603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00
Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89

19 důvodů, proč padají vlasy

Možností, proč vaše kštice není, co bývala, je spousty. Některé z nich by vás navíc ani nenapadly.

Image 1

1. Příliš vitamínu A

Používáte-li dlouhodobě doplňky stravy či léky s vysokým obsahem vitamínu A, může jejich konzumace spustit problém s vypadáváním vlasů. Ale nebojte se, nejedná se o nevratnou změnu. Pokud příjem vitamínu A opět snížíte, vlasy by se měly vrátit k normálnímu růstu.

2. Nedostatek bílkovin

Příliš vitamínu A může způsobit padání vlasů, stejně tak jako příliš málo bílkovin. Dodáváte-li jich do těla málo, organismus vyšle signál a pozmění distribuci bílkovin, jednoduše „ukončí“ či zpomalí růst vlasů a to v období dvou až tří měsíců od deficitu.

3. Fyzické trauma

Operace, narkóza, autonehoda nebo nemoc může způsobit dočasnou ztrátu vlasů. V tomto případě se jedná o telogenní effluvium. Každý vlas má naprogramovaný svůj životní cyklus (fáze růstu, klidu a výpadku). Když člověk zažije výrazně stresovou událost, může narušit životní cyklus vlasu a tím posunout do fáze výpadku více vlasů najednou. Nejčastěji se ztráta objevuje zhruba v období tří až šesti měsíců.

4. Dědičnost a hormony

Asi dva ze tří mužů do věku 60 let zažijí ztrátu vlasů, většinou kvůli mužské alopecii. Tento typ ztráty vlasů je způsoben dílem dědičností a dílem mužskými pohlavními hormony. Vlasy ustupují na skráních, vytváří tzv. „kouty na hlavě“ a zanechávají linii vlasů ve tvaru písmene M. U žen nedochází k ústupu linie vlasů, spíše k viditelnému řídnutí vlasů.

Co s tím? 

Objednejte se ihned na odbornou trichologickou konzultaci! Zjistíme příčinu vašeho problému a pomůžeme vám s jeho řešením.

5. Stres

Nejen extrémní fyzická zátěž, ale i stres může způsobit ztrátu vlasů. Jsou popsány případy plešatění při rozvodech, po smrti blízké osoby nebo během péče o stárnoucí rodiče. Častěji se ovšem děje to, že stres sám o sobě ztrátu vlasů nezpůsobí, ale znásobí již přítomný problém v organismu. Potom vlasy padají s dvakrát takovou intenzitou.

Image 2Krevní řečiště (erytrocyty/červené krvinky)

6. Anémie

Nejčastějším typem anémie je ta způsobená nedostatkem železa, či jiných vitamínů, minerálů. Zároveň je to ale jedna z nejlépe napravitelných příčin ztráty vlasů. A nezapomeňte, špenát není to, co vás spasí. Ona totiž anémie není nic příjemného, kromě nedostatku vlasů patří mezi její symptomy i únava, zašedlá pleť, bolesti hlavy, závratě a studené ruce a nohy.

7. Hypotyreóza  

Hypotyreóza je lékařský termín pro sníženou funkci štítné žlázy. Tato žláza umístěná v krku produkuje hormony, které jsou zodpovědné za metabolismus stejně jako za růst a rozvoj. Pokud hormony produkuje nedostatečně, může přispívat k vypadávání vlasů. 

8. Nedostatek vitamínů

Nemusíte být nutně vegany či vegetariány a stejně vám nedostatek vitamínů může hrozit. Stačí dodat tělu dostatek příslušných vitamínů a vlasy růst. Pokud se vám nechce do doplňků stravy, doplňte vitamíny stravou bohatou například na ryby, maso či mléčné produkty.

9. Autoimunitní onemocnění

Alopecie areata je lékařský název pro autoimunitní onemocnění projevující se právě ztrátou vlasů. V organismu panuje chaos a imunitní systém vidí vlasy jako cizorodá tělesa, tudíž se jich snaží zbavit. V tomto případě vypadávají ve shlucích a léčba není zcela jednoduchá. V tomto případě je nezbytné navštívit odbornou poradnu.

10. Lupus

Další autoimunitní onemocnění, které způsobuje ztrátu vlasů. Opět hraje roli imunita. Imunitní buňky napadají vlasy. Plešatění tohoto typu tvoří jizvičky, což znamená, že vlasy znovu nevyrostou, pokud tento problém necháte dlouhou dobu. 

11. Extrémní hubnutí

Náhlé snížení hmotnosti je jednou z forem fyzického traumatu, které může způsobit padání, nedorůstání - řídnutí vlasů. Ačkoliv může být ztráta kilogramů pro organismus obecně pozitivní, je pro tělo i stresovým faktorem. Za ztrátou vlasů může být jak stres, tak nedostatečná či nesprávná výživa s nedostatkem vitamínů a minerálů.

12. Chemoterapie

Některé z látek využívané v boji s rakovinou způsobují vypadávání vlasů. Chemoterapie je jako atomová bomba. Ničí rychle se dělící buňky. Cílí se na buňky zapojené v rakovinném bunění, postihuje ale bohužel i další rychle se dělící buňky, jako například vlasové. Dobrou zprávou nakonec je, že jakmile se proces chemoterapie dokončí, vlasy opět dorostou. Mívají často sice jinou texturu (klidně se může stát, že se z původně rovných vlasů stanou kudrnaté) či barvu než dřívější porost, ale jsou to vlasy!

Image 3

13. Léky

Kromě chemoterapie mohou za vypadávání vlasů i jiné léky. Nejznámějšími jsou léky na ředění krve a úpravu krevního tlaku známé jako betablokátory. Vedle nich jsou to přípravky obsahující metothrexát (využívají se při problémech s pletí), litium (využití při bipolárních poruchách) i protizánětlivé léky jako ibuprofen, případně antidepresiva.

14. Stylingové přípravky

I přílišná péče o vlasy může být na vině v případě vypadávání vlasů (fénování, kulmování, teplé olejové masky, utažené copy, chemické narovnání vlasů). V mnoha případech zde dochází k ovlivnění kořenů vlasů, což může zapříčinit, že vlas znovu nevyroste.

15. Trichotillománie

Trichotillománie patří k impulzivním poruchám. Projevuje se tím, že si lidé sami vytrhávají vlasy. Objevuje se většinou po 17. roce věku a postihuje čtyřikrát častěji ženy než muže.

16. Stárnutí

Je naprosto běžné sledovat u populace starší padesáti let ztenčování a postupné padání vlasů. A ani odborníci si nejsou úplně jisti, co za tímto negativním trendem vězí.

17. Anabolické steroidy

Pokud užíváte anabolika, látky podporující růst svalové hmoty, zaděláváte si na plešku!

18. Těhotenství

Těhotenství je jedním z příkladů fyzického stresu organismu, při němž dochází k plešatění. Na vině jsou samozřejmě i rozkolísané hladiny hormonů. Ztráta vlasů se projevuje spíše po porodu, než během těhotenství.

19. Hormonální nerovnováha 

Syndrom polycystických vaječníků, nebo období klimakteria je příkladem nevyváženosti ženských a mužských pohlavních hormonů. Nadbytek mužských pohlavních hormonů může vést ke tvorbě cyst na vaječnících, váhovému přírůstku, vyššímu riziku výskytu diabetu, změnám v periodě, či ukončení menses a důsledkem je ztenčování vlasů. Správně vedená léčba, stejně jako dieta a pravidelné cvičení mohou ovšem tyto symptomy zvrátit.

Veškeré další informace a klinické studie byly odstraněny na základě Nařízení EU ...


Informace uvedené na této webové stránce jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s lékařem.

Tato internetová stránka je koncipována pro vzdělávací program našich kurzů.

Padání a následná ztráta přirozené hustoty vlasů je člověka stresující. Není to jen problém důchodového věku, velmi postihuje i mladší generaci a děti. Nechci se nijak dotýkat mužské polulace, ale pro ženy je to velmi depresivní stav.
Co tedy s tím? 
více
Padají vlasy ze stresu nebo kvůli hormonům, či lékům které bereme? Má vliv na padání vlasů antikoncepce? 
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Máte problémy s řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech odlupující se pokožku?
Více info zde ...

S nemocemi je to stejné jako s ledovcem, nad hladinou je vidět jen daleko menší část, než se skrývá pod hladinou. Program detoxikace znamená zjednodušeně odstraňování jedů, toxinů. Tyto látky vyvolávají v našem organismu vážné zdravotní komplikace. Nepřetěžujte Váš vnitřní detoxikační systém a udržujte jej v čistém a kvalitním stavu. Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup