603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Příznaky rakoviny prsu

Největší nebezpečí karcinomu prsu je, že v počátečních stádiích nádor nebolí ani nevykazuje žádné zjevné příznaky. Včasná diagnóza je však stěžejní a značně zvyšuje šanci na úspěšné vyléčení ... 

Image 1

Co je rakovina prsu?

Rakovina prsu (mléčné žlázy - mammy) je maligní nádorové onemocnění postihující v naprosté většině případů ženy. Muži tvoří cca 1 % postižených. U žen představuje tedy nejčastější nádor a to celou čtvrtinu všech zhoubných nemocí. Každá osmá, až desátá žena onemocní. Nejvíce se objevuje před nástupem menopauzy, ale i toto není podmínkou.

Existuje řada faktorů, které jsou spojeny se zvýšeným rizikem vzniku karcinomu prsu.

Nejdůležitější faktory:

 • Genetické
  Ve vývoji karcinomu prsu se uplatňuje jako u většiny ostatních nádorových onemocněních dědičnost. Tyto nádory bývají velice často oboustranné (na obou prsech). Zvýšené riziko je hlavně u přímých příbuzných ženského pohlaví (matka, sestra, dcera), nebo v rodinách, kde se kumulují různé druhy nádorů v rámci tzv. syndromů (Li-Fraumeni syndrom, Cowdenův syndrom). Další geny, které v současné době hrají svou roli nejen při vzniku rakoviny prsu, ale díky tomu právě i v její diagnostice, jsou geny BRCA 1 a BRCA 2.

Nejčastěji se rakovina prsu a vaječníků objevuje u žen mezi 50. a 60. rokem života, u nádorů ovlivněných dědičnými dispozicemi ale již mnohem dříve, zpravidla po 30. narozeninách. Proto nepodceňujte toto zákeřné onemocnění a nechte své geny BRCA (BReast CAncer) otestovat!

 • Věkové
  Nad 25 let se tyto nádory vyskytují ojediněle, jejich incidence začíná výrazně stoupat v období kolem 30. roku a 75 % nádorů se objevuje ve věku nad 45 let. Z tohoto důvodu je nezbytné každá 2 roky absolvovat mamografické vyšetření.
 • Hormonální
  U 25 % žen se jedná o dlouhodobé působení ženských pohlavních hormonů (estrogenů) na prsní žlázu. Především jsou ohroženy ženy, které po menopauze nebo po operaci dělohy či vaječníků (předčasná menopauza) užívají hormonální substituci, protože jejich pohlavní orgány přestanou produkovat estrogeny, které jsou důležité pro řadu jiných funkcí v těle (zabraňují osteoporóze/řídnutí kostí). Ženy po menopauze užívají hormonální substituci také pro lepší psychické naladění a duševní pohodu. Na druhou stranu je hormonální substituční léčba nevýhodná z hlediska rizika karcinomu prsu a trombózy. Samotné estrogeny by také mohly zapříčinit vznik karcinomu dělohy.
 • Nutriční
  K rizikovým faktorům patří také obezita a nadbytek tuků v potravě (nasycené mastné kyseliny, které jsou obsaženy například v másle, živočišných tucích, tučných sýrech, majonéze).
 • Zevního prostředí
  Klasickými faktory jsou kouření a nedostatek pohybu.

Některé hormonální a genetické změny jsou zodpovědné také za některá benigní (nezhoubné) onemocnění prsu, jako jsou cysty (fibroepiteliální cystická dysplazie). Tato dysplazie je přednádorovým stavem s výrazně vyšším rizikem vzniku karcinomu. Ale pozor, ne všechny cysty na prsou patří do kategorie fibroepiteliální cystická dysplazie.

Méně významnými, avšak pro lékaře někdy upozorňujícími faktory jsou: častá menstruace, pozdní menopauza, bezdětná žena, vyšší věk při prvním porodu, užívání hormonální antikoncepce a nadměrná zátěž ionizujícím zářením (rentgenové, záření gama).

Příznaky rakoviny prsu

Mezi nejčastější pozorovatelné příznaky rakoviny prsu patří:

 • Bulka v prsu
  Jakákoliv (většinou nebolestivá) bulka či tvrdý útvar v prsu
 • Viditelné změny na prsu
  Změna tvaru nebo velikosti prsu
 • Výtok z bradavky
  Krvavý výtok či dlouhodobé mokvání bradavky
 • Změny na bradavce
  Deformace nebo vtahování bradavky
 • Změny na kůži
  Vtažení, podráždění, zarudnutí, různé změny barvy kůže
 • Bolestivost
  U bradavky, její části, případně u celého prsu
 • Otok
  Projevuje se většinou otokem celého prsu
 • Změny v podpaží
  Může se objevit zduření, případně bulka v podpaží

Nezapomeňte, je nutné samovyšetřování prsu a pravidelné kontroly u odborného lékaře!

Veškeré další informace a klinické studie byly odstraněny na základě Nařízení EU ...


Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...
Rakovina prsu je nejčastějším závažným nádorovým onemocněním u žen a její výskyt stále stoupá. Většina případů s odhalením karcinomu v raném stádiu má díky současným léčebným postupům vysokou šanci na úplné vyléčení, proto je u rakoviny prsu včasná diagnostika naprosto stěžejní ...
více
Prsní karcinom je zhoubný nádor, který v počáteční fázi je nehmatný a nezpůsobuje žádné zdravotní potíže ...
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Máte problémy s řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech odlupující se pokožku?
Více info zde ...

S nemocemi je to stejné jako s ledovcem, nad hladinou je vidět jen daleko menší část, než se skrývá pod hladinou. Program detoxikace znamená zjednodušeně odstraňování jedů, toxinů. Tyto látky vyvolávají v našem organismu vážné zdravotní komplikace. Nepřetěžujte Váš vnitřní detoxikační systém a udržujte jej v čistém a kvalitním stavu. Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup