603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Vláknina důležitá pro organismus

Vláknina

Důležitá složka stravy, směs pro člověka nestravitelných nebo jen částečně stravitelných polysacharidů ...

Image 0

Vláknina se nachází především v ovoci, zelenině, celozrnných potravinách a luštěninách. Asi nejčastěji se zmiňuje její schopnost působit proti zácpě. Potraviny obsahující vlákninu ale mají ještě více benefitů, mimo jiné napomáhají udržet zdravou tělesnou hmotnost a snižovat riziko rozvoje diabetu a srdečních onemocnění.

Organismus vlákninu nestráví, přesto je důležitá

Jako vlákninu označujeme tu část potravin rostlinné povahy, kterou tělo nedokáže strávit či absorbovat. Na rozdíl od makroživin (tuky, bílkoviny, sacharidy), které tělo rozkládá, vstřebává a využívá, vláknina projde trávicím ústrojím a organismus ji vyloučí.

Mějte zdravá střeva bez odpadních látek!  

Vlákninu lze rozdělit ve vodě:

 • Rozpustná
  Vláknina rozpustná ve spojení s vodou utváří gelovitý materiál. Napomáhá snižovat krevní cholesterol a hladinu krevního cukru. Rozpustnou vlákninu najdeme v ovesných vločkách, hrášku, fazolích, jablcích, citrusových plodech, krvi, petrželi, lněných semínkách a psylliu.
 • Nerozpustná
  Vláknina nerozpustná podporuje optimální prostup stravy trávicím traktem a navyšuje objem stolice, tudíž je její konzumace prospěšná v případě časté zácpy či nepravidelného vyprazdňování. Celozrnná pšeničná mouka, otruby, ořechy, fazole a zelenina, jako je květák, zelené fazolky či brambory, jsou dobrými zdroji tohoto typu vlákniny.

Většina potravin z rostlinné říše, jako jsou ovesné vločky či fazole, obsahuje oba typy vlákniny, množství každého typu se však může v různých potravinách lišit. Abyste těžili z co největších množství benefitů, konzumujte širokou škálu potravin s vysokým obsahem vlákniny (zdroj Medaprex).

Image 1

Hlavní pozitiva konzumace vlákniny

 • Optimalizuje pohyby střev
  Díky tomu, že vláknina navyšuje váhu i objem stolice a zároveň ji mírně ředí, umožňuje její snazší průchod přes střeva a úlevu od zácpy. V případě průjmů může zase vláknina pomoci stolici zahustit, protože absorbuje vodu a dodává stolici objem.
 • Napomáhá zdraví střev
  Dostatečný příjem vlákniny snižuje riziko vzniku hemeroidů a divertikulitidy (zánětlivé onemocnění tlustého střeva). Část vlákniny navíc v tlustém střevě fermentuje, což může působit preventivně proti onemocněním střev.
 • Snižuje hladinu cholesterolu
  Rozpustná vláknina může snižovat celkový krevní cholesterol tím, že snižuje LDL cholesterol, tedy „zlý“ cholesterol (nízkohustotní lipoprotein). Pozitivně ovlivňuje zdraví kardiovaskulární soustavy i tím, že snižuje krevní tlak a zánětlivé procesy.
 • Napomáhá regulovat hladinu cukru v krvi.
  U pacientů trpící diabetem může rozpustná vláknina zpomalovat vstřebávání cukru a vyrovnat hladinu krevního cukru.
 • Zachování zdravé tělesné hmotnosti
  Strava s vysokým obsahem vlákniny obvykle zasytí více než ta bez vlákniny, vydržíte po ní navíc déle sytí. Na stejné množství mívá obvykle strava bohatá na vlákninu menší množství kalorií a i její konzumace typicky zabere déle.
Podpora trávení a vyprazdňování, vstřebávání vápníku ...
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup