603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Dermatitida a zánět kůže

Dermatitida

Dermatitida je obecný termín popisující zánět kůže. Může mít mnoho příčin a projevů. Ty většinou zahrnují svědivou vyrážku na oteklé, červené kůži ... 

Image 0

Co je dermatitida?

Dermatitis lze použít v souvislosti s ekzémem, který je známý jako dermatitický ekzém nebo ekzematická dermatitida. U dětí se vyskytuje atopická dermatitida, čili nespecifikovaná vyrážka. Na pokožce postižené dermatitidou se mohou objevovat puchýřky, mohou mokvat, přesychat nebo se loupat se zanesením infekce do prasklých puchýřků. Mohou mít různé příčiny i projevy, ale také odlišnou léčbu. Postihují děti i dospělé jedince.

Nejčastěji se dělí podle vyvolávajících faktorů:

 • Vnitřní příčiny
  Dermatitida vyvolaná z obranných mechanismů jedince (autoimunita). Atopická dermatitida s vrozenou přecitlivostí organismu na alergeny. Seboroická dermatitida se zvýšenou produkcí mazu v mazových žlázách, což vede k poruchám funkce ochranného obalu kůže a přemnožení kvasinek.
 • Zevní (kontaktně iritativní)
  Jedná se o podráždění pokožky vyvolané působením nealergických vlivů z prostředí (sluneční záření, vysoká teplota, mráz, dráždivé chemické látky).

Projevy dermatitidy

Každý typ dermatitidy může vypadat trochu jinak a může se lišit i na různých místech těla.

Image 1

 1. Atopická dermatitida (dětský ekzém)
  Obvykle se poprvé objeví již v dětství. Červenou svědivou vyrážku jsou nejčastěji postižena místa, kde se kůže napíná a ohýbá, tedy na vnitřcích loktů, pod koleny a zepředu na krku. Když si postižený vyrážku škrábe, může z ní vytékat tekutina a tvořit se na ní vrstva podobná strupu. U tohoto onemocnění dochází často ke zlepšení stavu, ale stejně tak časté bývá i jeho zhoršení.  
 2. Kontaktní dermatitida (alergická) 
  Tato vyrážka se objevuje v místech, kde se kůže dostává do styku s látkami (konzervanty, vonnými látkami, bylinami/břečťan), které ji podráždí nebo způsobí alergickou reakci. Červená vyrážka může pálit, štípat nebo svědit, dokonce se na kůži mohou objevit i puchýře. Vyrážka může být způsobená i mýdlem, nebo bižuterií s obsahem niklu. 
 3. Seboroická dermatitida (SD) 
  Tento typ onemocnění se projevuje vznikem malých svědivých oblastí na kůži pokryté šupinkami, začervenáním a neústupnými lupy. Nejčastěji postihuje mastné oblasti těla jako obličej, svrchní hrudník a záda. Může se jednat o dlouhodobý stav se střídáním zlepšování a zhoršování (zdroj Medaprex.cz)
 4. Psoriáza (lupénka)
  Je typem dermatitidy se specifickým vztahem k dědičnosti nebo může souviset s revmatoidní artritidou. Je to kožní neinfekční onemocnění postihující kůži, nehty a klouby.
 5. Dyshidrotická dermatitida
  Původním projevem jsou malé puchýřky na rukách a nohách naplněné tekutinou nebo hnisem. Příčina je spojovaná s kontaktní dermatitidou způsobenou potravní nesnášenlivostí na nikl.
 6. Kopřivka (urticaria)
  Tato dermatitida je charakterizovaná přechodnými otoky a podlitinami.
 7. Papulární kopřivka
  Reakce po štípnutí hmyzem

Dermatitida není nakažlivá a obvykle ani život ohrožující. Jejími nejzávažnějšími důsledky je nepohodlí z toho stavu plynoucí a snížení seběvědomí.

Veškeré další informace a klinické studie byly odstraněny na základě Nařízení EU ...

Řada přírodních doplňků stravy Gesin jsou jedinečné produkty na českém lékárenském trhu, které obsahují účinnou látku Talaromycin®  ...
více
Kůže je největší detoxikační orgán našeho těla. Má rozlohu 2 m² a váží asi 4kg. Je odrazem vnitřního prostředí vašeho těla. Tvoří bariéru mezi venkovním světem a vnitřním prostředím organismu. Ochrana před vnějším prostředím je však pouze jedna z jejich mnoha funkcí. V kůži je uloženo mnoho receptorů, které reagují na teplo, chlad, tlak nebo i poranění.
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Máte problémy s řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech odlupující se pokožku?
Více info zde ...

S nemocemi je to stejné jako s ledovcem, nad hladinou je vidět jen daleko menší část, než se skrývá pod hladinou. Program detoxikace znamená zjednodušeně odstraňování jedů, toxinů. Tyto látky vyvolávají v našem organismu vážné zdravotní komplikace. Nepřetěžujte Váš vnitřní detoxikační systém a udržujte jej v čistém a kvalitním stavu. Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup