603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00
Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89

Proč jsou po létě vlasy unavené a zničené?

Víte, že sluníčko na vlasy nemá zrovna pozitivní vliv?

Ten pocit volně vlajících vlasů a sluníčko, to jsou rozhodně jedny z nejlepších věcí na létě. Zejména když sluníčko z vlasů vytáhne trochu barvy a prosvětlí v nich proužky. 

Image 1

Čím nám slunce poškozuje vlasy?

Vystavování ultrafialovým paprskům ničí proteiny (zejména keratin) ve vlasech a kštice potom vypadá unaveně. Oslabené vlasy navíc nejsou schopny snést tlak, mění se jejich fyzické vlastnosti (negativním směrem) a vlasy se třepí, lámou, vypadávají.
Slunce vlasy vysušuje a celkově vyčerpává. Sluncem poškozené vlasy pak vypadají jako suchá sláma.
Toto poškození se nejvíce týká vlasů v okrajových částech skalpu. Vlasy, které jsou husté a silné, jsou tradičně poškozeny méně, než vlasy jemné. Spojení mezi sluncem a poškozením tak může být mnohem větší, než byste očekávali a může silně ovlivnit vzhled a kvalitu vlasů.

Ochrana před UV zářením 

Odborníci doporučují své vlasy chránit sprejem s ochranným SPF faktorem. Neznamená to ovšem, že byste si měli do vlasů stříkat svůj opalovací krém či olej. Je třeba sáhnout po přípravku určeném přímo na použití na vlasy. Tyto spreje jsou vhodné i jako ochrana pokožky pod vlasy před rakovinou kůže, protože tato choroba se nevyhýbá ani oblasti skalpu.

Jak vysoký by ochranný faktor měl být?

Platí to samé jako u opalovacích krémů, čím vyšší, tím lepší...

Také pigment obsažený ve tmavých vlasech dokáže „odfiltrovat“ poškození lépe, než je tomu u pigmentu ve světlých vlasech. Pigment působí proti porušení proteinů, při němž dochází k poškození vlasu. Toto odfiltrování je důvodem, proč se naše vlasy při dlouhodobém pobytu na slunci zesvětlí.

Image 2

Vlasy jako vodník

Koupání k létu neodmyslitelně patří. Jenže pokud zvolíte bazén, může se snadno stát, že vaše vlasy chytí nazelenalý odstín. Nejčastěji tento problém postihuje zesvětlené vlasy, nicméně zelenkavou barvu mohou „chytit“ i vlasy přírodně světlé.

Kde se bere?

Na vině není pouze chlór, ale také měď, která se ve vodě nachází. Znáte přece onu zelenou patinu, kterou měď chytá například jako rámeček na obrazy. Molekuly chlóru jsou uvězněny ve vlasech a oxidují kovy, které se ve vodě nacházejí ve stopovém množství. A je to právě zoxidovaná měď, která mění barvu vlasů do zelených odstínů.

Co nám způsobuje chlór ve vlasech?

Chlór ovšem vlasy ničí i jinak než nežádoucím odstínem. Svrchní vrstvy vlasové kutikuly mají strukturu podobnou taškám na střeše a působením chlóru začínají nadzdvihávat. To umožní chlorované vodě proniknout až do jádra vlasů, které jsou pak křehké a třepí se.
Sami jste si určitě všimli, že se v létě vlasy třepí výrazně víc, než v jiném období. Nejvíce postiženy jsou pak logicky vlasy barvené, odbarvené či chemicky rovnané.

S koupáném souvisí i další věc, která vlasům moc nesvědčí ...

Hrubé česání, kartáčování nebo fénování?

Hrubé rozčesávání vlhkých vlasů může způsobit jejich vypadávání rovnou od kořínků, a to už nemluvíme o tom, že dochází také k lámání vlasů. Odborníci proto na pročesávání vlhkých vlasů doporučují používání hřebenu s širokými mezerami mezi zuby. Vlasy také nikdy nedrhněte ručníkem, abyste je vysušili!

Je tedy jasné, že je po létě třeba sjednat pro vlasy nápravu ... 

Krásné, husté vlasy by chtěl mít asi každý. Jenže matka příroda nebyla, co se vlasů týče, ke každému stejně štědrá. Pojďme se podívat, jak můžete svým kadeřím pomoci stravou ... 
více
Padají vlasy ze stresu nebo kvůli hormonům, či lékům které bereme? Má vliv na padání vlasů antikoncepce
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup