603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Léčba akné

Léčba akné

Možností, jak léčit akné je vícero a liší se podle typu konkrétního akné ...

Image 0

Akné existuje mnoho typů a podle těchto typů je třeba u konkrétního jedince stanovit konkrétní léčbu. Ačkoliv má akné původ vždy ve stejném procesu –  v hormonální nerovnováze, která stimuluje produkci kožního mazu, ne vždy reaguje na různé typy léčby stejně.

Příčiny vzniku akné

Příčiny lze zařadit do třech následujících hlavních kategorií:

 • Komedonální akné
  Tento lehký druh akné zahrnuje černé póry a klasické pupínky s „bílou hlavičkou“. Vznikají kvůli kožního mazu, který společně s odumřelými kožními buňkami ucpává póry v pleti. Nejčastěji komedonální akné vzniká na čele, nose a bradě.
 • Zánětlivé akné
  Tato podoba akné vzniká, když pod klasickým „pupínkem“ (s černou či bílou „hlavičkou“) dojde k začervenání a zánětu.
 • Cystické akné
  Nejzávažnější forma akné se rozvíjí jako výsledek infekce v oblasti, která je akné postižená. Cystické akné často postihuje celé rodiny. Jedná se o velmi bolestivý stav, u kterého může dojít k permanentnímu zjizvení pokožky.

Typ léčby akné, který je pro konkrétního jedince účinný, je závislý jak na druhu akné, tak na dalších faktorech, které rozvoj akné způsobují.

Léčba akné

 • Lehké až střední komedonální akné
  Mnoho případů lehkého komedonálního akné se objevuje u teenagerů a mladých dospělých, a většinou je možné léčit je tradičními topicky aplikovanými krémy a gely. Nejčastější složkou těchto produktů je retinol, díky jehož obsahu dochází k uvolnění ucpaných pórů. Dermatologové v rámci léčby také kombinují topické retinoly a orální antibiotika, které ničí bakterie způsobující zánět v okolí ucpaných pórů.
  Lehké až střední komedonální akné mohou spouštět externí faktory jako například používání gelů na vlasy či make-upu (zdroj Medaprex). 
 • Léčba hormonálního akné
  Mnoho případů zánětlivého akné je povahou „hormonální“. Objevují se u mladistvých dívek a žen a spouští je hormonální výkyvy, ke kterým dochází například v rámci menstruačního cyklu. Těmto ženám pak většinou dermatolog doporučí vhodnou orální antikoncepci, která proti hormonálním výkyvům bojuje, a případně další medikaci.
 • Léčba závažného zánětlivého, nebo cystického akné
  Když akné nereaguje na topickou aplikaci retinolu ani orálně podávaná antibiotika, má pacient dvě další možnosti na výběr: lék isotretinoin nebo některou z odborných procedur jako je terapie laserem či světlem, které sníží zánět a redukují bakterie způsobující akné. Isotretinoin je extrémně účinnou léčbou akné, která dokáže minimalizovat i jeho závažné projevy, jež nereagují na jiné typy léčby. Jeho podávání však s sebou nese i určitá rizika včetně rozvoje ulcerativní kolitidy, poškození jater, zdeformování kostí, deprese a další.

Alternativou isotretinoinu je terapie laserem či světelnými paprsky.

TIP: Přírodní léčba bez kortikoidů Bioaktivními enzymy, Balíček AKNÉ

Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup