603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Shiitake a střevní mikroflóra

Shiitake (Lentinula edodes) patří mezi asijské medicinální houby, která se díky svým účinkům rozšířila po celém světě. Je hojně využívána v rámci tradiční čínské medicíny ... 

Image 1

Využití Shiitake

Je potvrzeno, že:

  • Stimuluje imunitní systém
  • Snižuje hladinu cholesterolu a cukrů v krvi
  • Pomáhá neutralizovat volné radikály
  • Zabíjí nádorové buňky ...

Co je střevní mikroflóra?

Střevní mikroflóra jsou organismu, které žijí v trávící soustavě živočichů včetně člověka. Někdy hostiteli přispívají, někdy však škodí. V lidském střevě žije cca 500 druhů mikroorganismů. Největší část žije v tlustém střevě. Mikroorganismy ve výsledku tvoří 60 % hmotnosti naší stolice.

Mikroorganismy vykonávají řadu užitečných funkcí:

  • Fermentují nevyužití organické látky z potravy
  • Připravují imunitní systém
  • Zamezují růstu patogenních mikroorganismů
  • Regulují vývoj střeva
  • Predukují vytamíny B12 a K
  • Produkují hormony, které regulují ukládání tuků

Více info Fermentování ...

Nezapomeňme, že v trávící soustavě se tvoří převážná část našeho imunitního systému. Když máme naše mikroorganismy (houby i prvoci) "pod kontrolou" (probiotikum), nemusíme se obávat nejhoršího...
Mikroorganismy mohou i způsobovat onemocnění , kvasinka (Candica albicans) ...

Mikroflóra u kojenců

Bezprostředně před porodem je střevo miminka sterilní. Během porodu se do novorozence dostávají mikroby (Escherichia coli, enterokoky) z porodních cest matky. To neplatí při porodu čísařským řezem. Skrze mlezivo a posléze mateřské mléko kojenec čerpá především lactobacily a bifidobakterie z mléčných žláz. Mlezivo obsahuje ochranné faktory a mléčný cukr laktózu. Rozkladem laktózy vzniká kyselina mléčná, která zabraňuje usídlení patogenních bakterií.
Více informací o Imunitě a mlezivu ...  

Pozor antibiotika omezují mikroflóru!

V současné době je mikroflóra v popředí zájmů. Ukazuje se, že nemá vliv jen na správné trávení, ale moduluje aktivitu imunitního systému, vstřebávání živin, toxicitu léků.
Střevní bakterie též produkují látky ovlivňující mozkové funkce aj. Z toho vyplývá, že je potřebné mít neporušenou mikroflóru. Ta může být narušena např. antibiotiky, chemickými látkami z potravy, ale i druhem potravy, kterou konzumujeme a celkovým životním stylem. Mění se taktéž s věkem, stejně jako imunitní systém, který slábne. Střevní bakterie ke svému životu potřebují vlákninu (polysacharid), která je pro ně zdrojem energie.

Shiitake je plná polysacharidů je tedy logické, že byla využita v této studii jako prebiotikum. Zároveň je Shiitake studovaná v laboratořích i testována v klinických studiích.

Image 2

Shiitake a střevní mikroflóra - studie

Pro odbornou veřejnost (klinická studie)

V této studii se vědci zaměřili na její schopnost ovlivňovat i složení mikroflóry. Sledoval se její vliv na střevní mikroflóru a imunitní systém u starých myší. Pokusné myši vytvořily tři skupiny ‒ staré myší, u nichž se sledovalo složení mikroflóry a stav imunitního systému, stejné se sledovalo u dospělých myší a u starších myší léčených extraktem. Výsledky ukázaly, že u starých myší je přítomná dysbalance ve střevní mikroflóře a snížená aktivita imunitního systému, pokud jsou tyto faktory porovnány s dospělými myšmi. Naopak i u starých myší, které dostávaly extrakt z Shiitake, došlo k posílení věkem oslabené imunity, zvýšila se koncentrace, tedy i produkce, cytokinů. Byl znatelný též posun ve složení střevní mikroflóry, došlo k jejímu ozdravení, oproti výchozímu stavu u dalších testovaných myších skupin.

Vědci tak na myším modelu ukázali, že Shiitake upravuje dysbalanci ve střevní mikroflóře, čímž se upraví i funkce imunitního systému. Shiitake však působí na imunitní systém přímo, nejen přes ovlivnění mikroflóry (zdroj Mycomedica.cz).

Zdroj: Xu X, Yang J, Ning Z, Zhang X. Lentinula edodes-derived polysaccharide rejuvenates mice in terms of immune responses and gut microbiota. Food Funct. 2015 Aug;6(8):2653-63

Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...

Agaricus blazei Murill (AbM), též braziliensis, pochází z oblasti brazilských deštných pralesů, ale díky svým schopnostem pozitivně ovlivňovat zdraví člověka se rozšířil a je využíván po celém světě ...  
více
Chronické střevní záněty, jakými jsou i nespecifické střevní záněty jako Crohnova nemoc či ulcerózní kolitida, jsou vážné, mnohdy velmi omezující a invalidizující nemoci.
více
Výskyt žaludečních vředů se v populaci zvyšuje. Stojí za tím hlavně současný způsob života. Všudypřítomné stresové faktory, nesprávně sestavený jídelníček a hlavně také bakteriální infekce Helicobacterem pylori.
Dochází k poškození sliznice, oslabení ochranných složek ve prospěch těch dráždivých, sliznici poškozujících. Rozvíjí se zánět, gastritida, na sliznici se mohou utvořit vředy. Mohou i perforovat a ohrozit pacienta, a navíc může též dojít k rozvoji rakovinného bujení v terénu zánětu a vředů.
více
Aktuality

18.3.2020


Při výběru dopravce přes Zásilkovnu jsou omezená výdejní místa. Bohužel Zásilkovna nám neaktualizovala jejich mista k výdeji zásilek. Proto vybítejte raději Českou poštu Balík Do ruky na zaslání zásilek. U Zásilkovny Platba na dobírku je možné jedině platba kartou, nikoliv v hotovosti! Pokud nemůžete platit platební kartou zvolte platbu: Bankovním převodem, nebo jiného dopravce. Více informací na stránkách www.zasilkovna.cz

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup