603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Telogenní efluvium a dočasná plešatost

Telogenní efluvium

Pravděpodobně druhá nejčastější příčina ztráty vlasů ...

Image 0

Telogenní efluvium charakterizuje ztenčování, lámání a postupné vypadávání vlasů způsobené vstupem nadměrného množství vlasů do tzv. telogenní fáze vlasového cyklu. Telogen efluvium je kožní nejizvící onemocnění vlasů, které postihuje vlasové folikuly. Ve výjimečných případech mohou postiženi trpět i nadměrným vypadáváním obočí a řas okolo očí. 

Velké trauma

U zdravých jedinců se nachází zhruba 85% vlasových folikulů v aktivní růstové (anagenní) fázi a zbývajících 15% se nachází v klidové (telogenní) fázi. Vlasový folikul většinou produkuje vlasové vlákno zhruba čtyři roky a posléze vstupuje na čtyři měsíce do klidové fáze. V ten moment se ovšem začíná pod vlasovým vláknem, které již neroste, objevovat nový, rostoucí vlas, který vlasové vlákno starého vlasu nakonec vypudí ven. Právě proto je naprosto normální, když vám během dne vypadne zhruba 100 vlasů.

Když však dojde k traumatu organismu, může se stát, že až 70% vlasů přejde najednou z anagenní do telogenní fáze, což má za důsledek dočasnou plešatost.

Důvody zrychleného výpadku vlasů:

  • Poruchy příjmu potravy
  • Horečka
  • Antibiotika
  • Porod
  • Chronické onemocnění
  • Chirurgický zákrok, narkóza 
  • Anémie
  • Nárazové diety
  • Problémy se štítnou žlázou
  • Užívání drog a alkoholu

Ke zvýšenému vypadávání vlasů nedochází ihned v momentě traumatu, ale zhruba dva měsíce po něm. Ihned po traumatizující události se sice vlasy přesunou do telogenu, nicméně stále pevně drží ve vlasovém váčku. Až po dvou měsísích se totiž začíná pod starým vlasem klubat nové vlasové vlákno. To starý vlas vyzvedne, a protože je v telogenní fázi najednou více vlasů, než v aktivní (růstové), vypadá jich více najednou, než je obvyklé. Pozitivní ovšem je, že toto dočasné plešatění je tím pádem zároveň znakem obnoveného růstu vlasů.

Veškeré další informace a klinické studie byly odstraněny na základě Nařízení EU ...

Padání a následná ztráta přirozené hustoty vlasů je člověka stresující. Není to jen problém důchodového věku, velmi postihuje i mladší generaci a děti. Nechci se nijak dotýkat mužské polulace, ale pro ženy je to velmi depresivní stav.
Co tedy s tím? 
více
Padají vlasy ze stresu nebo kvůli hormonům, či lékům které bereme? Má vliv na padání vlasů antikoncepce? 
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Máte problémy s řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech odlupující se pokožku?
Více info zde ...

S nemocemi je to stejné jako s ledovcem, nad hladinou je vidět jen daleko menší část, než se skrývá pod hladinou. Program detoxikace znamená zjednodušeně odstraňování jedů, toxinů. Tyto látky vyvolávají v našem organismu vážné zdravotní komplikace. Nepřetěžujte Váš vnitřní detoxikační systém a udržujte jej v čistém a kvalitním stavu. Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup