603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Lupénka

Lupénka

Dlouhodobé autoimunitní onemocnění, jinak psoriáza ...

Image 0

Lupénka je jedno z nejzáhadnějších, ale zároveň velmi častých kožních onemocnění. Typické jsou pro ni buňky kůže, které se množí desetkrát rychleji, než je běžné. Když je buněk, které vzniknou uvnitř kůže a dosáhnou povrchu, nadměrný objem, dochází ke vzniku zvednutých červených skvrn, jež jsou pokryté bílými šupinkami. Typicky vznikají na kolenou, loktech a skalpu, postihují však i tělo, dlaně a chodidla.

Nejběžnější symptomy

 • Stříbrně zabarvené šupinky na červené kůži
  Tyto léze mohou být svědivé a bolestivé, mohou popraskat a krvácet. V těžkých případech tyto červené skrvny podrážděné kůže mohou vyrůstat a spojovat se s ostatními, čímž začnou pokrývat výrazně větší oblasti.
 • Poruchy nehtů na rukou a nohou
  Změny barvy a vzniku ďolíčků, nehty se mohou rozpadat a uvolňovat z nehtového lůžka.

Symptomy lupénky se liší podle toho, jakým typem je jedinec postižený. Lupénka se často spojuje s lupénkovou artrózou, což vede k bolestem a otokům kloubů. 10% až 30% lidí s lupénkou je postiženo lupénkovou artrózou.

Formy lupénky

 • Pustulární lupénka
  Charakterizuje červená a šupinatá kůže na dlaních a chodidlech s drobnými pustulemi.
 • Kapkovitá lupénka
  Poprvé objevuje v dětství či během dospívání. Typické jsou pro ni malé, červené kapkovité skvrnky, především na trupu a končetinách. Spouštěčem mohou být respirační infekce, streptokokové infekce v hrdle, zánět mandlí (tonsilitida), stres a kožní poranění a užívání antimalarik a betablokátorů.
 • Inverzní lupénka
  Typické jasně červené lesklé léze, které se objevují v záhybech kůže (podpaží, třísla, oblast po prsy).
 • Erytrodermická lupénka
  Projevuje se periodicky se opakujícím prudkým zarudnutím a loupáním kůže. Tento typ lupénky vzniká při vynechání systémové léčby lupénky, těžkém spálení kůže, infekci a v důsledku užívání jistých léků a vyžaduje okamžitou léčbu, protože může v důsledku vést k rozvoji vážnějších chorob.

Image 1

Co způsobuje lupénku?

 • Emoční stres, trauma až po streptokokovou infekci
  Poslední výzkumy naznačují, že klíčem k rozluštění skutečné příčiny rozvoje lupénky jsou abnormality v imunitním systému. 80% lidí, kteří mají zkušenost se vzplanutím lupénky, je spojují s emočním traumatem (smrt blízké osoby, nové zaměstnání) ve stejné době. Mnoho lékařů věří, že externí stresové faktory působí jako spouštěče dědičné poruchy fungování imunitního systému.

 • Poraněná pleť a konkrétní léky mohou lupénku zhoršovat
  Zejména léky na snížení krevního tlaku, antimalarika a ibuprofen.

 • Obvykle je v rodině dědičná
  Může přeskakovat generace. Ačkoliv mohou být její projevy stresující a nepříjemné, jsou v podstatě relativně neškodné.

Spoštěče lupénky

Každý člověk má své vlastní spouštěče. Lupénka je imunitní problém ...

 • Studené počasí
 • Léky a infekce
 • Stres
 • Kožní vzplanutí
 • Alkohol a kouření

Veškeré další informace a klinické studie byly odstraněny na základě Nařízení EU ...

Kůže je největší detoxikační orgán našeho těla. Má rozlohu 2 m² a váží asi 4kg. Je odrazem vnitřního prostředí vašeho těla. Tvoří bariéru mezi venkovním světem a vnitřním prostředím organismu. Ochrana před vnějším prostředím je však pouze jedna z jejich mnoha funkcí. V kůži je uloženo mnoho receptorů, které reagují na teplo, chlad, tlak nebo i poranění.
více
Řada přírodních doplňků stravy Gesin jsou jedinečné produkty na českém lékárenském trhu, které obsahují účinnou látku Talaromycin®  ...
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Máte problémy s řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech odlupující se pokožku?
Více info zde ...

S nemocemi je to stejné jako s ledovcem, nad hladinou je vidět jen daleko menší část, než se skrývá pod hladinou. Program detoxikace znamená zjednodušeně odstraňování jedů, toxinů. Tyto látky vyvolávají v našem organismu vážné zdravotní komplikace. Nepřetěžujte Váš vnitřní detoxikační systém a udržujte jej v čistém a kvalitním stavu. Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup