603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Maitake zabíjí enteroviry

Maitake (Grifola frondosa) je dřevokaznou chorošovitou houbou, která má domovinu v Asii. Může dorůstat velkých rozměrů i 20 kg. Zvláště ve své domovině je velmi ceněna pro své zdraví posilující účinky. Je součástí tradiční čínské medicíny.

Image 1

Využití Maitake

  • Doplňková terapie pro diabetes II. typu
  • Napomáhá při odstranění řídnutí kostí
  • Protivirové účinky
  • Doplňková terapie při nádorovém onemocnění ...

Enteroviry a poškození imunity

Nebezpečí infekce enteroviry nehrozí jen v podmínkách omezených hygienických možností, ale i při znečištění zdrojů pitné vody.  Jsou zaznamenány výskyty v souvislosti s koupáním v přírodě. Kromě řek, rybníků, jezer může být enteroviry zamořena i mořská vody v blízkosti přelidněných pláží.
Enteroviry jsou velmi rezistentní k vlivům zevního prostředí i k některým dezinfenčním prostředkům. Ve vodě vydrží aktivní po řadu měsíců.  Z těchto vlastností vyplývá, že nákaza není podmíněná stykem s nemocným, ale může být zprostředkována kontaminovanou potravou nebo vodou.  

Účinky Maitake jsou opakovaně prokazovány a zkoumány v různých studiích, ať už na buněčných kulturách, laboratorních zvířatech či v klinických studiích, kde figurují dobrovolníci.


Maitake a enteroviry - studie

Pro odbornou veřejnost (klinická studie)

Tato studie se zaměřila na protivirové účinky Maitake, a to proti enterovirům. Jak již název viru napovídá, jedná se o viry s afinitou k trávicímu systému ...

Image 2

Způsobuje průjmy, ale zrovna tento typ enterovirus 71 je agresivnější a může mít na svědomí herpangíny, záněty srdečního svalu i srdečního obalu (myokarditidy, perikarditidy), záněty mozku (encefalitidy), akutní respirační stavy s horečkami, kdy mohou být napadeny i periferní nervy a dochází ke stavu připomínající infekci poliovirem. Infekce často probíhají v epidemiích. U oslabených, starších si malých dětí pak může tento virus vést i k úmrtí.

Z Maitake byl extrahován heteropolysacharid, který byl označen jako GFP1 (jeho hlavní řetězec je 1,6-β-d-glukan, ve větvení je 1,3-α-d-fucopyranosyl). GFP1 byl testován, zda má aktivitu proti enteroviru 71. Proto jej přidali ke kultuře s tímto virem. Ukázalo se, že GFP1 blokuje replikaci viru, tedy jeho množení. Snižuje expresi gemonické RNA syntázy, která by dále podporovala syntézu virové RNA. U nakažených buněk pak GFP1 navozuje apoptózu, programovanou smrt, zabraňuje štěpení proapoptotických molekul, které jsou štěpeny právě v přítomnosti enteroviru, aby nemohly vykonávat svou funkci, v tomto případě navodit v buňce smrt.
Tím se vir dále nešíří z buňky na buňku. Navíc také posiluje imunitní systém, který si pak s infekcí lépe poradí.

Z pokusů vyplývá, že heteropolysacharid extrahovaný z Maitake dokáže zabraňovat množení enteroviru a jeho šíření v organismu (zdroj Mycomedica.cz).

Zdroj: Structural characterization and antiviral activity of a novel heteropolysaccharide isolated from Grifola frondosa against enterovirus 71. 2016;144:382-9.

Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...

Mohly by extrakty z medicinálních hub posílit váš imunitní systém více, než vitamíny C a D?
Imunitní systém nás chrání proti infekcím a nemocem, protože dokáže identifikovat a zabíjet patogeny a nádorové buňky. Zbavuje organismus toxinů. Objeví začínající problémy způsobené viry i červy a dokáže rozlišovat mezi zdravými buňkami a potencionálními útočníky. Jinými slovy, je to systém, který se o nás komplexně stará.
více
Funkční obranyschopnost je základem našeho přežití. Víte jaké vitamíny a minerály Vám nesmí chybět?
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup