. Objeví začínající problémy způsobené viry i červy a dokáže rozlišovat mezi zdravými buňkami a potencionálními útočníky. Jinými slovy, je to systém, který se o nás komplexně stará.
více
Vitální houby dokáží pomoci i při tak obtěžujícím problému jako je "tečení z nosu". Sezónní alergie jsou nepřiměřenou reakcí našeho organismu na vnější podnět – alergen. Podle tradiční čínské medicíny jsou alergie zapříčiněny vstupem vnějšího větru (alergenu) do našeho organismu, který je oslabený a není schopen tomuto útoku odolávat. Přestože čínské bylinky dokáží pomoci i při akutním záchvatu senné rýmy, jejich dominanta leží v posilování organismu již před nástupem pylové sezóny.
více
Enoki (Flammulina velutipes), penízovka sametonohá je drobnější jedlá houba rostoucí volně v přírodě v trsech na poškozených, či mrtvých stromech. Její sezóna přichází na podzim a v zimě. Tato houba se též pěstuje uměle, aby se pokryla poptávka. Tato houba nejenže dobře chutná, ale potvrdily se u ní mnohé zdraví podporující účinky ...
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup