603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Terapie akné

Terapie akné

Možností, jak dostat pod kontrolu akné je vícero a liší se podle typu konkrétního akné ...

Image 0

Akné existuje mnoho typů a podle těchto typů je třeba u konkrétního jedince stanovit konkrétní terapii. Ačkoliv má akné původ vždy ve stejném procesu –  v hormonální nerovnováze, která stimuluje produkci kožního mazu, ne vždy reaguje na různé typy léčby stejně.

Příčiny vzniku akné

Příčiny lze zařadit do třech následujících hlavních kategorií:

 • Komedonální akné
  Tento lehký druh akné zahrnuje černé póry a klasické pupínky s „bílou hlavičkou“. Vznikají kvůli kožního mazu, který společně s odumřelými kožními buňkami ucpává póry v pleti. Nejčastěji komedonální akné vzniká na čele, nose a bradě.
 • Zánětlivé akné
  Tato podoba akné vzniká, když pod klasickým „pupínkem“ (s černou či bílou „hlavičkou“) dojde k začervenání a zánětu.
 • Cystické akné
  Nejzávažnější forma akné se rozvíjí jako výsledek infekce v oblasti, která je akné postižená. Cystické akné často postihuje celé rodiny. Jedná se o velmi bolestivý stav, u kterého může dojít k permanentnímu zjizvení pokožky.

Typ léčby akné, který je pro konkrétního jedince účinný, je závislý jak na druhu akné, tak na dalších faktorech, které rozvoj akné způsobují.

Terapie akné

 • Lehké až střední komedonální akné
  Mnoho případů lehkého komedonálního akné se objevuje u teenagerů a mladých dospělých, a většinou je možné léčit je tradičními topicky aplikovanými krémy a gely. Nejčastější složkou těchto produktů je retinol, díky jehož obsahu dochází k uvolnění ucpaných pórů. Dermatologové v rámci léčby také kombinují topické retinoly a orální antibiotika, které ničí bakterie způsobující zánět v okolí ucpaných pórů.
  Lehké až střední komedonální akné mohou spouštět externí faktory jako například používání gelů na vlasy či make-upu. 
 • Hormonální akné
  Mnoho případů zánětlivého akné je povahou „hormonální“. Objevují se u mladistvých dívek a žen a spouští je hormonální výkyvy, ke kterým dochází například v rámci menstruačního cyklu. Těmto ženám pak většinou dermatolog doporučí vhodnou orální antikoncepci, která proti hormonálním výkyvům bojuje, a případně další medikaci.
 • Závažné cystické akné
  Když akné nereaguje na topickou aplikaci retinolu ani orálně podávaná antibiotika, má pacient dvě další možnosti na výběr: lék isotretinoin nebo některou z odborných procedur jako je terapie laserem či světlem, které sníží zánět a redukují bakterie způsobující akné. Isotretinoin je extrémně účinnou léčbou akné, která dokáže minimalizovat i jeho závažné projevy, jež nereagují na jiné typy léčby. Jeho podávání však s sebou nese i určitá rizika včetně rozvoje ulcerativní kolitidy, poškození jater, zdeformování kostí, deprese a další.

Alternativou isotretinoinu je terapie laserem či světelnými paprsky.

Veškeré další informace a klinické studie byly odstraněny na základě Nařízení EU ...

Už nevíte, jak si poradit s pupínky na pleti?

více
Za vším hledejte vitamíny z B-komplexu. Víme jak podpořit krásnou pleť, vlasy, nehty ...
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Máte problémy s řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech odlupující se pokožku?
Více info zde ...

S nemocemi je to stejné jako s ledovcem, nad hladinou je vidět jen daleko menší část, než se skrývá pod hladinou. Program detoxikace znamená zjednodušeně odstraňování jedů, toxinů. Tyto látky vyvolávají v našem organismu vážné zdravotní komplikace. Nepřetěžujte Váš vnitřní detoxikační systém a udržujte jej v čistém a kvalitním stavu. Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup