603 48 77 89      Po-Čt 9:00 - 16:00

Kůže a vitální houby

Kůže je největší detoxikační orgán našeho těla. Má rozlohu 2 m² a váží asi 4kg. Je odrazem vnitřního prostředí vašeho těla. Tvoří bariéru mezi venkovním světem a vnitřním prostředím organismu. Ochrana před vnějším prostředím je však pouze jedna z jejich mnoha funkcí. V kůži je uloženo mnoho receptorů, které reagují na teplo, chlad, tlak nebo i poranění.

Image 1

Celostní pohled na kůži

Podobně jako ledviny, nám kůže pomáhá vylučovat odpadní látky z těla. Velmi důležité jsou i její termoregulační a termoizolační funkce. Pomocí potních žláz a kožních cév nám kůže pomáhá udržovat stálou vnitřní teplotu. Tradiční čínská medicína je celostní medicína, která vidí náš organismus jako celek, kde vše je propojeno se vším. Proto i kůže odráží stav vnitřního prostředí.
Málo problémů kůže se odehrává pouze na kůži, ve většině případů se jedná o disharmonii mezi orgány. A pokud tedy chceme řešit obtíže kůže, nestačí aplikovat pouze externí léčiva, ale je třeba se podívat hlavně na vnitřní disharmonii organismu.

S ovlivněním stavu kůže jsou úzce propojeny orgány:

 • Plic a tlustého střeva
 • Slezina
 • Ledviny
 • Játra
1. Plíce

Plíce řídí otevírání a zavírání pórů. Funkcí pórů je vylučovat zkaženou Qi a pot. S plícemi a póry souvisí i obraná funkce Qi.

 • Slabé plíce, plicní Qi nedostatečná
  Nekontrolují dostatečně póry, tak vnější patogen lehce pronikne do těla.
 • Silné plíce, plicní Qi dostatečná
  Pokud je plicní Qi silná, póry se při vnějším napadení uzavřou a patogen do těla nepronikne. To je i důvod, proč Číňané nemají v oblibě saunu. Prvním důvodem je přílišné otevření pórů a riziko vpádu externího patogenu. Druhým důvodem je silný únik potu a tím i řádné Qi, což člověka oslabuje.
2. Slezina

Slezina je zdrojem energie Qi. Část této Qi je pomocí plic je rozptylována do kůže, kde pomáhá regulovat otevírání a uzavírání pórů a současně prostory pod kůží pomáhá zahřívat.

3. Ledviny

Ledviny jsou třetím zdrojem obranné Wei Qi. Pokud si ledviny vyčerpáváme nevhodným způsobem života, odrazí se to časem v kvalitě obranné Wei Qi.

4. Játra
Pomocí krve jater kůži vyživují. Pokud člověk trpí nedostatečností krve jater mívá kůži vysušenou.

Možnosti ovlivnění čínskou medicínou

 • Vrozené
  U vrozených má často vliv nejen zdraví obou rodičů, ale i vlivy v době těhotenství.  Zvláště u malých dětí trpících ekzémem vidíme vliv tzv. „embryonálního horka“, což je horko, které miminko získává od matky, a které „dřímá“ v hlubších vrstvách. Pak stačí nějaké horečnaté onemocnění či očkování a embryonální horko se projeví na kůži jako ekzém. Stejně tak se ale může projevit jako alergie či astma.
 • Získané
  Nevhodná strava, stres, znečištěné prostředí, kouření, alkohol

Image 2

Nesprávné stravování

Vynechat vše, co přináší do organismu horko:

 • Smažené, pálivé a kořeněné pokrmy
 • Mléčné produkty
 • Sladkosti
 • Potraviny obsahující pšenici

Tyto produkty oslabují systém sleziny, které nejen že nevyrábí potom dostatek energie Qi a krve, ale začíná postupně produkovat i nadměrnou vlhkost, která se často na kožních problémech spolupodílí.

Podílejí se emoce a stresy na kožních problémech?

Samozřejmě velkým problémem jsou nadměrné emoce či stresy. U dětí to jsou často hádky mezi rodiči. Každá nadměrná emoce se časem změní na horko, které se může začít manifestovat na kůži.

Kromě bylinných receptů používám u kožních problémů často vitální houby. Vitální houby dokáží regulovat imunitní reakce a harmonizovat vnitřní orgány, ale i likvidovat různé patogeny. Obsahují mnoho bioaktivních látek, které působí na pokožku přímo, nebo přes jednotlivé orgány. Vitální houby pomáhají pokožce jak při vnější aplikaci, tedy přímo na kůži, tak při vnitřním užívání, kdy působí na celý organismus.
Díky mnoha pokusům se ukazuje, že houby zpracované do podoby tinktur či mastí zlepšují stav pokožky, a to jak pokožky poškozené, tak i zdravé. V případě používání v kosmetice zpomalují stárnutí i tvorbu vrásek, zjemňují pokožku, dodávají jí vitalitu, pevnost a pružnost.

Image 3

Na pokožce se projevují nemoci spojené s imunitním systémem, tedy alergie, a to jak v podobě atopického ekzému, tak kopřivky, dále pak autoimunitní nemoci, např. lupénka, „nemoc motýlích křídel“, systémový lupus ... 
Vitální houby modulují aktivitu imunitního systému. Omezují jeho zvýšenou aktivitu a tak tlumí alergie i autoimunitu ... 

Jaké nemoci ovlivňují pokožku?

Pokožku negativně ovlivňuje:

 • Diabetes
 • Ateroskleróza
 • Trombózy

Tyto stavy jsou spojené s poškozením cév a snížením zásobení pokožky kyslíkem a živinami. Pokožka je náchylnější na poranění, infekce se špatně hojí.

Zanesení organismu škodlivinami

Pokožce nesvědčí ani zanesení organismus škodlivinami při špatném trávení, narušení střevní mikroflóry či zhoršené funkci jater a ledvin. I s těmito stavy houby pomáhají ... 

Stárnutí pokožky a infekční nemoci

Volné radikály urychlují stárnutí pokožky. Většina vitálních hub jsou silnými antioxidanty, snižují tedy oxidační stres a zamezují poškození buněk a udržují pokožku v dobré kondici.
Nesmíme zapomínat ani na infekční nemoci, které se objevují na pokožce. Nejznámější jsou infekce herpetickými viry, ale také bakteriální, např. erysipel (růže). Vitální houby jsou schopné bojovat s viry i bakteriemi ...

Veškeré další informace a klinické studie byly odstraněny na základě Nařízení EU ...


Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem ...
Za vším hledejte vitamíny z B-komplexu. Víme jak podpořit krásnou pleť, vlasy, nehty ...
více
Stav, kdy se na pleti začínají objevovat vrásky a další příznaky stárnutí dříve, než je běžné je předčasné stárnutí. Pleť v oblasti obličeje je mnohem jemnější a slabší, než na zbytku našeho těla ...
více
Aktuality

Program HAIR EXPRESS PROFESSIONAL vám zajistí dvojnásobně rychlý růst vlasů již za 14 dnů!
Více info zde ...

Máte problémy s řídnutím, či nedorůstáním vlasů? Máte ve vlasech odlupující se pokožku?
Více info zde ...

S nemocemi je to stejné jako s ledovcem, nad hladinou je vidět jen daleko menší část, než se skrývá pod hladinou. Program detoxikace znamená zjednodušeně odstraňování jedů, toxinů. Tyto látky vyvolávají v našem organismu vážné zdravotní komplikace. Nepřetěžujte Váš vnitřní detoxikační systém a udržujte jej v čistém a kvalitním stavu. Více info zde

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo využít náš online chat vpravo níže.
+420 603 48 77 89
imgVyhoda
Odborné poradenství
imgVyhoda
Praxe v oboru od roku 1991
imgVyhoda
Komplexní program s
týmem lékařů
imgVyhoda
Individuální přístup