603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Život s vitiligem

Vitiligo

Onemocnění, při němž na pleti vznikají bílé skrvny bez pigmentu ...

Vitiligo (depigmentace) je porucha, u níž dochází ke vzniku bílých míst na kůži na různých částech těla. Důvodem je fakt, že jsou poničeny buňky, které produkují v pleti pigment. Tyto buňky mají název melanocyty. Vitiligo může nicméně mimo nich postihovat také mukózní membrány, jako jsou tkáně v ústech či nose a oči.

Image 0

Příčiny vzniku vitiliga není známá. Je možné, že se jedná o autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém chybně napadá části svého vlastního těla. V případě vitiliga pak imunitní systém může ničit melanocyty v pleti. Je však také možné, že jeden či více genů mohou osobu učinit náchylnější k rozvoji vitiliga.

Příčina stále nejasná

Pro některé vědce je možná příčina vitiliga ještě jiná – melanocyty se podle nich ničí samy. Další vědci předpokládají, že vitiligo způsobí jednotlivá událost jako například výrazné spálení sluncem nebo emoční stres. Žádná z těchto zmínených příčin však nikdy nebyla uspokojivě prokázána.

Nejčastěji dochází k rozvoji onemocnění po dvacátém roku věku osoby, nicméně objevit se může v podstatě kdykoliv v průběhu života. Objevuje se stejně u obou pohlaví, bez ohledu na lidskou rasu. U osob s tmavou pletí je však vitiligo více viditelné. Šance, že dojde k rozvoji vitiliga, je vyšší u osob trpících nějakým autoimunitním onemocněním (například hypertyroidismus).
Vědci ovšem stále neví, jaká je vazba mezi vitiligem a těmito autoimunitními onemocněními. Nahrává tomu i skutečnost, že většina lidí trpících vitiligem, netrpí žádným dalším autoimunitním onemocněním. Vitiligo také postihuje celé rodiny. U dětí, jejichž rodiče mají vitiligo, je vyšší riziko rozvoje této poruchy. Přesto však většina potomků osob trpících vitiligem tuto poruchu nezískají.

Image 1

Vše může začít pouhou malou světlou skvrnou, která se postupem času rozšiřuje na jiné tělní partie. U některých lidí se růst skvrny v určité fázi sám zcela zastaví, ve většině případů se však postižená místa spontánně zvětšují a spojují s dalšími. V krajních případech potom mohou pokrýt celé tělo. Obvykle se skvrny nacházejí v místech, která jsou často vystavena slunci.

Hlavním znakem vitiliga

  • Bílé skrvny na pleti, zejména v oblastech, na něž dopadá nejvíce slunečního záření, jako jsou obličej, ruce, nohy a rty.
  • Podpaží, okolí úst, oči, nozdry, pupík a genitálie. U některých postižených osob se skrvny dále nerozšiřují, u jiných naopak a nelze stanovit, kdy k jejich dalšímu rozšíření dojde.

Co se léčby týče, je možné vitiligo řešit medikamenty, chirurgicky nebo kosmetickými přípravky.

Veškeré další informace a klinické studie byly odstraněny na základě Nařízení EU ...

Krevní sraženiny uvnitř žíly nebo tepny mohou za vznik trombózy ...
více
Řada přírodních doplňků stravy Gesin jsou jedinečné produkty na českém lékárenském trhu, které obsahují účinnou látku Talaromycin®  ...
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Máte problémy s řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech odlupující se pokožku?
Více info zde ...

S nemocemi je to stejné jako s ledovcem, nad hladinou je vidět jen daleko menší část, než se skrývá pod hladinou. Program detoxikace znamená zjednodušeně odstraňování jedů, toxinů. Tyto látky vyvolávají v našem organismu vážné zdravotní komplikace. Nepřetěžujte Váš vnitřní detoxikační systém a udržujte jej v čistém a kvalitním stavu. Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup