603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Cordyceps a zlepšení stavu po mozkové mrtvici

Cordyceps je houbou, jejíž domovina je ve vyšších nadmořských výškách Tibetu a Číny. Jedná se o houbu rostoucí paraziticky, dostane se na povrch hmyzu, larvy a postupně se jím živí, až vyplní celou jeho skořápku. Tato houba je velmi ceněná v tradiční čínské medicíně. Ale pozornost jí věnují i vědci.

Image 1

Využití Cordycepsu

 • Přispívá k posílení normálního imunitního systému 
 • Mírnit reakce imunity v případě zánětu a alergií
 • Přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem 
 • Posiluje fyzickou i mentální stránku
 • Přispívá k normálnímu stavu cholesterolu v krvi
 • Brání rozvoji nádorových buněk 
 • Zabíjet mnohé viry, bakterie, houby a parazity

Co je mozková mrtvice?

Mrtvice (iktus, cévní mozková příhoda (CMP)) je akutní onemocnění, během kterého dochází k nervovému poškození.

Je způsobená:

 • Přerušením krevního zásobení některé části mozku
  Přerušení okysličení krve do mozku je způsobeno trombem, který "uzavře" cévu (mozková embolie). Je to tedy selhání mozkového krevního oběhu. Následkem není pouze ztráta soběstačnosti, ale dlouhodobá rehabilitace, poruchy pohybu, řeči, myšlení, ale i zraku ...
 • Vlivem krvácení (hemoragie)
  Někdy vyžaduje i léčbu chirurgickou. V takto postižené části mozku dochází k poruše fukce mozkových buněk projevující se náhlým vznikem příznaků mrtvice.
 • Tranzitorní ischemická ataka (TIA, "mini" mozková mrtvice
  Může se objevit dny, týdny nebo měsíce před skutečnou (velkou) mozkovou mrtvicí, nebo vymizí rozpuštěním ucpávky v tepně, bez trvalých následků.

Rizikové faktory

 • Uzávěr přívodové mozkové tepny krevní sraženinou (trombózou)
  Vyvíjí se na sklerotickém plátu cévní stěny, nebo vmetky (emboly) z krevních sraženin na sklerotických plátech cév a srdce.
 • Nemoci s poruchou srdečního rytmu
  Lidé s onemocněním srdce mají vyšší riziko vzniku mozkové mrtvice. Fibrilace síní, která způsobuje nepravidelný puls, je významným rizikovým faktorem mozkové mrtvice.

Image 2

 • Vysoký krevní tlak (hypertenze)
  Vysoký krevní tlak (140/90 mm Hg a vyšší) je potřebné léčit
 • Cukrovka (úplavice cukrová, diabetes mellitus)
  Osoby s cukrovkou mají zvýšené riziko mozkové mrtvice. Lidé s cukrovkou mají také často vysoký krevní tlak, vysoké hladiny krevních tuků (cholesterolu) a někteří mají také nadváhu. To vše jsou faktory, které dále zvyšují riziko mozkové mrtvice. 
 • Porucha tukového metabolismu
  Vysoká hladina tuků (cholesterolu) je významným rizikovým faktorem nejen mozkové mrtvice, ale i dalších kardiovaskulárních onemocnění. Je nutná úprava stravovacích návyků.
 • Kouření
  Nikotin a oxid uhelnatý v cigaretovém kouři snižují množství kyslíku ve Vaší krvi. Rovněž poškozují stěnu cév a zvyšují riziko vzniku ucpávek (trombů).

Tabák zabije až polovinu svých uživatelů!

U více než 250 sloučenin obsažených v tabákovém kouři byla prokázána škodlivost. Víc než 50 z nich prokazatelně způsobuje rakovinu. Neexistuje žádná bezpečná hladina pro dýchání vzduchu s tabákovým kouřem u těch, kdo jsou vystaveni pasivnímu kouření (pobývají v zakouřeném prostředí, ale sami nekouří).

Nikotin je „tvrdá“ droga, je silně návykový a způsobuje fyzickou závislost ...

 • Nadváha, obezita a nedostatek pohybu
  Kombinace obou faktorů zvyšuje pravděpodobnost vysokého krevního tlaku, vysoké koncentrace tuků (cholesterolu) v krvi, cukrovky, onemocnění srdce a také mozkové mrtvice.
 • Konzumace alkoholu
  Zvyšuje krevní tlak a tím i riziko mozkové mrtvice.


Cordyceps a mozková mrtvice - studie

Pro odbornou veřejnost (klinické testy)

Jedním z jejích dalších účinků je i protiischemický, tento se blíže rozhodli prozkoumat autoři této studie.
Jejich práce byla založena na zjištění účinnosti použití standardizovaného preparátu s názvem WIB801C z Cordycepsu, jehož hlavní složkou je cordycepin, pro léčbu mozkové ischemické příhody, mozkové mrtvice.

Image 3

Preparát z Cordycepsu byl nejprve kultivován společně s krysími mikrogliemi (přidán k buněčné kultuře mikroglií), což jsou buňky mozku podobné krevním makrofágům, aby se zjistilo, zda je preparát antichemotaktický, zda odpuzuje tyto buňky, tedy neláká je.

Pak se u krys vyvolala ischemie mozku s následným obnovením průtoku krve nebo ischemie permanentní. Krysám byl podáván WIB801C, a to v době tři hodiny a 8 hodin po vyvolání ischemie. Sledovala se velikost poškozené mozkové tkáně, rozsah otoku, velikost infarktu, počet imunitních buněk, které se do mozkové tkáně dostaly, byly „přilákány“ a posilují zánětlivou odpověď, která je pro mozek destruktivní, neurologický deficit u krys vyvolaný mrtvicí i dlouhodobé přežití takto postižených krys. Ukázalo se, že WIB801C nepřitahuje migroglie/makrofágy, což je žádoucí, neboť to by zvýšilo zánět a poškození mozkové tkáně.
V případě krys, kterým byl po mrtvici podáván Cordyceps, u krys, u nichž byl obnoven průtok krve, nedošlo k výraznější infiltraci poškozené mozkové tkáně buňkami imunitního systému, nerozvinul se tedy výrazný zánět. Tyto krysy také měly mnohem menší ložisko poškození i otok mozku, ačkoli byla uzavřena a následně uvolněna stejná tepna a ve stejném rozsahu jako u WIB801C neléčených krys. Byla též mnohem méně narušena hematoencefalická bariéra.
Je tedy jen logické, že ani následky mozkového infarktu nebyly pro krysy tak fatální, jejich neurologický deficit byl podstatně menší než u neléčených krys s mrtvicí. V lepším stavu byly i krysy, jimž nebyla mozková tepna zprůchodněna, pokud jim byl podáván WIB801C, prodloužilo to jejich život.

Z výsledků je jasné, že připravený preparát skutečně účinkuje v případě mozkových mrtvicí, zlepšuje stav postižených. Pokud se dostane do dalších pokusů, které opět potvrdí činnost, mohli bychom se dočkat i klinických studií v lékařské praxi (zdroj Mycomedica.cz).

Zdroj: Hwang S, Cho GS, Ryu S, Kim HJ, Song HY, Yune TY, Ju C, Kim WK. Post-ischemic Treatment of WIB801C, Standardized Cordyceps Extract, Reduces Cerebral Ischemic Injury via Inhibition of Inflammatory Cell Migration. J Ethnopharmacol. 2016 Mar 29. pii: S0378-8741(16)30166-0.

Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...

Ginkgo biloba (jinan dvoulaločný) je známé svou schopností zlepšovat prokrvení mozkové tkáně a snižovat oxidativní stres. Podobně je na tom i Coriolus ... 
více
Jinan dvoulaločný je starobylý strom, který se vývojově takřka nezměnil po 200 milionů let. Jedná se v podstatě o živou fosílii ... 
více
Enoki (penízovka sametonohá) je drobnější houba, ale přesto se v ní skrývá velká síla. Je rozšířená po celém světě, roste u kmenů stromů či pařezů v trsech a vzhledem k poptávce je i pěstována „ve velkém“. Tato houba je totiž nositelkou mnoho složek, které mají účinky pozitivně ovlivňující lidské zdraví.    
více
Mnoho lidí se trápí špatnou náladou, nedostatkem energie, nebo dokonce depresí. Proč se ale soužit, když je často možné tyto nedostatky vyřešit příjmem vhodných vitamínů a minerálů?
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup