603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Cystická fibróza

Cystická fibróza

Geneticky podmíněné onemocnění ...

Image 0

Cystická fibróza je geneticky podmíněné onemocnění, které má pacient vrozené, není možné se jím nakazit. Toto onemocnění ovlivňuje jeden z genů, konkrétně ten, který reguluje pohyb vody a soli z buňky do mezibuněčného prostředí a naopak.
Nemoci se také přezdívá nemoc slaných dětí, to proto, že špatným hospodařením s vodou a solí mívá kůže nemocných slanou chuť. Také pot nemocných je výrazně slanější než u ostatní populace.

Každý 27. člověk je nosičem chybného genu

V důsledku postižení tohoto genu dochází u osob trpících cystickou fibrózou k produkci a ukládání lepkavého hlenu ve vnitřním prostředí, například v plicích, reprodukční či trávicí soustavě. Onemocnění pak ovlivňuje ve svých projevech celý organismus.
Aby se onemocnění rozvinulo, musí osoba zdědit dvě chybné kopie genu, jednu od matky a druhou od otce. V závislosti na tom, jaká je mutace genu, jsou potom různé i projevy onemocnění.

Cystická fibróza a vliv na trávení

Jednat se může o chronická infekční onemocnění respiračního traktu, kdy může dojít postupným opakováním onemocnění až k závažným poškozením plic. Také slinivku břišní může poškodit přítomnost hlenu a slinivka pak nemusí být schopna produkovat dostatečné množství trávicích enzymů, respektive je dodat do žaludku. Výsledkem jsou kompliace v trávení a výživě. Objevit se mohou i další problémy trávicí soustavy, onemocnění střev a problémy s vyprazdňováním.

Muži s cystickou fibrózou mohou být neplodní, u žen se objevují problémy s otěhotněním, mezi další charakteristické komplikace patří řídnutí kostí, cirhóza jater či cukrovka. Prudké zhoršení stavu, typicky dané infekcí, může mít za následek dlouhodobou hospitalizaci a výrazné zhoršení kvality života nemocného (zdroj Medaprex).

Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup