603 48 77 89      Po-Čt 9:00 - 16:00
Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89

Proč Vám vznikly kruhové výpadky vlasů?

Druhů plešatění známe hned několik. Někdy je na vině hormonální nerovnováha, jindy stres, nebo vlastní imunitní systém ... 

Image 1Řídnutí a výpadek vlasů

Když imunita napadá vlasy

Alopecia areata (AA) se považuje za třetí nejčastější formou ztráty vlasů po telogenním efluviu a androgenní (hormonální) alopecii. Je velmi nepředvídatelné autoimunitní kožní onemocnění, které vede k ložiskovému vypadávání vlasů na hlavě.

Pokud máte tento zdravotní problém objednejte se ihned do našeho Poradenského centra na trichologickou konzultaci ...

Riziko, že se s AA někdy během života potkáte, je poměrně vysoké. S alopecií areata se během svého života někdy setkají dva z každých sto lidí. To už není tak málo, že? Pozitivní ovšem je, že AA není nakažlivá, takže i když se setkáte s někým, kdo jí zrovna trpí, nemáte šanci ji od něj jen tak chytnout.

Co je alopecia areata?

Alopecia areata patří k autoimunitním chorobám stejně jako revmatoidní artritida. V případě (AA) se imunitní systém zaměřuje na vlasové folikuly. Proč se AA u člověka rozvine, to stále není jasné. Z nějakého důvodu se aktivuje imunitní systém v nevhodnou dobu a začne napadat vlastní buňky. Vědci zjistili, že hlavním viníkem jsou některé typy lymfocytů, které začnou vlasové folikuly pokládat za hrozbu pro celé tělo a přistoupí proto k jejich eliminaci.
Postihuje ženy, muže i děti. Její počáteční projevy jsou viditelné jako jasně ohraničená místa bez vlasů, kruhového tvaru ve vlasové části hlavy. U mnoha lidí zůstane pouze u jednoho či dvou plošek, ale u jiných jedinců se může ztráta vlasů výrazně rozšířit. Bohužel i v případě dětí, u kterých se AA rozvine ještě před pubertou, je daleko větší riziko, že bude ztráta vlasů rozsáhlejší a trvalého charakteru.

Alopecii areata rozdělujeme:

  • Alopecia totalis
    Ztráta vlasů, která se rozprostírá po celém skalpu.
  • Alopecia universalis
    Ztráta vlasů, která se rozprostírá po celém těle a postihuje i obočí, řasy, vousy, pubické ochlupení a vlastně veškeré ochlupení na těle.
  • Alopecia barbae
    Ztráta vlasů, která se u mužů omezuje pouze na oblast bradky.

K autoimunitnímu onemocnění patří zánět

Zánět, ke kterému v souvislosti s AA může dochází se zaměřuje na kořeny vlasových folikul hluboko v pokožce. Na povrchu pokožky je ale téměř neviditelný, nedochází k zarudnutí, místo člověk nevnímá jako citlivé. Jen v malém procentu případů jednotlivci shledávají postižené místo svědivé, přičemž pociťují mírnou bolest při dotyku. První fáze rozvoje AA lze tak často doložit pouze výrazným a nerovnoměrným úbytkem vlasů.

Ztráta vlasů může být velmi náhlá, „rozjede“ se klidně v řádu několika dní kdekoliv v oblasti skalpu. Postižené části pokožky nejsou ničím neobvyklé: pleť bývá hladká, bez jizviček a známek podráždění. Jediné, co je na ní zvláštní, je, že na ní chybí vlasový porost!
Co je ovšem dobrá zpráva na rozdíl od ostatních autoimunitních chorob u alopecia areata nedochází k absolutní likvidaci „cíle zánětu“, v tomto případě vlasových folikul. Ty se mohou obnovit v momentě, kdy zánět pomine.

Image 2Alopecia areata (kruhové výpadky vlasů)

Může za to stres?

Lidé s pouze jednou či dvěma „pleškami“ dojdou často plného a spontánního uzdravení během dvou let. I přesto shledává asi 30% jedinců stav přetrvávající a dokonce rozšiřující se, nebo mají zkušenost s opakujícími se cykly ztráty vlasů a opětovného růstu.

Tradičně je AA nahlížena jako choroba spouštěná stresem. A ačkoliv k této hypotéze neexistuje jediný vědecký důkaz, někteří dermatologové ji stále považují za pravdivou a předávají ji svým pacientům. Pravda o alopecia areata je ale mnohem složitější. Extrémní stres sice může AA u některých lidí spustit, ale poslední průzkumy ukazují, že na vině jsou často také geny. Podle vědců pravděpodobně existuje několik genů, které člověka činí náchylnějšího k rozvoji AA. A čím víc těchto genů člověk má, tím spíš se u něj AA rozvine. Ale faktorů, které se na rozvoji alopecia areata podílí je daleko více.  Jsou to hormony, alergie, viry, nebo toxiny v životním prostředí.

Před alopecií areata si tak nemůže být nikdo jist!

Veškeré další informace a klinické studie byly odstraněny na základě Nařízení EU ...


Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...

Tato internetová stránka je koncipována pro vzdělávací program našich kurzů.

Padání a následná ztráta přirozené hustoty vlasů je člověka stresující. Není to jen problém důchodového věku, velmi postihuje i mladší generaci a děti. Nechci se nijak dotýkat mužské polulace, ale pro ženy je to velmi depresivní stav.
Co tedy s tím? 
více
Padají vlasy ze stresu nebo kvůli hormonům, či lékům které bereme? Má vliv na padání vlasů antikoncepce? 
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Máte problémy s řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech odlupující se pokožku?
Více info zde ...

S nemocemi je to stejné jako s ledovcem, nad hladinou je vidět jen daleko menší část, než se skrývá pod hladinou. Program detoxikace znamená zjednodušeně odstraňování jedů, toxinů. Tyto látky vyvolávají v našem organismu vážné zdravotní komplikace. Nepřetěžujte Váš vnitřní detoxikační systém a udržujte jej v čistém a kvalitním stavu. Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup