603 48 77 89      Po-Pá 8:00 - 17:00

Kyselina eikosapentaenová (EPA) - Omega-3 mastná kyselina

Kyselina eikosapentaenová (EPA)

Omega-3 mastná kyselina klíčová pro lidské zdraví ...

Image 0

Eikosapentaenová kyselina (EPA) patří mezi esenciální mastné kyseliny konkrétně mezi omega-3 mastné kyseliny.

Jejími hlavními zdroji jsou tučné mořské ryby (herinky, makrely, losos, sardinky), případně olej z nich. Není to ovšem tak, že by tyto mořské ryby EPA syntetizovaly, ve skutečnosti jej syntetizuje drobný plankton, který je jejich potravou. V tělech mořských ryb se EPA koncentruje ve větším množství, protože jsou na vyšších příčkách potravního řetězce. Tato nenasycená mastná kyselina se přirozeně vyskytuje v rybím oleji, který se získává hlavně z čerstvých jater některých druhů tresek. Nicméně vhodným zdrojem mohou i samotné ryby. 
Primárním rostlinným zdrojem EPA pro vegetariány a vegany jsou mikrořasy, které patří i mezi nejdůležitější komerční zdroje EPA. Lidský organismus dokáže EPA syntetizovat z kyseliny alfa-linolové, tento proces je však mnohem náročnější a méně efektivní, než příjem EPA ze stravy.

Pro zdravé klouby a srdce

EPA je prekurzorem několika látek, které jsou velmi důležité v lidské výživě, zejména mastné kyseliny dokosahexaenové (DHA), přítomnost EPA vyžadují leukotrieny, tromboxany a prostaglandiny, které ovlivňují agregaci krevních destiček v krvi. V organismu dochází také k přímému využití EPA, především v kloubech, vliv ale může mít i na náladu.
EPA působí proti srážlivosti krve, může také redukovat bolesti a otoky. Proto EPA užívají často osoby postižené artrózou i revmatoidní artritidou .

Dále podporuje snížení hladiny cholesterolu, tedy jeho "špatné" frakce LDL, ale také pozitivně působí v případě kardiovaskulárních nemocí. Zde působí na kvalitu cév, má protizánětlivý efekt. Je důležitá pro správnou činnost buněčných stěn, oka a nervového systému (zdroj Medaprex).

Doplňky stravy proti depresi

Využití doplňků stravy s EPA:

  • Pro zachování zdraví kardiovaskulární soustavy
  • Zdravé klouby a pohyb bez bolesti 
  • Zachování zdravé tělesné hmotnosti
  • Během těhotenství
  • Podávána bývá i dětem pro vývoj nervové soustavy

Často ji užívají pacienti s cystickou fibrózou, depresemi, Alzheimerovou chorobou a diabetem.

Aktuality

18.3.2020


Při výběru dopravce přes Zásilkovnu jsou omezená výdejní místa. Bohužel Zásilkovna nám neaktualizovala jejich mista k výdeji zásilek. Proto vybítejte raději Českou poštu Balík Do ruky na zaslání zásilek. U Zásilkovny Platba na dobírku je možné jedině platba kartou, nikoliv v hotovosti! Pokud nemůžete platit platební kartou zvolte platbu: Bankovním převodem, nebo jiného dopravce. Více informací na stránkách www.zasilkovna.cz

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Chcete podpořit dobrý stav svých kloubů, chrupavek, vazů a šlach? 
Více info zde ...

Máte problémy s padáním, řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech lupy?
Více info zde ...

Papája je spojencem pro zdravé srdce a dokáže předcházet ... 
Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup