603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Příčina vzniku žaludečních vředů

Výskyt žaludečních vředů se v populaci zvyšuje. Stojí za tím hlavně současný způsob života. Všudypřítomné stresové faktory, nesprávně sestavený jídelníček a hlavně také bakteriální infekce Helicobacterem pylori.
Dochází k poškození sliznice, oslabení ochranných složek ve prospěch těch dráždivých, sliznici poškozujících. Rozvíjí se zánět, gastritida, na sliznici se mohou utvořit vředy. Mohou i perforovat a ohrozit pacienta, a navíc může též dojít k rozvoji rakovinného bujení v terénu zánětu a vředů.

Image 1

Co jsou žaludeční vředy?

Žaludeční vřed (peptický) je zánětlivé onemocnění, při kterém vzniká hluboké narušení sliznice žaludku. O žaludečním vředu mluvíme tehdy, když defekt narušuje sliznici, podslizniční vazivo a svalovou vrstvu žaludku. Peptický vřed je nutné odlišit od pouhého povrchového defektu sliznice, tzv. eroze.

Příčiny vzniku 

Stěna žaludeční sliznice je poškozena přímým působením kyseliny chlorovodíkové z žaludeční šťávy. V takovém případě přichází kyselina chlorovodíková do přímého styku s žaludeční sliznicí a poškozuje ji. Vytvoří se okrouhlé hluboké ložisko různých velikostí. Zdravá sliznice žaludku je chráněná vrstvou hlenu. Snížením tvorby tohoto hlenu (mucinu), může dojít k poškození sliznice.

Příčiny vzniku žaludečního vředu:

 • Infekce bakterií (Helicobacter pyroli)
  Bakterie narušuje ochrannou vrstvu sliznice. Disponuje enzymem, tzv. ureázou, pomocí které rozrušuje ochranný hlen na sliznici a tím se snadněji může pohybovat. 
 • Polékové vředy
  Nesteroidní protizánětlivé léky analgetika, včetně kyseliny salicylové (Ibalgin, Brufen, Aspyrin, Acylpyrin, Anopyrin ...) 
 • Vředy z akutního stresu
  Cestou vyplavených glukokortikoidů, které jsou pro zvládání stresových situací nezbytné. 
 • Zollinger-Ellisonův syndrom
  Nadměrná produkce hormonu (gastrinu)
 • Stravovací návyky
 • Alkohol a kouření 

Příznaky žaludečního vředu

Příznaky žaludečního vředu nejsou příliš charakteristické, proto jeho diagnóza je náročná. Nejčastěji se vyskytuje v malém ohbí žaludku. Čím je vřed výše, tím dříve po jídle se dostaví bolest v žaludku, ale může se vyskytnou i nalačno.

Image 2

Další příznaky:

 • Nechutenství
 • Nevolnost
 • Zvracení a průjem s možností výskytu krvácení (hemateméza)
 • Tmavá stolice v důsledku natrávení krve (meléna)

Pro správnou diagnostiku se přihlédne na klinické projevy a provede endoskopické vyšetření (gastroskopie tj. ústy se přivede při místním znecitlivění hadicová kamera opatřená světlem s přenášením obrazu vizuálního náhledu na obrazovku lékaře. Během tohoto vyšetření se mohou odebrat vzorky z postižené oblasti pro histologické vyšetření a průkaz bakterie Helicobacter pyroli). 

Vědci se rozhodli zodpovědět tuto otázku za pomoci vitální houby Reishi, jež je po tisíciletí úspěšně využívána při lidovém léčitelství a mnoha patologických stavů v tradiční čínské medicíně. Prokázali, že má výrazný ochranný a hojivý vliv na poškozenou žaludeční sliznici ...

Veškeré další informace a klinické studie byly odstraněny na základě Nařízení EU ...


Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...

Shiitake (Lentinula edodes) patří mezi asijské vitální houby, která se díky svým účinkům rozšířila po celém světě. Je hojně využívána v rámci tradiční čínské medicíny ... 
více
Dlouhodobé střevní obtíže, jakými jsou i nespecifické střevní záněty jako Crohnova nemoc či ulcerózní kolitida, jsou vážné, mnohdy velmi omezující a invalidizující nemoci.
více
Vitální houby jsou známé svými výraznými léčivými účinky. Jsou nositeli vitality a energie, ochraňují a posilují mnohé orgány, hlavně pak podporují imunitní systém, a to nejen k aktivitě, ale také jej dokáží tlumit. Přičemž právě aktivace imunitního systému je potřebná při nádorových onemocněních. Nejinak je tomu u Coriolu.
Polysacharid krestin z něj extrahovaný je využíván i v klinické praxi, kdy je používám jako adjuvantní terapie při léčbě mnoha typů rakovin.
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup