603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Auricularia a hladina tuků v krvi

Auricularia (bolcovitka) je houbou, která našla využití i v gastronomii Asie. Její jméno vychází z tvaru a konzistence plodnice. Krom kulinářství je zde podstatnější a důležitější fakt, a to, že Auricularia je také medicinální léčivou houbou.  

Image 1

Využití Auricularie

  • Snižuje hladinu tuků v krvi
  • Ochraňuje játra před steatózou 
  • Může pomoci s léčbou rakoviny
  • Stimulant imunitního systému ...

Steatóza jater, též ztučnění jater, je metabolické onemocnění jaterní tkáně, které se projevuje hromaděním tukových částic v játrech s rizikem závažného narušení funkce a nevratného poškození tohoto orgánu. Nejčastější příčiny jaterní steatózy představují alkoholismus, obezita a dlouhodobé užívání některých léků. Zvýšené riziko rozvoje onemocnění je pak spojeno s těhotenstvím, ale také některými onemocněními cukrovka, hepatitidou typu B a C a dalšími zdravotními obtížemi, jako je nedostatek bílkovin ve stravě nebo zvýšená hladina cholesterolu v krvi.

Podle příčiny rozlišujeme dvě hlavní formy nemoci:

  • Nealkoholickou
  • Alkoholickou


Auricularia a studie

Pro odbornou veřejnost (klinická studie)

Tuky v lidské výživě patří k nejvydatnějšímu zdroji a zásobárně energie v potravě, tvoří stavební složku buněk. V organismu se ukládají do zásob, kolují v krvi ...
Auricularie byla v této studii využita jako možnost snížení hladiny tuků a ochrana jater před steatózou (ztukovatěním jater). 

Vědci vytvořili etanolový extrakt z Auricularie (AAE) jako hypolipidemikum. Myši použité do studie byly rozděleny do více skupin. Jedna dostávala běžnou stravu, další pak vysokotučnou dietu bez Auricularie, či s Auriculárií různé koncentrace 0,1%, 0,3% a 1%. Následně byly sledovány krevní parametry, které jsou spojeny s lipidovým profilem a poškozením jater, tj. plazmatické lipidy, jaterní enzymy, játra byla podrobena i histologickému zkoumání. Byly též zkoumány adipocyty, tukové buňky, a jejich obsah. Myši, které dostávaly vysokotučnou dietu a extrakt z Auricularie, měly na konci studie nižší hmotnost, než myši s vysokotučnou stravou bez přidání Auricularie. Také hladiny plazmatických lipidů a jaterních enzymů byly mnohem nižší, a jejich snížení bylo vázáno na použitou dávku extraktu, čím silnější extrakt, tím nižší hladina tuků.

Extrakt také snižuje přepis adipogenních a lipogenních tuků v adipocytech, které normálně přispívají k nárůstu kumulace a tvorby tuků a zvyšování hmotnosti. Navíc extrakt nebyl vůbec cytotoxický, nepoškozoval tělesné buňky.

Výsledky studie ukazují, že extrakt z Auricularie snižuje hladinu lipidů v krvi, snižuje nárůst hmotnosti, podporuje redukci hmotnosti, ochraňuje jaterní tkáň před ukládání tuků do ní a také mění expresi genů, které zodpovídají za nárůst hmotnosti a koncentrace lipidů v krvi (zdroj Mycomedica.cz).

Zdroj: Reza MA, Hossain MA, Damte D, Jo WS, Hsu WH, Park SC. Hypolipidemic and Hepatic Steatosis Preventing Activities of the Wood Ear Medicinal Mushroom Auricularia auricula-judae (Higher Basidiomycetes) Ethanol Extract In Vivo and In Vitro. Int J Med Mushrooms. 2015;17(8):723-34.

Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...

Hericium patří medicinální houby, jejichž účinky na zdraví jsou známé po mnoho let a jsou zároveň vědecky potvrzovány. Prováděné pokusy a studie u Hericia potvrdily pozitivní účinky na nervovou soustavu, zvláště na regeneraci nervových tkání a ochranu nervových buněk.
více
Hericium erinaceus (korálovec ježatý) dostal své jméno dle tvaru připomínající korál. Jedná se o parazitickou houbu rostoucí na kmenech stromů, pařezů. Má významné postavení v léčebných systémech tradiční čínské medicíně.
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup