603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Ploštičník hroznatý

Latinský název: Cimicifuga racemosa, Actaea racemosa
Čeleď: pryskyřníkovité (Ranunculaceae)
Sbíraná část: kořen, oddenek

Účinně napomáhá při:

Jako rostlinná droga se z Ploštičníku hroznatého používá kořen/oddenky, který se suší a takto zpracovaný se rozdrtí na prášek. Jako hlavní účinné látky obsahuje tzv. fytoestrogeny ... 
Přípravky z této rostliny pomáhají zejména při ženských potížích, ať už se jedná o tlumení křečí při menstruaci, nebo zmírňování příznaků klimakteria. V menší míře pak působí jako sedativum a má protizánětlivé účinky, což umožňuje jeho využití při léčbě svalových a nervově podmíněných bolestech, jako je ischias. Zevně se používá ve formě obkladů ke zmírnění svalových a kloubních bolestí ...

1.  "Ženské obtíže"

 • Menopauza
  Extrakt tlumí příznaky menopauzy, jakou jsou návaly horka, závratě, srdeční palpitace, neurovegetativní změny, změny nálad

 • Polycystická ovária
  Reguluje ovulaci, snižuje hladinu luteinizačního hormonu, prolaktinu a testosteronu, zvyšuje možnost otěhotnění u žen s touto nemocí.
   
 • Menstruační obtíže
  V případě ztráty menstruace, bolestivé a silné menstruaci, kterou provází křeče, stejně tak je možné ji podávat pro zmírnění premenstruačního syndromu.
   
 • Neurotransmiterová aktivita
  Látky obsažené v rostlině mají inhibiční vliv na serotoninové 5-HT subreceptory 1A, 1D a 7. Tyto receptory jsou v hypotalamu, kde je i centrum regulace teploty. Tím dochází k omezení vzniku návalů horkosti, rostlina má hypotermický efekt a omezuje vasomotorické symptomy, které často provázejí menopauzu.
   
 • Posiluje aktivitu buněk
  Stojících za novotvorbou kostí, osteoblasty.

 • Antioxidační vlastnosti
  Neutralizují volné radikály, čímž snižují riziko poškození DNA, vzniku rakoviny a rozvoji degenerativních nemocí.

2.  Protirakovinné účinky
Extrakt z Cimicifugy snižuje proliferaci nádorových buněk u rakoviny prsu. Ovlivňují nádory citlivé k estrogenu, neboť zasahuje do metabolismu a vazby tohoto hormonu na jeho receptory, ale vliv mají i na neestrogenové nádory. Triterpeny pak způsobují apoptózu rakovinných buněk, kromě rakoviny prsu i rakoviny prostaty či neuroblastomu. 

3.  Protivirové účinky
Cimicifugin dokáže tlumit množení virů. Navíc narůstá aktivita cytotoxických T lymfocytů nutných v boji proti virovým infekcím.

4.  Antidiabetické účinky
Bylo potvrzeno, že některé složky Cimicifugy (23-epi-26-deoxyactein, protopin a cimiracemosid C) u pokusných myší redukují hmotnost, glykémii, zlepšují metabolismus glukózy a zvyšují senzitivitu buněk na inzulin.

Image 1

Botanický popis

Ploštičník hroznatý má domovinu v severských oblastech Severní Ameriky. K růstu vyžaduje vlhčí a stinná místa. Může dorůstat výšky přes 2 metry. Má nápadné bílé ochmýřené květy. Kořeny a oddenky rostliny se používají v lékařství. Užití byliny je zmiňováno i ve starších pramenech popisujících lidové léčitelství. Oddenky a kořeny používali k léčení severoameričtí indiáni. Až koncem 19. století se dostala rostlina do Evropy.

Léčitelství a homeopatie 

Bylina byla tradičně užívána proti revmatismu a při poruchách menstruace, její nepravidelnosti, bolesti při menstruaci s křečemi, dlouhé menstruaci, pomalém porodu, vodnatelnosti a nemocech plic (kašli, astmatu), při kousnutí hadem, choleře, nervových záchvatech, epilepsii, nervové excitabilitě, křečích, spazmech, neuralgiích, ale také jako repelent.
Dle knihy Physiomedical dispensatory od Cooka (1869) se píše, že má Cimicifuga uklidňující i stimulující účinky. Snižuje bolest, uvolňuje spazmy. Další autoři uvádějí, že extrakt ovlivňuje centrální nervový systém a může způsobit závratě. Zlepšuje průběh depresí a bolesti hlavy, uklidňuje. V počátku 20. století se rostlina dostala do povědomí homeopatů, o čemž píše Boericke (1927). I zde je užívána jako léčivo působící na reprodukční orgány ženy, menstruační poruchy, neuralgie, vystřelující bolesti, bolesti zad, revmatické bolesti od páteře bederní po krční.

Obsahové látky

 • Triterpenoidy, triterpenové glykosidy
 • Fenolické látky (kyselina kafeická, ferulická,isoferulická, fukinolická, cimicifugická kyselina, cimiracemáty A−D) 
 • Flavonoidy  a isoflavony formononetin a biochanan A, flavonol kaepferol
 • Alkaloidy a aminy (tyto složky se podílejí na ovlivnění serotoninových receptorů, jedna z nich je totiž Nώ –methylserotonin)
 • Guanidinové alkaloidy (guanidinobutyraldehyd, deriváty dopaminu salsolinol, dopargin, cyklo cimipronidin, cimicifugin)
 • Tanniny, resiny, mastné kyseliny, vláknina, sacharidy

Nežádoucí účinky

Ploštičník může ovlivnit účinek léků antihypertenzíva nebo hormonální antikoncepci ...

Aktuality

Nejen covid, očkování, ale i jiné infekce a silná míra stresu ovlivňují kvalitu Vašich vlasů či jejich padání. Anti Hair Loss program Vám pomůže znovu obnovit zdravý stav vlasů, jejich pevnost a kvalitní růst.
Více info zde ...

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Jak napomáhat při odstranění akné? Více info zde ...

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup