603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Příčina vzniku žaludečních vředů

Výskyt žaludečních vředů se v populaci zvyšuje. Stojí za tím hlavně současný způsob života. Všudypřítomné stresové faktory, nesprávně sestavený jídelníček a hlavně také bakteriální infekce Helicobacterem pylori ... 

Image 1

Co jsou žaludeční vředy?

Žaludeční vřed (peptický) je zánětlivé onemocnění, při kterém vzniká hluboké narušení sliznice žaludku. O žaludečním vředu mluvíme tehdy, když defekt narušuje sliznici, podslizniční vazivo a svalovou vrstvu žaludku. Peptický vřed je nutné odlišit od pouhého povrchového defektu sliznice, tzv. eroze.
Stěna žaludeční sliznice je poškozena přímým působením kyseliny chlorovodíkové z žaludeční šťávy. V takovém případě přichází kyselina chlorovodíková do přímého styku s žaludeční sliznicí a poškozuje ji. Vytvoří se okrouhlé hluboké ložisko různých velikostí. Zdravá sliznice žaludku je chráněná vrstvou hlenu. Snížením tvorby tohoto hlenu (mucinu), může dojít k poškození sliznice.

Příčiny vzniku žaludečního vředu:

 • Infekce bakterií (Helicobacter pyroli)
  Bakterie narušuje ochrannou vrstvu sliznice. Disponuje enzymem, tzv. ureázou, pomocí které rozrušuje ochranný hlen na sliznici a tím se snadněji může pohybovat. 
 • Polékové vředy
  Nesteroidní protizánětlivé léky analgetika, včetně kyseliny salicylové (Ibalgin, Brufen, Aspyrin, Acylpyrin, Anopyrin ...) 
 • Vředy z akutního stresu
  Cestou vyplavených glukokortikoidů, které jsou pro zvládání stresových situací nezbytné. 
 • Zollinger-Ellisonův syndrom
  Nadměrná produkce hormonu (gastrinu)
 • Stravovací návyky
 • Alkohol a kouření 

Příznaky žaludečního vředu

Příznaky žaludečního vředu nejsou příliš charakteristické, proto jeho diagnóza je náročná. Nejčastěji se vyskytuje v malém ohbí žaludku. Čím je vřed výše, tím dříve po jídle se dostaví bolest v žaludku, ale může se vyskytnou i nalačno.

Další příznaky:

 • Nechutenství
 • Nevolnost
 • Zvracení a průjem s možností výskytu krvácení (hemateméza)
 • Tmavá stolice v důsledku natrávení krve (meléna)

Pro správnou diagnostiku se přihlédne na klinické projevy a provede endoskopické vyšetření (gastroskopie tj. ústy se přivede při místním znecitlivění hadicová kamera opatřená světlem s přenášením obrazu vizuálního náhledu na obrazovku lékaře. Během tohoto vyšetření se mohou odebrat vzorky z postižené oblasti pro histologické vyšetření a průkaz bakterie Helicobacter pyroli). 

Veškeré další informace a klinické studie byly odstraněny na základě Nařízení EU ...


Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...

Tato internetová stránka je koncipována pro vzdělávací program našich kurzů.

Nastolte rovnováhu ve Vašem organismu a začněte očistou střeva! Posílíte tím imunitu vašeho organismu, jako celku ...
více
Vitální houby jsou známé svými výraznými účinky. Jsou nositeli vitality a energie, ochraňují a posilují mnohé orgány, hlavně pak podporují imunitní systém, a to nejen k aktivitě, ale také jej dokáží tlumit ...
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Máte problémy s řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech odlupující se pokožku?
Více info zde ...

S nemocemi je to stejné jako s ledovcem, nad hladinou je vidět jen daleko menší část, než se skrývá pod hladinou. Program detoxikace znamená zjednodušeně odstraňování jedů, toxinů. Tyto látky vyvolávají v našem organismu vážné zdravotní komplikace. Nepřetěžujte Váš vnitřní detoxikační systém a udržujte jej v čistém a kvalitním stavu. Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup