603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Perila křovitá

Latinský název: Perilla frutescens
Čínský název: Zi Su
Lidové názvy: Perila, perilla, basilic japonais
Čeleď: hluchavkovité (Lamiaceae)
Sbíraná část: list

Účinně napomáhá při:

V lidovém léčitelství se ujalo využití perily v léčbě a prevenci vysušení (způsobuje zvýšené pocení), v úlevě spasmů a různých křečí trávicího ústrojí a dýchací trubice ... 

 • Vlhký kašel, bronchitida, sezónní alergie
  Hlavními indikacemi je vlhký a produktivní kašel a astma. Obsahové látky ukazují antialergenní účinek. Další obsahové látky (např. alfa-pinen, apigenin, beta-sitosterol, karyophyllen, myristicin, fenylpropanoid) se zapojují do antialergenních a protizánětlivých procesů a ukazují na možnost využití v léčbě astmatu, sezónních alergií (podávání po dobu 3 měsíců) a chronických bronchitid. 
 • Cholesterol a triacylglycerol
  Vysoký obsah esenciálních mastných kyselin v různých částech perilly křovité dokáže snížit vysoké koncentrace LDL cholesterolu a triacylglycerolů, čímž podporuje prevenci kardiovaskulárních chorob. Zároveň dokáží oddálit komplikace aterosklerózy a dalších chorob ze zhoršeného krevního oběhu.
 • Antioxidant
  Dosavadní vědecké analýzy prokázaly antioxidační účinky u extraktů z listů perilly křovité a obsahových flavonoidů a anthokyanů. Experimenty provedené japonskými vědci dokládají in vitro i in vivo imunomodulační efekt redukující významný cytokin TNF, který je zároveň zatažen do alergického procesu. Antioxidační účinky vykazují polyfenolické látky a flavonoidy.
 • Protirakovinový efekt
  Mechanismus se jeví jako schopnost flavonoidů vstoupit do regulace pro-rakovinných signálních drah nekontrolovatelného buněčného růstu a proliferace, modulací hormonového metabolismu, supresí onkogenů, formování tumorových ložisek, indukcí apoptózy, modulací detoxikační enzymové aktivity, stimulací imunitního systému a reparací DNA struktur.

Protizánětlivý účinek obsahových látek perily podporují in vivo antitumorózní aktivitu s inhibicí karcenogeneze. Podávání obsahových látek perily vede k pozitivnímu efektu na lidské zdraví prevencí kardiovaskulárních chorob, rakoviny, revmatoidní artritidy.

Pro více info ZDE

Image 1

Homeopatie a lidové léčitelství

V Evropě je tato rostlina známá především v homeopatii. Podává se při dně vyvolané poruchou látkové výměny kyseliny močové. V čínské medicíně se používají listy perily k léčení nachlazení a bolestí hlavy.

Výtažky z listů (z nichž je třeba odstranit perillový aldehyd) mají údajně antioxidační, protizánětlivé a antialergické účinky, také prý snižují krevní tlak.

Botanický popis

Perila je trvalá bylina rostoucí do výšky někdy až 100 cm. Stonek rostliny je chlupatý, čtverhranný. Listy jsou zelené s růžovým nádechem na rubu, protistojné, oválné, zoubkaté, 8-12 cm dlouhé, 5-9 cm široké se špičatým koncem a dlouhým řapíkem. Květy jsou drobounké, fialové, vyrůstají na koncích větviček a objevují se od srpna do září. Plodem je asi 2 mm velký, šedohnědý schizokarp. Semena jsou jemná, oválná a tvrdá s rozličnými barvami.
Perilla pochází původem z Číny nebo Indie, kde se dodnes hojně vyskytuje v nadmořských výškách do 1 200 metrů nad mořem. Hlavními zemědělskými producentskými zeměmi perilly jsou Čína, Indie, Japonsku, Korea, Thajsko a další východoasijské země. Rostlina však může růst a snáší mírná pásma Evropy a Severní Ameriky.

Obsahové látky

Perilla obsahuje v různé míře a v závislosti na způsobu extrakce a detekce luteolin, apigenin, scutellarin, alfa-pinen, apigenin, isoegomaketon, perilla keton, safrol, quercetin, katechin, beta-sitosterol, beta-karoten, citral, elemicin, limonen, linalool, karyophyllen, myristicin, menthol, perillen, fenylpropanoid, perillaldehyd, dillapiol, kyselina rozmarynová, askorbová, alfa-kumarinová, benzoová, skořicová, protokatechinová a kávová. Listy a plody perily obsahují vysoký podíl nenasycených mastných kyselin (zhruba 60% kyseliny alfa linolenové, 15% linolové a olejové), dále lignany, ligniny a anthokyany (např. malonylshisonin a shisonin).

Tradiční dávkování

Doporučované množství 50-200 mg extraktu z listů perilly v léčbě astma a chronické bronchitidy. V případě tinktury se dávkuje cca 20 kapek 3x denně, což zhruba vychází na 600-800 mg extraktu rostliny.

Vitální houby dokáží pomoci i při tak obtěžujícím problému jako je "tečení z nosu". Sezónní alergie jsou nepřiměřenou reakcí našeho organismu na vnější podnět – alergen. Podle tradiční čínské medicíny jsou alergie zapříčiněny vstupem vnějšího větru (alergenu) do našeho organismu, který je oslabený a není schopen tomuto útoku odolávat. Přestože čínské bylinky dokáží pomoci i při akutním záchvatu senné rýmy, jejich dominanta leží v posilování organismu již před nástupem pylové sezóny.
více
Enoki (Flammulina velutipes), penízovka sametonohá je drobnější jedlá vitální houba rostoucí volně v přírodě v trsech na poškozených, či mrtvých stromech. Její sezóna přichází na podzim a v zimě. Tato houba se též pěstuje uměle, aby se pokryla poptávka. Tato houba nejenže dobře chutná, ale potvrdily se u ní mnohé zdraví podporující účinky ...
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup