603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Maitake a střevní obtíže

Dlouhodobé střevní obtíže, jakými jsou i nespecifické střevní záněty jako Crohnova nemoc či ulcerózní kolitida, jsou vážné, mnohdy velmi omezující a invalidizující nemoci.

Image 1

Příčina jejich vzniku není doposud přesně zmapovaná. Jejich průběh je ovšem založen na zvýšené aktivitě imunitního systému. Ve střevě probíhá zánět, který s sebou přináší obtíže v podobě bolestí břicha, průjmů, ale i slabostí, únavy či teplot a mimostřevních příznaků. Tyto se manifestují na kůži, ale i vnitřních orgánech a jejich obalech. V tomto případě je tedy vhodné zmírnit aktivitu imunitního systému. K tomuto účelu se vědci rozhodli zkoumat účinek extraktu z Maitake na imunitní systém v případě pacientů se střevními záněty.

U těchto pacientů bývá zvýšená koncentrace prozánětového cytokinu TNF-alpha, klasická léčba se tedy zaměřuje na blokování tohoto cytokinu pomocí vytvořené protilátky. Extrakt z Maitake by však mohl ovlivnit jeho tvorbu, nejen ho blokovat, a tím by mohl napomoci ke snížení aktivity nemoci, či dokonce k její léčbě.

Příznaky Crohnovy choroby

Crohnova choroba je autoimunitního charakteru. Je to chronické zánětlivé onemocnění, které se může projevit v jakékoli části trávícího ústrojí. Nejčastěji v oblasti spojení tenkého a tlustého střeva. Počátek této nemoci může aktivovat jakákoliv bakteriální nebo virová infekce. Projevuje se bolestí břicha a průjmem, vzácněji krví ve stolici. Dochází ke vzniku hlubokých vředů a tím sliznice v místě postižení má sníženou schopnost střeva vstřebávat živiny z jídla.

Nemoc probíhá v chronických fázích:

 • Období aktivní nemoci (vzplanutí)
 • Období bez obtíží

V období aktivního stavu se nemocný potýká s:

 • Bolestmi břicha
 • Mírnými teplotami
 • Dlouhodobými průjmy (období hubnutí)
 • Zvracení a křeče
 • Zácpa a krev ve stolici
 • Slabost a únava

Pokud se příznaky vyskytují několik dní, navštivte lékaře pro podstoupení potřebného rengenového/kolonoskopického vyšetření.

Mohou vyskytnout i jiné příznaky:

 • Bolesti kloubů
 • Zánět podkoží
 • Žlučové nebo ledvinové kameny

Prevence a léčba

Před Crohnovou nemocí se nemohou lidé zatím nijak chránit. Nebyl nalezen prozatím žádný spouštěcí faktor. Pravděpodobně mohou tuto nemoc způsobovat potraviny s velkým množstvím rafinovaných (bílých) cukrů a bez dostatku vlákniny.
Velice obezřetně se musí přistupovat k užívání antibiotik, antirevmatik (Brufen, Acylpyrin), hormonální antikoncepce, ale i kouření a alkohol. Součástí léčby mimo léků (kortikoidy) je i změna jídelníčku s dostatečným energetickým příjmem a zastoupením důležitých nutričních složek.


Maitake a Crohnova choroba - studie

Pro odbornou veřejnost (klinická studie)

Pro pokus byl vytvořen model, v němž se využily střevní rakovinné buňky kultivované s monocyty, ale i model zahrnující krysy.

Image 2

V této buněčné kultuře došlo k výraznému poklesu adheze, tj. přilnutí, monocytů k rakovinným buňkám, které je zprostředkováváno i pomocí TNF-alpha. Pokles adheze šel ruku v ruce se snížením exprese dalších cytokinů, jakými byly MCP-1 a IL-8, jež také hrají významnou roli v patologii střevního zánětu.
Po podání extraktu došlo i ke snížení koncentrace kyslíkových radikálů vznikajících po působení TNF-alpha a aktivity transkripčního faktoru NF-kappaB. Tento transkripční faktor zodpovídá za aktivaci/transkripci genů kódujících TNF-alpha. Z pokusů in vitro se tedy jeví, že extrakt z Maitake snižuje syntézu TNF-alpha.

V případě pokusů na krysách trpících střevním zánětem po podání trinitrobenzen sulfonové kyseliny vedlo užívání extraktu po dobu 5 dní ke snížení ztráty hmotnosti, poškození střeva bylo méně výrazné, snížila se aktivita myeloperoxidázy a dle předpokladů i exprese TNF-alpha ve střevní tkáni. Tyto účinky jsou velmi podobné těm, které má i podávání běžně používaného léku 5-aminosalicylové kyseliny.

Pokusy in vitro i in vivo prokázaly, že extrakt z Maikate je schopen ovlivnit střevní zánět. Snížit zánětovou odpověď i pomocí regulace exprese prozánětového cytokinu TNF-alpha. Je tedy otázkou, zda se tyto závěry budou dále zkoumat tak, aby se mohlo přistoupit i ke klinickému využití extraktu z Maitake v léčbě střevních zánětů (zdroj Mycomedica.cz).

Zdroj: Lee JS, Park SY, Thapa D, Choi MK, Chung IM, Park YJ, Yong CS, Choi HG, Kim JA. Grifola frondosa water extract alleviates intestinal inflammation by suppressing TNF-alpha production and its signaling. Exp Mol Med. 2010 Feb 28;42(2):143-54.

Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...

Agaricus blazei Murill (AbM) je vitální houbou, která pochází z pralesů jižní Ameriky, kde je využívána domorodými obyvateli k lidovému léčitelství u mnoha zdravotních obtíží. Díky svým účinkům se rozšířilo povědomí o ní po celém světě ... 
více
Výskyt žaludečních vředů se v populaci zvyšuje. Stojí za tím hlavně současný způsob života. Všudypřítomné stresové faktory, nesprávně sestavený jídelníček a hlavně také bakteriální infekce Helicobacterem pylori.
Dochází k poškození sliznice, oslabení ochranných složek ve prospěch těch dráždivých, sliznici poškozujících. Rozvíjí se zánět, gastritida, na sliznici se mohou utvořit vředy. Mohou i perforovat a ohrozit pacienta, a navíc může též dojít k rozvoji rakovinného bujení v terénu zánětu a vředů.
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup