603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

K čemu slouží kolostrum?

Kolostrum

Po narození potřebuje dítě překonat přechod do nového a více rizikového prostředí. K tomu slouží právě kolostrum, které se tvoří k podpoře novorozence v poporodním období v rozsahu 0 -12 hodin ...

Hranice mezi kolostrem a následně mlékem je velmi tenká a pro běžného spotřebitele velmi těžce rozpoznatelná.

Image 1

Co je kolostrum?

Kolostrum je hustá, až gelovitá žlutá tekutina, která je vylučována z mléčné žlázy všech matek savců. V prvních hodinách po porodu potřebují být všechna mláďata dostatečně vybavena imunitou, kterou získávají právě z kolostra.
Mezi 12. až 48. hodinou po porodu již nemluvíme o kolostru, ale o tzv. předmléku.
O mléku jako takovém můžeme hovořit až po 48 hodinách. Tyto látky nezmizí úplně, proto je pro další krmení mléko nezbytnou potravinou. Mléko není nápoj, ale absolutní potravina. Novorozenec nepotřebuje v prvních měsících nic jiného. Kolostrum spolu s mlékem matek a jejich časová návaznost není náhodná, ale přírodou velmi precizně promyšlená.
Kolostrum je bohaté na proteiny, vitamíny, minerální látky, stopové prvky, bílkoviny, růstové faktory a další výživné látky, které hrají velmi výraznou roli v imunitním systému.

Mléko a kolostrum

Po narození potřebuje dítě překonat přechod do nového a více rizikového prostředí. K tomu slouží právě kolostrum, které se tvoří k podpoře novorozence v poporodním období v rozsahu 0–12 hodin. Kolostrum zásobuje ještě nevyvinuté tělo novorozence pomocí faktorů k urychlení růstu a faktorů pro stavbu a stimulaci imunitního systému.

PRP, neboli na prolin bohaté polypeptidy jsou imunitní signalizační peptidy v kolostru a v krevní plazmě. Nalézt je můžeme také jako colostrinin, CLN, transfer faktor, imunitní faktor nebo peptidy. PRP jsou přírodní imunitní modulátory, které tlumí hyperaktivitu imunitního systému, jako je například alergie, astma a autoimunitní choroby.

PRP jsou nejdůležitější látkou v kolostru.

Co jsou imunoglobuliny?

Jsou známy jako protilátky sloužící v imunitním systému pro identifikaci antigenů a neutralizaci cizích objektů v těle, například bakterie, plísně a viry. Zatím známe pět imunoglobulinů.

 •  IgG imunoglobulin 
  Je nejčastěji se vyskytující imunoglobulin, který je přítomen v krvi i v tkáňovém moku. Identifikuje a chrání tělo před patogeny jako jsou bakterie, viry
  a plísně. Je to jediný izotyp, který je schopen procházet placentou a chránit plod v těhotenství před choroboplodnými zárodky, než se u dítěte vytvoří vlastní imunitní systém. Váže se na výše zmiňované patogeny a společně se souborem imunitních proteinů je dokáže zničit.
 • IgA imunoglobulin
  Poskytuje ochranu proti mikrobům, které se rozmnožují v tělesných sekretech. Proniká do trávicího traktu, nachází se v mléku, slzách a slinách. Je to protilátka, která pomáhá bojovat proti patogenům, které se dostaly na vnější nebo i vnitřní povrch těla.
 • IgM imunoglobulin 
  Je první protilátka objevující se v počátečním „útoku“ patogenů. Představuje dominantní třídu imunoglobulinů v první imunitní odpovědi.
 • IgE imunoglobilin 
  Hraje důležitou roli v alergických reakcích a pomáhá v reakci na parazity v trávicím ústrojí.
 • IgD iminoglobulin 
  Slouží k aktivaci buněčné imunity.

Image 2

Růstové a další faktory

 • Laktoferiny
  Jedna z antimikrobiálních složek imunitního systému, která pomáhá v boji proti bakteriím a plísním a působí jako přírodní protizánětlivé látky.
 • Enzymy
  Jednoduché či složené proteiny urychlující základní chemickou aktivitu buněk, řídí tak většinu biochemických procesů.
 • Cytokiny
  Skupina signálních proteinů, které svou aktivitou s předstihem informují imunitní systém a aktivují jeho činnost.
 • Glykoproteiny
  Hrají velmi důležitou roli v mezibuněčné komunikaci. Pomáhají imunitním a růstovým faktorům přežít průchod trávicím ústrojím.
 • Transferiny
  Na železo vázané glykoproteiny, které regulují hladinu volného železa v biologických tekutinách.
 • Laktalbuminy
  Ve vodě rozpustné proteiny, které se běžně nacházejí v mléku.
 • Lysozymy
  Enzymy podporující imunitní systém tím, že narušují stěny buněk patogenních bakterií.
 • Růstové faktory obsažené v kolostru
  Epidermální růstový faktor (EGF) hraje důležitou roli v regulaci buněčného růstu. Fibroblastové růstové faktory (FGF) se podílejí na růstu nových krevních cév a hojení ran. Růstový faktor na bázi inzulinu (IGF-1) je protein důležitý ve vývoji v dětství a má anabolický efekt u dospělých. Růstový faktor krevních destiček (PDGF) je jedním z mnoha proteinů, které regulují buněčný růst a dělení, zvláště důležitý v tvorbě krevních cév.
 • Transformační růstové faktory (TGF) jsou další látky v kolostru
  TGF-alfa indukuje epiteliální vývoj tkáně. Mezi funkce epiteliálních buněk patří sekrece, selektivní absorpce, ochrana aj. TGF-beta hraje klíčovou roli v regeneraci tkání. Existuje mnoho výrobků pojmenovaných „kolostrum“, které však již kolostrem být nemusí a může se jednat i o výrobek například ze sušeného mléka. Stejně jako v reálném životě je na trhu vedle kolostra vysoké kvality s prokázanou účinností na tělesné zdraví mnoho nekvalitních výrobků, jejichž původ je nejasný a účinnost na naše zdraví je prakticky zanedbatelná.

Hranice mezi kolostrem a následně mlékem je velmi tenká a pro běžného spotřebitele velmi těžce rozpoznatelná.

Jak rozpoznat kvalitní kolostrum?

 • PRP: Minimální hodnota by měla být 4 %, nižší PRP vyžaduje vyšší dávkování.
 • IgG: V tomto případě je důležité pro koho je určeno, děti by měly dostat minimálně 35 %, dospělým stačí 25 %, nižší hodnota pro dospělé by měla být kompenzována vyšší hodnotou PRP.
 • IgA, IgM: IgA by nemělo klesnout pod 0,8 % a IgM pod 0,5 %, ale platí čím vyšší, tím lepší.
 • Laktoferin: Tato velmi důležitá látka by měla být minimálně 0,7 % (zdroj Zdraví bez limitu).
Funkční obranyschopnost je základem našeho přežití. Víte jaké vitamíny a minerály Vám nesmí chybět?
více
Kurkuma má mnoho prospěšných vlastností, což z ní činí jedno z nejkompletnějších koření. Zde je desítka hlavních výhod ...
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup