603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00
Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89

Telogenní efluvium způsobuje šok a stres

Padání a následná ztráta přirozené hustoty vlasů je člověka stresující. Není to jen problém důchodového věku, velmi postihuje i mladší generaci a děti. Nechci se nijak dotýkat mužské polulace, ale pro ženy je to velmi depresivní stav.
Co tedy s tím? 

Image 1

Co je telogenní efluvium?

Telogenní efluvium (TE) charakterizuje ztenčování, lámání a postupné vypadávání vlasů způsobené vstupem nadměrného množství vlasů do tzv. telogenní fáze vlasového cyklu. Příčinou výpadku může být tedy porucha regulačních mechanizmů aktivity vlasového folikulu se zkrácením telogenní fáze a následným zvýšením telogenního výpadu. Jako příčiny se uplatňují nevhodné razantní diety, hypofunkce štítné žlázy, porod, celková anestézie, stresy, horečnatá onemocnění. Za 2–4 měsíce po těchto situacích dohází k difuznímu výpadu.
Alopecie je kožní onemocnění způsobující ztrátu vlasů.

Dělíme ji na:

 • Jizvící alopecii
  Znatelná destrukce tkáně (infekce bakteriální, houbové, virové, nádorové ...)
 • Nejizvící alopecii
  Bez známek poškození tkáně

1. Difúzní

Do nejizvící alopecie difúzní se zařazuje:

 • Alopecie androgenní (AGA)
  Denní ztráta vlasů vyšší, než 100 vlasů, dědičnost, či podmíněno hormonem testosteron
 • Telogenní  efluvium
  Nadměrné vypadávání normálních vlasů při předčasném přechodu anagenu v telogenní vlasy (horečka, snížení příjmu potravy, stres)
 • Anagenní efluvium
  Vlivem toxického účinku léků, nebo ionizačního záření na vlasový folikul
 • Alopecie endokrinního původu
  Porucha štítné žlázy a příštipných tělísek, gravidita
 • Alopecie při chorobách infekčních
  CNS, cirhóza, hepatitida
 • Traumatická alopecie
  Tahová, tlaková, pacient si vytrhává vlasy

2. Alopecie areata

Je to kompletní ohraničená ztráta vlasů, zánětlivé onemocnění vlasových folikul.

Více informací v  sekci Padání vlasů, nebo Poradenském centru ...

Telogenní efluvium (TE) je tedy ztráta vlasů, kterou definuje nepřirozený vývoj růstového cyklu vlasu.

Image 2

Projevy telogenního efluvia

Vlasové folikuly neprodukují vlasy neustále. První fáze, kdy vlas roste, může trvat dva i více let, posléze přechází do klidové fáze trvající zhruba do dvou měsíců, až nakonec vypadne a vlasový folikul začne produkovat nové vlasové vlákno.
Zdravá lidská kštice obsahuje 80 - 90% vlasových folikul v aktivní, růstové fázi (anagenní) a mezi 10- 20% v klidové fázi (telogenní), kdy již nedochází k produkci vlasových vláken.
Telogenní efluvium (TE) je druhou nejčastější formou ztráty vlasů. Ale i když je tento problém poměrně častý, výzkumů zabývajících se jím je stále málo, a proto i pochopení jeho příčin a následná léčba naráží na nedostatek informací. Při TE dochází ke snížení počtu vlasových folikul, které produkují vlasová vlákna. Zkrátka a jednoduše, kštice řídne, vlasy vypadávají a nedorůstají.

TE se projevuje rozptýleným řídnutím vlasů na hlavě, nicméně se nemusí týkat veškerého vlasového porostu. Na některých zónách hlavy může být výraznější, než na jiných. Nejčastěji se tenčí vlasy nahoře na temeni, mnohem více než na bocích a zezadu hlavy. Ve většině případů (kromě chronických), ale nedochází k ústupu linie vlasů. Lidé postižení TE nikdy neztrácí všechny své vlasy najednou, nicméně na některých lokalitách vlasové části hlavy může být vidět výrazně řidší vlasový porost. TE většinou postihuje pouze vlasy na hlavě, ale ve vážných případech může postihnout dokonce i obočí či pubické ochlupení. Co je nicméně pozitivní – ať už má TE jakoukoliv podobu, jedná se o proces plně zvratitelný. Vlasové folikuly nejsou permanentně či nevratně poškozeny. V klidové fázi se zkrátka nachází jen více vlasů, než je normálně obvyklé. Vlasy, které v rámci TE vypadají, jsou typicky telogenní, což značí, že vypadly v klidové vlasové fázi.

Jak se pozná, že vlasy vypadly v klidové fázi?

Díky tvaru a barvě malé keratinové cibulce na kořínkovém konci vlasu, která může být buď tmavší (zbarvená pigmentem) nebo světlejší.

Image 3

Proč vlasy padají?

Existují 3 formy telogenního efluvia:

1. Šok

První forma vzniká tak, že nějaký vnější podnět „šokuje“ rostoucí vlasové folikuly natolik, že se prostě rozhodnou přepnout se do fáze klidu. Protože si to ale většinou řekne (dle stupně šoku) víc folikul najednou, my najednou začneme ztrácet větší množství vlasů a naše kštice řídne.
Tahle forma TE se rozvíjí rychle a na hlavě je viditelná klidně už za měsíc od utrpěného traumatu. Má-li spouštěč šoku krátkého trvání, nezoufejte si, folikuly se vrátí zpět do růstové fáze a začnou vcelku rychle produkovat nová vlasová vlákna. Navíc TE téměř nikdy netrvá déle než půl roku a během dalšího roku se vlasy vrátí k původnímu stavu.

2. Chronický stres

Další forma TE se rozvíjí pomaleji než předchozí, ale zase má delšího trvání.
Postup je podobný jako v prvním případě, jen v telogenní, klidové, fázi zůstávají výrazně delší období, než se vrátí zpět do růstové fázi a začnou růst nová vlasová vlákna. Počet anagenních (aktivních) vlasových folikul se tak stále snižuje. Vlasů sice nevypadává tolik, ale kštice řídne a řídne…

Spouštěčem jsou dlouhodobé faktory ... 

Image 4

3. Urychlené střídání vlasových fází 

Pro třetí formu TE je charakteristické, že folikuly nestagnují v klidové fázi, ale prochází v podstatě zrychleným cyklem, kdy se rychle střídají klidová a aktivní fáze a vlasové vlákno tak nemá šanci vyrůst. Když se to děje, vlasy rostou řídce, vytrvale padají a tenčí se (zdroj Medaprex.cz) . 

Jaký je spouštěcí faktor?

Spoštěcími faktory mohou být:

 • Porod (hormonální změny)
  Tato nestabilita zapříčiní šok pro organismus a pro vlasové folikuly a ty na nějakou dobu přeruší svoji činnost, tedy neprodukují vlasová vlákna. Poporodní alopecie, neboli padání vlasů po porodu může být sice významné, nicméně u většiny žen dochází k opětovnému růstu vlasů.
 • Očkování, nárazové diety, fyzické trauma
  Autonehoda, chirurgický zákrok,  to vše může organismu způsobit šok a některé vlasové folikuly přepnout do hibernace. Jak vnější příčiny přejdou a tělo se zotaví, TE opadává a nastává nový růst vlasů.
 • Léky (antidepresiva, kortikoidy)
Krásné, husté vlasy by chtěl mít asi každý. Jenže matka příroda nebyla, co se vlasů týče, ke každému stejně štědrá. Pojďme se podívat, jak můžete svým kadeřím pomoci stravou ... 
více
Losos pro zářivé vlasy, jogurt pro jejich růst a maso proti padání vlasů ... 
Některé potraviny a živiny mají na vlasy zkrátka přímo magický vliv.

více
Různé problémy s vlasy mají často jednoho viníka ...
Nedostatek živin ve stravě. I pouhý částečný nedostatek některého z minerálů či vitamínů může vést k tomu, že se Vaše vlasy začnou povážlivě ztenčovat a vypadávat v nevídaném množství ...
více
Možností, proč vaše kštice není, co bývala, je spousty. Některé z nich by vás navíc ani nenapadly.
více
Aktuality

Nejen covid, očkování, ale i jiné infekce a silná míra stresu ovlivňují kvalitu Vašich vlasů či jejich padání. Anti Hair Loss program Vám pomůže znovu obnovit zdravý stav vlasů, jejich pevnost a kvalitní růst.
Více info zde ...

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Jak napomáhat při odstranění akné? Více info zde ...

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup