603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Shiitake a střevní mikroflóra

Shiitake (Lentinula edodes) patří mezi asijské medicinální houby, která se díky svým účinkům rozšířila po celém světě. Je hojně využívána v rámci tradiční čínské medicíny ... 

Image 1

Využití Shiitake

Je potvrzeno, že:

  • Stimuluje imunitní systém
  • Snižuje hladinu cholesterolu a cukrů v krvi
  • Pomáhá neutralizovat volné radikály
  • Zabíjí nádorové buňky ...

Co je střevní mikroflóra?

Střevní mikroflóra jsou organismu, které žijí v trávící soustavě živočichů včetně člověka. Někdy hostiteli přispívají, někdy však škodí. V lidském střevě žije cca 500 druhů mikroorganismů. Největší část žije v tlustém střevě. Mikroorganismy ve výsledku tvoří 60 % hmotnosti naší stolice.

Mikroorganismy vykonávají řadu užitečných funkcí:

  • Fermentují nevyužití organické látky z potravy
  • Připravují imunitní systém
  • Zamezují růstu patogenních mikroorganismů
  • Regulují vývoj střeva
  • Predukují vytamíny B12 a K
  • Produkují hormony, které regulují ukládání tuků

Více info Fermentování ...

Nezapomeňme, že v trávící soustavě se tvoří převážná část našeho imunitního systému. Když máme naše mikroorganismy (houby i prvoci) "pod kontrolou" (probiotikum), nemusíme se obávat nejhoršího...
Mikroorganismy mohou i způsobovat onemocnění , kvasinka (Candica albicans) ...

Mikroflóra u kojenců

Bezprostředně před porodem je střevo miminka sterilní. Během porodu se do novorozence dostávají mikroby (Escherichia coli, enterokoky) z porodních cest matky. To neplatí při porodu čísařským řezem. Skrze mlezivo a posléze mateřské mléko kojenec čerpá především lactobacily a bifidobakterie z mléčných žláz. Mlezivo obsahuje ochranné faktory a mléčný cukr laktózu. Rozkladem laktózy vzniká kyselina mléčná, která zabraňuje usídlení patogenních bakterií.
Více informací o Imunitě a mlezivu ...  

Pozor antibiotika omezují mikroflóru!

V současné době je mikroflóra v popředí zájmů. Ukazuje se, že nemá vliv jen na správné trávení, ale moduluje aktivitu imunitního systému, vstřebávání živin, toxicitu léků.
Střevní bakterie též produkují látky ovlivňující mozkové funkce aj. Z toho vyplývá, že je potřebné mít neporušenou mikroflóru. Ta může být narušena např. antibiotiky, chemickými látkami z potravy, ale i druhem potravy, kterou konzumujeme a celkovým životním stylem. Mění se taktéž s věkem, stejně jako imunitní systém, který slábne. Střevní bakterie ke svému životu potřebují vlákninu (polysacharid), která je pro ně zdrojem energie.

Shiitake je plná polysacharidů je tedy logické, že byla využita v této studii jako prebiotikum. Zároveň je Shiitake studovaná v laboratořích i testována v klinických studiích.

Image 2

Shiitake a střevní mikroflóra - studie

Pro odbornou veřejnost (klinická studie)

V této studii se vědci zaměřili na její schopnost ovlivňovat i složení mikroflóry. Sledoval se její vliv na střevní mikroflóru a imunitní systém u starých myší. Pokusné myši vytvořily tři skupiny ‒ staré myší, u nichž se sledovalo složení mikroflóry a stav imunitního systému, stejné se sledovalo u dospělých myší a u starších myší léčených extraktem. Výsledky ukázaly, že u starých myší je přítomná dysbalance ve střevní mikroflóře a snížená aktivita imunitního systému, pokud jsou tyto faktory porovnány s dospělými myšmi. Naopak i u starých myší, které dostávaly extrakt z Shiitake, došlo k posílení věkem oslabené imunity, zvýšila se koncentrace, tedy i produkce, cytokinů. Byl znatelný též posun ve složení střevní mikroflóry, došlo k jejímu ozdravení, oproti výchozímu stavu u dalších testovaných myších skupin.

Vědci tak na myším modelu ukázali, že Shiitake upravuje dysbalanci ve střevní mikroflóře, čímž se upraví i funkce imunitního systému. Shiitake však působí na imunitní systém přímo, nejen přes ovlivnění mikroflóry (zdroj Mycomedica.cz).

Zdroj: Xu X, Yang J, Ning Z, Zhang X. Lentinula edodes-derived polysaccharide rejuvenates mice in terms of immune responses and gut microbiota. Food Funct. 2015 Aug;6(8):2653-63

Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...

Agaricus blazei Murill (AbM), též braziliensis, pochází z oblasti brazilských deštných pralesů, ale díky svým schopnostem pozitivně ovlivňovat zdraví člověka se rozšířil a je využíván po celém světě ...  
více
Chronické střevní záněty, jakými jsou i nespecifické střevní záněty jako Crohnova nemoc či ulcerózní kolitida, jsou vážné, mnohdy velmi omezující a invalidizující nemoci.
více
Výskyt žaludečních vředů se v populaci zvyšuje. Stojí za tím hlavně současný způsob života. Všudypřítomné stresové faktory, nesprávně sestavený jídelníček a hlavně také bakteriální infekce Helicobacterem pylori.
Dochází k poškození sliznice, oslabení ochranných složek ve prospěch těch dráždivých, sliznici poškozujících. Rozvíjí se zánět, gastritida, na sliznici se mohou utvořit vředy. Mohou i perforovat a ohrozit pacienta, a navíc může též dojít k rozvoji rakovinného bujení v terénu zánětu a vředů.
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup