603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Záhady střevního mikrobiomu - Klouby bez obtíží

Bolí vás klouby a nic nepomáhá? 

Image 1

Možná je to tím, že přehlížíte důležitou souvislost stavu kloubů se stavem našeho střevního mikrobiomu. Mikroorganismy uvnitř našich střev totiž ovlivňují nejen trávení či imunitu, ale i právě zdraví našeho pohybového aparátu.

Co nám tedy může pomoci?

Člověk není stroj – naštěstí. Používání stroje totiž časem nutně vede k opotřebování součástek, které je třeba vyměnit. Naproti tomu lidské tělo disponuje spoustou opravných mechanismů, a navíc umí reagovat na zátěž tím, že často používané struktury zpevní a zvýšit tak jejich odolnost. A to se týká i našich kloubů, kterým správně dávkovaná zátěž neškodí, ale naopak prospívá. Aby však klouby fungovaly, jak mají, a vyhnuli jsme se opotřebení chrupavky, je potřeba splnit několik podmínek.

První z nich je snaha o regulaci reakcí uvnitř našich buněk. Jde o reakce, které regulují aktivitu jednotlivých genů naší DNA. Jejich průběh je přitom zásadně narušen jak při artróze (degenerativní onemocnění kloubní chrupavky), tak při revmatoidní artritidě, která patří mezi autoimunitní onemocnění. Druhou podmínkou je pak péče o střevní mikrobiom.

V našich střevech žijí totiž bilióny mikroorganismů – nejprozkoumanější z nich jsou bakterie, kromě nich tu ale jsou i viry, kvasinky, prvoci či archea. A všechny zásadně ovlivňují „ekosystém“ celého našeho těla. Produkují totiž látky s epigenetickými a protizánětlivými účinky, formují imunitní systém, ovlivňují hormonální rovnováhu a podílejí se na fungování většiny orgánů a tkání v našem těle – včetně kloubů.
Stav střevního mikrobiomu je přitom zásadní při vzniku a vývoji kloubních onemocnění.

Střevní mikrobiom a artróza

Artróza je degenerativní onemocnění, které v první fázi poškozuje především kloubní chrupavku, následný průběh však vede k degeneraci i dalších kloubních struktur. To vše provází bolest, ztuhlost, otoky a omezení pohyblivosti. Jde o jedno z vůbec nejrozšířenějších onemocnění, a jeho výskyt se navíc posouvá do stále mladších věkových kategorií.

Faktory ovlivňující vznik artrózy:

  • Chybný proběh epigenetických reakcí
  • Procesy související se stárnutím
  • Obezita
  • Dysbalance pohybového aparátu, které vedou například k přetěžování jedné z končetin, či zranění kloubů.

Vědci u většiny osob s artrózou objevili uvnitř kloubů zbytky bakteriální DNA.

Jak se mohou bakterie do kloubů dostat?

Jednou z možností je jejich průnik přes narušenou střevní bariéru. Právě střevní bariéra totiž za normálních okolností brání průniku mikroorganismů ze střev do krevního oběhu, jenže narušená rovnováha střevního mikrobiomu bohužel vede ke zvýšení její propustnosti, a zároveň zvyšuje intenzitu zánětlivých procesů napříč celým tělem – tedy včetně kloubů.
Příliš propustné střevo navíc vede k negativnímu ovlivnění epigenetických procesů, které s rozvojem artrózy souvisejí. Pokud se tedy zaměříme na obnovení rovnováhy uvnitř našich střev, dojde k obnovení střevní bariéry, což následně může zpomalit  rozvoj artrózy.

Role imunitního systému

Negativní změny ve střevním mikrobiomu ovšem ovlivňují zdraví kloubů i dalšími cestami: Například vedou k aktivaci vrozené složky imunitního systému, zejména makrofágů, což má za následek zvýšenou produkci prozánětlivých cytokinů. Zánět, který takto vzniká, způsobuje nejen bolest, ale urychluje i degeneraci kloubní chrupavky, protože prozánětlivé cytokiny zároveň potlačují tvorbu kolagenu a dalších složek chrupavky.
Aktivaci makrofágů navíc může podpořit jakékoliv poranění kloubů (při každém poranění totiž vzniká zánět), ale také obezita – látky produkované tukovou tkání, zejména cytokiny a adipokiny (včetně hormonu leptinu), totiž prokazatelně podporují rozvoj artrózy.

Na rozvoji artrózy se ale může podílet i tzv. získaná složka imunitního systému, zejména pak T-buňky.

Souvislost s metabolismem

Ukazuje se, že rozvoj artrózy úzce souvisí s tzv. metabolickým syndromem, což je soubor metabolických změn ovlivňujících vznik některých civilizačních onemocnění, zejména cukrovky a srdečně cévních problémů. Například inzulinová resistence neboli snížení citlivosti tkání vůči inzulinu může způsobit nejen vznik diabetu, ale i narušení tvorby a ochrany kloubní chrupavky.

Právě nerovnováha střevního mikrobiomu se přitom podílí jak na vzniku inzulinové rezistence a dalších metabolických poruch, tak i obezity. A nadměrné hromadění tukové tkáně následně přispívá k rozvoji artrózy nejen prostřednictvím zvýšené zátěže kloubů, ale i produkcí zánětlivých cytokinů a adipokinů.

Výživou proti artróze

Stejně jako i u jiných problému souvisejících s narušením střevního mikrobiomu, i v případě artrózy hraje důležitou roli výživa. Prospěšná je zde konzumace probiotik. Probiotikum Lactobacillus rhamnosus vede ke zlepšení funkce střevní bariéry i zmírnění příznaků artrózy. A dokonce může zamezit i ztrátám kostní hmoty při osteoporóze v důsledku menopauzy.
Ke zmírnění příznaků artrózy vedlo v rámci výzkumů i užívání bifidobakrterií. Laktobacily a bifidobakterie navíc mají ve střevech na starosti produkci vitaminů K a vitaminů skupiny B – zvláště vitamin B9 přitom ovlivňuje aktivaci imunitních buněk, která souvisí nejen s celkovou obranyschopností, ale i s rozvojem artrózy.

Negativně naopak působí nadměrná konzumace tuků. Platí tady, že průběh artrózy zhoršují nejen nasycené mastné kyseliny, ale i vysoký příjem některých nenasycených mastných kyselin (vysoká koncentrace kyseliny olejové) zhoršuje průběh artrózy. Dále i narušení metabolismu mastných kyselin v játrech.

Nezbytná je i dostatečná konzumace probiotik, tedy vlákniny. Ta slouží jako potrava pro střevní bakterie a její příjem dokáže zmírnit negativní vliv nadměrné konzumace tuků a obezity na rozvoj artrózy.

Veškeré další informace a klinické studie byly odstraněny na základě Nařízení EU ...


Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...

Tato internetová stránka je koncipována pouze pro výukový vzdělávací program našich kurzů.

Řídnutí kostí je chronické onemocnění kostry, charakterizované úbytkem kostní hmoty a poruchami stavby kosti s následným zvýšením její křehkosti s navazujícím rizikem zlomenin ...
více
Pro artrózu, jedno ze skupiny revmatických onemocnění je typický zánět a omezená funkčnost jistých částí těla ...
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Máte problémy s řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech odlupující se pokožku?
Více info zde ...

S nemocemi je to stejné jako s ledovcem, nad hladinou je vidět jen daleko menší část, než se skrývá pod hladinou. Program detoxikace znamená zjednodušeně odstraňování jedů, toxinů. Tyto látky vyvolávají v našem organismu vážné zdravotní komplikace. Nepřetěžujte Váš vnitřní detoxikační systém a udržujte jej v čistém a kvalitním stavu. Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup