603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Ekzém a jeho projevy

Ekzém

Ekzém (dermatitida) je termín označující skupinu onemocnění pokožky projevující se zánětem a podrážděním ... 

Image 0

Nejčastějším typem ekzému je atopická dermatitida či atopický ekzém. Slovo atopický se vztahuje ke skupině onemocnění s často dědičným sklonem k rozvoji dalších alergií jako je například astma nebo senná rýma.

Ekzém postihuje mezi 10 - 20% dětí a zhruba 3% dospělé populace. Většina dětí se ve věku kolem svých desátých narozenin projevů ekzému zbaví, nicméně menší část se s ekzémem potýká celoživotně. V současnosti je však již možné správnou léčbou projevy onemocnění redukovat.

Projevy ekzému

Svědivost kůže, ať už se jedná o kůži na rukou, zádech či obličeji. Svědění může i předcházet vyrážka. Ta se nejčastěji objevuje na obličeji, zezadu pod koleny, na zápěstích, rukou nebo nohou. Může se ale objevit i jinde na těle. Postižené oblasti se obvykle jeví velmi suché, ztuhlé či šupinaté. U lidí se světlou pletí se mohou postižené oblasti jevit začervenalé, posléze mohou mírně zhnědnout. U lidí s tmavší pletí může ekzém ovlivnit pigmentaci a postižené oblasti se pak jeví výrazně světlejší nebo tmavší, než okolní kůže. U dětí může svědivá vyrážka mokvat či naopak nadměrně vysychat, což se většinou děje na obličeji a skalpu.

Příčina vyrážky

Příčina vzniku ekzému není známá, ale předpokládá se, že je spojen s nadměrně citlivou reakcí imunitního systému na podráždění. Tato reakce způsobuje symptomy ekzému. Ekzém se navíc často objevuje v rodinách, kde již mají v anamnéze astma a další alergie. Vysychání pokožky a průnik bakterií může způsobit také poškození pleti.

U některých lidí se svědivá vyrážka objeví jako reakce na jistou látku či okolnost. U někoho to může být kontakt s drsným a hrubým materiálem, u jiného přílišné teplo či chlad, vystavení pleti dezifenkčním přípravkům nebo zvířecí srsti. Spouštěčem symptomů ekzému může být překvapivě i resperační infekce či nachlazení, stejně jako stres, který již vzniklé symptomy nadále zhoršuje.

Ačkoliv na ekzém v současnosti neexistuje lék, pro většinu postižených je úlevou užívání léků a také důsledné vyhýbání se příčinám vyrážek. Toto onemocnění není nakažlivé a nešíří se z člověka na člověka (zdroj Medaprex.cz)

Vyvážená strava pro zdraví a krásu je bezpodmínečně nutná. Ne vždy lze ovšem veškeré potřebné živiny ze stravy získat. Proto je ideální si jejich příjem pojistit konzumací doplňků stravy ...
více
Kůže je největší detoxikační orgán našeho těla…
Má rozlohu 2 m² a váží asi 4kg. Je odrazem vnitřního prostředí vašeho těla. Tvoří bariéru mezi venkovním světem a vnitřním prostředím organismu. Ochrana před vnějším prostředím je však pouze jedna z jejich mnoha funkcí. V kůži je uloženo mnoho receptorů, které reagují na teplo, chlad, tlak nebo i poranění.
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup